Aktualitet

‘Më futën në të njëjtën qeli, kisha frikë’/ Zbardhet dëshmia e Bandiol Tushës para se të vritej në burgun grek

Mdiat greke kanë publikuar një fragment nga dëshmia e Bandiol Tushës, që kishte dhënë për hetuesit grekë lidhur me ekzekutimin e avokatit Zafeiropoulos në tetor 2017.
Featured image of article: ‘Më futën në të njëjtën qeli, kisha frikë’/ Zbardhet dëshmia e Bandiol Tushës para se të vritej në burgun grek Bandiol Tusha

Kisha frikë sepse më vendosën në të njëjtin godinë dhe në të njëjtën qeli ku ishin M. dhe K. (emrat e drejtuesve të “Mafias së burgut” të Koridhalos). Nuk i njihja, por kur policia më kërkoi që t’i përshkruaja u tregova fotot e tyre. Si idiot. Isha në të njëjtën dhomë me ta dhe kisha frikë në çfarë do të përfshihesha”.

Ky është një fragment nga dëshmia e Bandiol Tushës, që kishte dhënë për hetuesit grekë lidhur me ekzekutimin e avokatit Zafeiropoulos në tetor 2017. Bardhyl Tusha vuante dënimin në burgun e Koridhalos dhe më 27 Janar u gjet i vdekur në qelinë e tij. Fillimisht u dyshua se kishte humbur jetën nga përdorimi i lëndëve narkotike por vetëm pak ditë më parë ekspertiza doli në përfundimin se 34-vjeçari ishte mbytur.

Shtypi grek ka raportuar se 34-vjeçari u kishte ofruar strehim dy autorëve të dyshuar të vrasjes së avokatit grek Michael Zafeiropoulos.

Sipas mediave të greke, kreu i “Mafias së burgut” të Koridhalos është shqiptari Klodian Lekocaj, i cili e kishte denoncuar vetë i pari vdekjen e Tushës. Madje, ai kishte kërkuar edhe komunikim me gazetarët që çështjen ta bënte mediatike për të zhvendosur vëmendjen.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Disa ditë para vrasjes së Bardhyl Tushës, më 14 Janar në burgun e Koridhalos ishte vrarë me thikë Albert Bako, gjithashtu nga disa shtetas shqiptarë.

Marrë nga  Tovima.gr

(k.m./dosja.al)

Shto Koment