LIVE UPDATES
Aktualitet

Me kokë ulur në gjykatë, në pabesi dhe intrigë/ Pse doli nga ‘strofulla’ Mikel Alia, çoi shokun te ‘gjaksit’ dhe t

14 Nëntor 2019, 15:23 Nga DOSJA
Me kokë ulur në gjykatë, në pabesi dhe intrigë/ Pse

Mikel alias Gjovalin Alia, ka dalë para gjykatës me kokë të ulur duke dhënë vetëm gjeneralitetet dhe duke u mjaftuar me fjalinë e vetme në sallën e gjyqit se: “…nuk kam lidhje me vrasjen e Eri Zefit…”. Gjykata i ka bërë disa pyetje këtij personi por në fakt ai ka refuzuar të flasë më tej, megjithëse kuptohej që kishte informacion mbi ngjarjen dhe dy personat që vranë Eri Zefin.

Alia është cilësuar nga prokuroria e Lezhës si personi që tradhtoi mikun e tij të ngushtë Eri Zefi duke e çuar këtë të fundit në pritë, përballë hasmëve të tij në fshatin Zall Xhoxhë të Mirditës.

Megjithëse ka mohuar përfshirjen e tij në këtë vrasje shumë të rëndë dhe të shëmtuar, pasi pabesia dhe intriga, nuk i ka lënë vend ligjeve zakonore të malësisë por edhe ligjeve të qeverisë, atëherë pse Mikel Alia, ka qëndruar i fshehur për më shumë se 40 ditë?

Çfarë e ka detyruar Mikel Alia, që të dilte hapur në publik që prej datës 2 tetor kur ka ndodhur vrasja e Eri Zefit, por përkundrazi prej kësaj dite Alia ka humbur gjurmët duke mos u gjendur askund nga policia e Lezhës dhe ajo e Matit.

Fshehja e Alia, tregon qartë se pikërisht ky person është njeriu që ka çuar si “…cjapin tek kasapi…” Eri Zefin, i cili mesnatën e 1 tetorit duke u gdhirë 2 nëntori 2019 është vrarë me 6 plumba në trup, nga hasmit e familjes Ndreca. Pikërisht kjo familje, nuk e kishte falur dhe s’kishte pranuar të jepte besën për Eri Zefin, dhe ky i fundit kishte hyrë në planet e kësaj familje, për t’u ekzekutuar në çfarë do lloj forme.

Mikel Alia, ka filluar të lëvizë pikërisht atëherë kur u publikua dosja e prokurorisë dhe qartësoi në publik rolin e këtij personi në vrasjen e shokut të tij për motiv gjakmarrjeje.

Pas publikimit të lajmit, Mikel Alia nëpërmjet avokatëve dhe familjarëve të tij ka hyrë në negociata me policinë për t’u vetëdorëzuar në komisariat dhe një gjë të tillë e ka bërë ditën e hënë të kësaj jave, pavarësisht se lajmi për dorëzimin e tij është dhënë ditën e martë nga policia.

Dje, gjykata e Lezhës ka caktuar masën e “arrestit në burg” për Mikel Alia, person me precedentë të mëparshëm penal, i cili dyshohet nga prokuroria si njeriu që shiti shokun e tij Eri Zefi, duke e nxjerë në pritë tek gjaksit e tij.

Vetëdorëzimi i Mikel Alia, pse jo mund të sjellë dhe bashkëpunimin e tij me prokurorinë e Lezhës, çka do thotë dhe identifikimin e plotë të dinamikës së vrasjes së Eri Zefit dhe autorëve që qëlluan plot 6 herë mbi trupin e 36-vjeçarit. Nga dinamika e ndërtuar prej prokurorisë së Lezhës se 36-vjeçari Eri Zefi, është shoqëruar dhe tërhequr në kurth për tu vrarë nga persona të njohur, deri në vendin e ngjarjes, i cili e ka kontaktuar duke e mashtruar se do të grabisnin lëndë narkotike “Cannabis Sativa”.

Personi që e ka kontaktuar viktimën në kohën që deklaron bashkëshortja e tij, pra rreth orës 19:20 ka zhvilluar bisedën e lartpërmëndur, rezulton të jetë pikërisht Mikel allias Gjovalin Alia.

Gjithashtu rezulton se viktimës i është marrë edhe telefoni i tij celular, ç’ka përforcon edhe më tepër bindjen se autori ka pasur si qëllim të zhdukë provat e komunikimit të tij me viktimën.

Gjithashtu nga analiza e të dhënave telefonike rezulton se numri i Mikel Alia dhe numri i Eri Zefi, lëvizin në të njëjtën kohë nga qyteti i Tiranës, për në drejtim të Kurbinit, ku dhe logohen për herë të fundit në të njëjtën kohë 22:38, ku më pas të dy numrat celular janë jo-aktiv, pra rezultojnë të mbyllur, ç’ka tregon se kemi të bëjmë me një sinkronizim të veprimeve të viktimës me të dyshuarin Mikel Alia.

(F.g/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet eri zefi mikel alia vrasja e eri zefit eri zefi mikel alia vrasja e eri zefit

Sondazh

Poll

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta