LIVE UPDATES
Bota

Merkel thekson angazhimin ndaj Izrealit: Gjermania ende përgjegjëse për holokaustin

10 Tetor 2021, 17:47 Nga DOSJA
Merkel thekson angazhimin ndaj Izrealit: Gjermania ende përgjegjëse

GJERMANI – Kancelarja gjermane në largim Angela Merkel qëndroi të dielën në Jeruzalem me kokën ulur mbi varret e hebrenjve të vrarë në kampet naziste të vdekjes dhe u zotua se Gjermania do të ruajë angazhimin pas Holokaustit për sigurinë e Izraelit.

Sipas Reuters, Merkel, në vizitën e saj të tetë dhe të fundit në Izrael kur përfundon mandatin e saj 16-vjeçar, më herët zhvilloi bisedime me kryeministrin Naftali Bennett, kundërshtimi i të cilit ndaj shtetësisë palestineze është në kundërshtim me fuqitë perëndimore, përfshirë Gjermaninë. Duke komentuar atë që Izraeli e sheh si një çështje vendimtare për sigurinë e tij, Merkel tha se javët e ardhshme do të jenë vendimtare për të ardhmen e një marrëveshjeje bërthamore me Iranin. Gjermania ka qenë një aleate kryesore evropiane e pasluftës e Izraelit dhe Merkel ka kërkuar të kultivojë lidhjet e sigurisë dhe ato ekonomike, megjithëse ajo ka kundërshti me Izraelin në politikat në lidhje me palestinezët dhe Iranin.

“Dua ta shfrytëzoj këtë mundësi për të theksuar se tema e sigurisë së Izraelit do të jetë gjithmonë e një rëndësie qendrore dhe një temë kryesore e çdo qeverie gjermane.Holokausti është një ngjarje e veçantë për të cilën ne vazhdojmë të mbajmë përgjegjësi në çdo fazë të historisë, përfshirë edhe në të ardhmen“, tha Merkel.

Në Yad Vashem, memoriali i Izraelit për gjashtë milionë hebrenjtë e vrarë nga nazistët gjatë Luftës së Dytë Botërore, Merkel rindezi një flakë të përjetshme në Sallën e Përkujtimit. Ajo vendosi më pas një kurorë në një pllakë nën të cilën janë varrosur pjesë nga hiri i një prej kampeve të shfarosjes dhe qëndroi në heshtje, me kokën e përkulur. Duke folur jashtë dhomës, Merkel vuri në dukje një ringjallje të jetës hebraike në Gjermani, duke e quajtur atë një shprehje besimi që i detyron të ngrihen përsëri me vendosmëri kundër antisemitizmit, urrejtjes dhe dhunës.

Bennett, një nacionalist që drejton një koalicion ndërpartiak, tha se Merkel ka shërbyer si një busull morale për evropianët në kohë të ndara për konfliktet e Lindjes së Mesme.

“Ne ndonjëherë nuk pajtohemi në pyetje të tilla si nëse duhet të ketë një zgjidhje me dy shtete me palestinezë. Por ne pajtohemi, mendoj, se gjithmonë duhet të ketë një vizion të një Shteti demokratik hebre të qëndrueshëm të Izraelit“, tha Merkel.

Pas zgjedhjeve të 26 shtatorit, socialdemokratët gjermanë po i drejtohen partive më të vogla për të formuar një koalicion që do të zëvendësonte një grup konservator të udhëhequr nga Kristian Demokratët e Merkelit.

(m.k/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota holokausti merkel perkujton holokaustin merkel takon bennett mrkel viziton izraelin holokausti merkel perkujton holokaustin merkel takon bennett mrkel viziton izraelin

Sondazh

Poll

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe