AktualitetPolitike

MEGASKANDAL/ Denoncimi i Tavos: “Rilindja” ka mbushur magazinat e Zjarrfikësve me tonelata ushqime për t’i shpërndarë në shkëmbim të votës

FOTO
Tavo shkruan se të gjitha institucionet e përfshira duhet të japin përgjigje për këtë vepër të kryer, qoftë në pushtetin lokal, apo në atë qëndror.
Featured image of article: MEGASKANDAL/ Denoncimi i Tavos: “Rilindja” ka mbushur magazinat e Zjarrfikësve me tonelata ushqime për t’i shpërndarë në shkëmbim të votës Pamje nga magazina

GJIROKASTËR– Kandidati për deputet i LSI-së në qarkun e Gjirokastrës, Vangjel Tavo, ka denoncuar një megaskandal. Ai ka ndarë në rrjetin e tij social ‘Facebook’, disa foto nga një magazinë, duke shkruar se hapësirat në drejtorinë e zjarrfikësve janë mbushur me tonelata ushqimesh, që do iu shpërndahen qytetarëve në këmbim të votës.

Tavo shkruan se të gjitha institucionet e përfshira duhet të japin përgjigje për këtë vepër të kryer, qoftë në pushtetin lokal, apo në atë qëndror.

“Këto prova ua kam paraqitur zyrës së OSBE/ ODIHR ambasadës së SHBA, Britanisë së Madhe, Gjermane, Franceze, Holandeze, etj, si edhe është dërguar si denoncim në portalin “Mbroje Votën” në faqjen zyrtare të Presidentit të Republikës”, shkruan mes të tjerave Tavo.

POSTIMI:

MEGA SKANDAL/ “Rilindja” ka mbushur magazinat e Drejtorisë së Zjarrfikësve në Gjirokastër me tonelata ushqime për t’i shpërndarë tek banorët në shkëmbim të votës. Ja prova e skemave për blerjen e votës dhe manipulimin e zgjedhjeve nga “Rilindja.” Shikoni tonelatat me ushqime (sheqer, miell, makarona, kova salcë kosi, etj)

Rezultatet finale të zgjedhjeve në kohë reale dhe të përditësuara nga burimi zyrtar KQZ këtë vit do të mund ti ndiqni në Dosja.al. Kliko për të parë platformën.

Në këtë akt penal janë të përfshira të gjitha institucionet shtetërore, si të pushtetit qendror ashtu edhe atij vendor. Kanë nxjerrë zjarrfikëset jashtë për të mbushur magazinat me tonelata ushqime në këmbim të votës. Ky skandal dëshmon përfshirjen e të gjithë aparatit shtetëror në hartimin dhe zbatimin e këtij plani anti-ligjor, korruptiv, dhe anti-demokratik, për të cilin unë personalisht do bëj një kallëzim në prokurori.

Këto prova ua kam paraqitur zyrës së OSBE/ ODIHR ambasadës së SHBA, Britanisë së Madhe, Gjermane, Franceze, Holandeze, etj, si edhe është dërguar si denoncim në portalin “Mbroje Votën” në faqjen zyrtare të Presidentit të Republikës. U kërkoj organeve ligjzbatuese të kryejnë detyrën e tyre funksionale. Të veprojë urgjentisht prokuroria që të mos preken provat nga shkelësit.

U bëj thirrje medias të shkojë urgjentisht në vendndodhje dhe t’i paraqisë mbarë publikut pamjet e plota të këtij skandali të madh.

Kjo është “Rilindja!” E vendosur gjer në fund të përdorë çdo mënyrë të paligjshme dhe të turpshme për të ruajtur pushtetin. Aspak e interesuar për zgjedhje të lira dhe demokratike, aspak e shqetësuar se BE pret zgjedhje me standarde dhe demokratike si kusht për procesin e integrimit, aspak e interesuar në vullnetin e lirë të banorëve të qarkut të Gjirokastër por zgjedh t’i fyejë ata me këto skema skandaloze dhe akte kriminale. Shfrytëzon varfërinë e njerëzve për t’u blerë votën me ushqime. Varfëri që e ka shkaktuar vetë. Turp të keni, Çuçi e me shokë që përdorni skema të tilla. Largimi i “Rilindjes” është largimi i një të keqe dhe paturpësie të madhe. Si një qark fisnik, plot vlera, krenar dhe me integritet të lartë, ta shporrim një herë e përgjithmonë këtë sekt të pavlerë, të ulët dhe të zhytur kokë e këmbë në paligjshmëri.

(a.b)/dosja.al

Shto Koment