LIVE UPDATES
Aktualitet

15 Maj 2019, 15:41 Nga DOSJA

TIRANË-28-vjetori i themelimit të gazetës “Koha Jonë”, ka bërë bashkë figura të njohura të medies shqiptare, por edhe politikanë.

Në drekën e organizuar nga “Koha Jonë”, i pranishëm ka qenë edhe Presidenti i Republikës Ilir Meta, i cili me një gotë verë në dorë ka marrë mikrofonin dhe ka treguar historinë se si do të shkarkohej nga detyra si kryeredaktor si gazetës “Zëri i Popullit”, Thoma Gëllçi.

Në rrëfimin e tij, Meta ka treguar me detaje të gjithë momentin duke mos lënë pa ironizuar edhe zv.kryeministrin aktual Erion Braçen, por pa i përmendur emrin. 

Rrëfimi i Metës ka sjellë të qeshura mes kolegëve gazetarë dhe polikanë, madje edhe tek vetë Gëllçi. 

Rrëfimi i plotë i Metës: 

“ ’92-’97 ishte një kohë tjetër… e jashtëzakonshme. Thomai ishte kryetar grupi dhe shoqërohej vazhdimisht me kryetarin e PS. Ngaqë rrinin bashkë aty bëhej faqja e parë. Dhe në faqën e parë vihen zakonisht titujt: Takoi përfaqësuesin këtu, bëri këtë këtu. Edhe vendosi tani të hiqte Thomain para zgjedhjeve. Mendoj që të lirohet nga detyra Thomai si kryeredaktor i Zërit të Popullit. Edhe ngjitemi ne, diskutojmë ne. Dhe mendojmë si do t’i themi ne këtij ik ti tani. Kuptohet tani situata. Lajmërohet Thomai, unë i them të mos e pranojë shkarkimin. I them një gazetari të vogël me pantallona të shkurta që tani është bërë i rëndësishëm në qeveri (nënkupton Erion Braçen.) E nejse mblidhemi ne dhe i themi do të japësh dorëheqjen se do vijnë ata për zgjedhjen. Thotë Thomai: Po pse ça më dini mua, dezertor?  Thotë Thomai kam shkelur këtë të partisë, kam bërë këtë, kam bërë atë. Edhe i thotë një person: Dëgjo profesorin se bën mirë të largohesh. Jo andej, jopo këtej u bë sherr i madh. Në mbledhje kryesie ne, del drejtori dhe thotë nuk bëhet kjo se ka të drejtë Thomai. Nejse shpëtoi Thomai. Edhe i vete Thomai këtij shokut tonë në zyrë dhe i thotë hapi letrat. Po me letrat e mia ç’kërkon o Thoma? “Të pyeta o Thoma se letrat e mia të shpëtuan,”- i thotë ai. I kthehet Thomai: Pse? “Se i kisha bërë letrat mirë që të mbajtën, po të kishte shkelje do të kishin hequr”,-ia ktheu ai?

k.m & a.s/ Dosja.al

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

Aktualitet Aktualitet ilir meta meta rrefen shkarkimin e gellcit shkarkimi i thoma gellcit thoma gellci ilir meta meta rrefen shkarkimin e gellcit shkarkimi i thoma gellcit thoma gellci

Sondazh

Poll

Protesta e 7 korrikut, PD përgatit terrenin, ngre dy grupe pune, kush merret me Tiranën e qarqet

Protesta e 7 korrikut, PD përgatit terrenin, ngre dy grupe pune, kush merret me Tiranën e qarqet

Aksidetohet turistët çekë në Tamarë, makina del nga rruga

Aksion në Elbasan/ Mbajti peng një person, arrestohet në mes të ditës Thanas Beko

Komisioni për Hartën gjyqësore/ 'Më vjen të qesh', Maks Haxhia: Më morën në telefon, ishte anulluar

Policia Rrugore kontrolle në Tiranë, vendosen 268 masa administrative dhe pezullohen 21leje drejtimi

Rama takohet me Biden, e prek në kurriz e i thotë diçka, presidenti i SHBA-së ngel me gojë hapur

Reforma Territoriale, Xhelal Mziu: Të bejmë një tur, marrim eksperienca, është çështje komplekse

Komisioni për Reformën Territoriale, caktohen ekspertët teknikë! Mziu: Të bëjmë tur në rajon

Rama dhe bashkëshortja e tij priten nga Mbreti Felipe VI i Spanjës dhe mbretëresha

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen

Iu gjet magazina me drogë në Fier, arrestohet 47-vjeçari në Dibër

'Shqiptarëve po u ngushtohet laku'/ Berisha: Qeveria ka ulur me 2% ndihmën ekonomike

POROSIA/ Protesta e 7 korrikut, Berisha: Kërkoj intensifikim maksimal

Edi Rama flet vonesën e satelitëve, do i përdorë për fermerët: Do të vijnë brenda këtij viti!

Shifrat e INSTAT flisnin për rënie,Rama i kundërshton: Mbulojmë 97%të konsumit vendas.Ku ikën lopët?

Gruri problem për t'u shitur, Rama mburret: Na është rritur prodhimi

Rama ngre alarmin: Do të kemi një dimër të ashpër dhe mungesa të mëdha

Rama me charter privat në mes të krizës ekonomike/ Peleshi: Ka lidhje me dinjitetin e shtetit

“Ju s’menaxhoni dot dy mikrofonë”/ Salianji ironizon Peleshi: Na jepni dhe ne nga një lopatë

Peleshi: S'kemi avionë për shuarjen e zjarrit, s'na leverdis. Ka kosto shumë, e kam dhimbje koke

Helmim masiv në Kukës, Gjici: S’ka probleme me ujin e pijshëm, u përzie me atë të vaditjes

Sherr tek 'Siguria Kombëtare', Peleshi: Zjarre do kemi! Xhaferaj: Të kemi helikopterë në punë

Del VD-Ka momenti kur makina me nënë dhe djalin thyen kangjellat dhe përfundon në lumë

Mjeti me nënën e fëmijën në ujë, dalin pamjet nga Berati

Avionët për shuarjen e flakëve, Peleshi: Do blejmë orë tek NSPA. Noka: E provova unë, nuk ia vlen

Zjarri në Sazan, Peleshi: S'u shua vetë, uji vetëm do e 'eksitonte'. Duhet ndërhyrje nga terreni

Informacion "TOP SECRET"/ Kuvendi futet pa dashje LIVE, gjenerali ndërhyn me urgjencë

KAOS në komision/ Denaj hedh në votim shtyrjen, Duma: Atë e bej unë! (Pyet sekretariatin)

Akti për kompensimin e çmimeve/ Duma: 8 pronarë nën hetim. Bejtja: S'kam informacion

Debat në Komisionin e çështjeve sociale, paralajmëron Duma: Do bllokoj mbledhjen!

Rama dhuron gjak, kryeministri: Sa herë ma keni pirë? Te e majta, ajo dhuron gjak

“Me paratë e buxhetit kompensoni oligarkët”/Grida Duma: Qeveria nuk i shpërndani lekët për qytetarët

TEST 2

Shkrumbohet fasoneria e italianes në Vlorë, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

U bllokuan në Valbonë, evakuohen me helikopter 4 turistët

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës