LIVE UPDATES
Aktualitet

Mbledhja e Këshillit të Lartë të Prokurorisë, zbardhen të gjitha vendimet

25 Tetor 2021, 15:40 Nga DOSJA
Mbledhja e Këshillit të Lartë të Prokurorisë, zbardhen

TIRANË- Këshilli i Lartë i Prokurorisë teksa ka mbajtur ditën e sotme takimin e radhës kanë marrë disa vendime. Nga njoftimi i dhënë nga KLP-ja, bëhet me dije se një nga vendimet e marra ishte edhe përfundimi i mandatit të detyrës së prokurorit Shyqyri Duro, i cili mbushi moshën për pension. Një vendim tjetër i marrë po sot ishte edhe caktimi i përkohshëm i Afërdita Ndoi si prokurore në Durrës. Gjithashtu janë vendosur edhe Esmeralda Keshi dhe Tartar Bazaj, si anëtarë të Komisionit të Posaçëm në SPAK.

Njoftimi i plotë:

Këshilli i Lartë i Prokurorisë zhvilloi sot, më 25.10.2021, mbledhjen plenare të radhës. Seanca u ndoq edhe nga përfaqësues të programeve të asistencës për zbatimin e reformës në drejtësi, EURALIUS dhe OPDAT.

Këshilli vendosi unanimisht të deklarojë mbarimin e statusit të magjistratit, për shkak të mbushjes së moshës së pensionit, për z.Shyqyri Duro, me detyrë prokuror në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kavajë, sipas kërkesës së tij drejtuar KLP-së. Dorëheqja jep efekt më datë 04.11.2021.

Komisioni për Zhvillimin e Karrierës i propozoi Këshillit mbylljen e procedurës së ngritjes në detyrë në pozicionin e Drejtuesit në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Lushnje, Pogradec, Sarandë dhe në Prokurorinë pranë Gjykatës së Apelit Durrës, duke qenë se nuk kanë mbetur kandidatë të tjerë në garë.

Gjatë procedurës së verifikimit për Drejtuesin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Lushnje, kandidat i vetëm ka qenë prokurori Arben Dyla, i cili është pezulluar nga KPK më datë 09.09.2021, për rrjedhojë, nuk ka më kandidat për këtë zyrë prokurorie. Në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Pogradec, kandidat i vetëm, ka qenë prokurori Dorina Bejko. Këshilli i Lartë i Prokurorisë, me datë 23.07.2021 ka emëruar znj. Bejko në Prokurorinë e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK). Për këtë pozicion nuk ka kandidat të tjerë.

Në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Sarandë, ka pasur dy kandidatë, të dy të pezulluar nga KPK-ja, për rrjedhojë, nuk ka më kandidatë për këtë zyrë prokurorie.

Gjithashtu, në Prokurorinë pranë Gjykatës së Apelit Durrës, kandidat i vetëm ka qenë prokurori Ludovik Dodaj, i cili më datë 11.10.2021 ka dhënë dorëheqjen nga kandidimi për Drejtues në Prokurorinë pranë Gjykatës së Apelit Durrës, pasi ka shprehur interesin për kandidimin si anëtar i KLP-së. Këshilli vendosi në mënyrë unanime mbylljen e kësaj procedure.

Këshilli vendosi zgjatjen e afatit të caktimit të përkohshëm tremujor për z. Aurel Zarka në pozicionin e Drejtuesit të Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Vlorë, të z. Asllan Bajramaj në pozicionin e Drejtuesit të Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Përmet dhe të znj. Elidjana Kasa në pozicionin e Prokurorit në Prokurorinë pranë Gjykatës së Apelit Tiranë.

Gjithashtu, Këshilli vendosi caktimin e përkohshëm të znj. Afërdita Ndoi, prokurore në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, në pozicionin e prokurorit në Prokurorinë pranë Gjykatës së Apelit Durrës, nga data 27.10.2021 – 26.11.2021.

Me 10 vota pro dhe 1 kundër (z. Tartar Bazaj ), Këshilli vendosi të ndërpresë pezullimin e vendimeve të tij të mëparshme, për shkak të vendimeve të formës së prerë të Gjykatës Administrative të Apelit, me qëllim vijimin e procedurave për caktimet në detyrë nëpërmjet procedurës së lëvizjes paralele. Për rrjedhojë, Këshilli vendosi me 11 vota pro, caktimin në pozicionin e prokurorit në Prokurorinë pranë Gjykatës së Apelit Tiranë, të znj. Arta Marku, znj. Ledina Riza dhe znj. Afërdita Ndoi. Theksojmë faktin se znj. Ndoi aktualisht është e caktuar përkohësisht si prokurore në Prokurorinë pranë Gjykatës së Apelit Durrës, caktim ky që, me emërimin në këtë pozicion, quhet i përfunduar.

Në vijim të seancës, Këshilli vendosi të konsiderojë të përfunduar procedurën e verifikimit të pasurisë dhe figurës të kandidatëve znj. Anjeza Topçi, znj. Vilma Hasneziri dhe znj. Klerta Gjika, për pranimin në Programin e Formimit Fillestar të Shkollës së Magjistraturës në vitin akademik 2021-2022.

Këshilli vendosi unanimisht të konsiderojë të përfunduar procedurën për verifikimin e pasurisë dhe figurës për z. Erjon Shehaj, kandidat për Drejtues në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Lezhë, z. Petrit Çano, kandidat për Drejtues në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Krujë dhe z. Albert Kuliçi, kandidat për Drejtues në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Vlorë.

Shorti ka zgjedhur znj. Esmeralda Keshi dhe z. Tartar Bazaj, si anëtarë të Komisionit të Posaçëm për plotësimin e 2 (dy) vakancave në Strukturën e Posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit (SPAK). Komisioni përbëhet nga 5 (pesë) anëtare, ku 3 (tre) prej tyre janë detyrimisht anëtarë të Komisionit të Zhvillimit të Karrierës në KLP.

Në përfundim, Këshilli miratoi 6 (gjashtë) raportet për analizimin e aftësisë profesionale të subjekteve të rivlerësimit, znj. Fahrije Vata, znj. Elveta Murra, znj. Merita Selimi. z. Arian Ndoja. z. Arian Xhaferri. z. Armand Gurakuqi. Një kopje e raporteve i dërgohet Komisionit të Pavarur të Kualifikimit dhe Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit.

(I.A/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet afërdita ndoi esmeralda keshi klp petrit çano shyqyri duro tartar bazaj afërdita ndoi esmeralda keshi klp petrit çano shyqyri duro tartar bazaj

Sondazh

Poll

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!