LIVE UPDATES
Aktualitet

Shkarkimi/ Meta çon në SPAK Kuvendin: Përpjekje për grusht shteti (Mesazh të huajve)

9 Shkurt 2022, 09:22 Nga DOSJA
Shkarkimi/ Meta çon në SPAK Kuvendin: Përpjekje për grusht

TIRANË– Presidenti Ilir Meta ka depozituar në padi në Prokurorinë e Tiranës dhe në SPAK për Kuvendin e Shqipërisë, me akuzën e falsifikimit të dokumentave zyrtarë. Në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp, presidenti Meta, e cilësoi manipulimin e pretenduar të dokumentit si një përpjekje për finalizuar një grusht shtetit dhe një rast flagrant që ka tronditur themelet e Republikës së Shqipërisë. Gjithashtu kreu i shtetit përcolli edhe një mesazh me tone të ashpëra për të gjithë ata që i cilësoi si “rilindas”, duke i ndarë në disa kategori: vendas, të huaj, mavi e blu.

Në fjalët e tij, kreu i shtetit tha se ai është Ilir Meta dhe nuk lejon në asnjë mënyrë prekjen e rendit kushtetues në vend. Duke huazuar kështu edhe një shprehje të ish-kryeministrit Sali Berisha. Por një thumb e pati edhe për kryedemokratin Lulzim Basha, duke u shprehur se në Presidencë nuk do të vendosë asnjë bravë të re, por në të njëjtën kohë shtoi se postin do ta lërë më 24 korrik, ditë kur edhe i mbaron afati.

Kreu i shtetit vetëm dy ditë më parë ishte në një tjetër konferencë, ku edhe denoncoi manipulimin e provave sipas tij nga Kuvendi i Shqipërisë në procesin që po zhvillohet në Gjykatë Kushtetuese. Sipas Metës, provat ishin manipuluar për të bërë të mundur shkarkimin e tij brenda afatit të përcaktuar nga ligji. Këshilltari ligjor i tij, Bledar Dervishaj shpjegoi sesi Kuvendi nuk ka respektuar afatin 48 orë për mbledhjen e Komisionit Hetimor duke manipuluar përmbajtjen e shkresave dhe të datave në dokumentat zyrtarë.

Ndërkohë që Meta vijon përplasjen e tij të radhës në Prokurori me Kuvendin, Gjykata Kushtetuese nga momenti në moment mund të japë vendimin për shkarkimin e presidentit. Vendimi tashmë është në duart e 7 anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, ndërsa për shkarkimin e Metës duhen 5 vota pro dhe një kuorum me 6 anëtarë. Por GJK ka 7 nga 9 anëtarë që duhet të kishte gjithsej. Shkarkimi i kreut të shtetit u kërkua nga maxhoranca me pretendimin se ka shkelur rëndë Kushtetutën duke ndërhyrë në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit dhe duke nxitur dhunë mes qytetarëve. 

ZHVILLIMET ORË PAS ORE: 

Kallëzimi i Kuvendit në SPAK&Prokurorinë e Tiranës,këshilltari i Metës zbulon arsyet

VD-Si Berisha, presidenti paralajmëron ndërkombëtarët: Jam Meta, o superbudallenj!

Shembja e banesave tek “5 maji”, Meta: Falsifikohen dokumentat e GJK,ç’garanci kemi?

Presidenti Ilir Meta kallëzon në Prokurori Kuvendin e Shqipërisë: Grusht shteti!

(k.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore politike ilir meta ilir meta 9 shkurt 2022 shkarkimi i metes 2 ilir meta ilir meta 9 shkurt 2022 shkarkimi i metes 2

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN