LIVE UPDATES
Politike

Mbledh 5-10 njerëz/Grida Duma: Ndiej neverinë e mjerimin më të madh sot për Berishën

18 Janar 2022, 12:06 Nga DOSJA
Mbledh 5-10 njerëz/Grida Duma: Ndiej neverinë e mjerimin më

TIRANË – Nënkryetarja e Partisë Demokratike, Grida Duma ka shprehur mjerimin dhe keqardhjen e saj për ish-Kryeministrin Sali Berisha, i cili sipas saj mbledh sot 5 apo 10 njerëz dhe del në protestë. Sipas Dumës, të qenurit e durueshme dhe e vetëpërmbajtur nuk do të thotë që je i dobët.

Duma vijon më tej se, ka disa njerëz që e bëjnë këtë me errësim në sytë e tyre, pasi nuk kanë më asnjë të ardhme, ndërsa premtoi se ajo që PD dhe kreu i saj Basha do të ndërtojnë është merita, mirënjohja ndaj kontributit, e vlerave dhe jo e servilizmit apo mosmirënjohjes.


“Nuk kam dëgjuar një zonjë, apo një grua që mos thotë: Mos ia ktheni! Mos e bëni këtë gjë! Nëse duron, mos tregon gjoja dobësi? Unë mendoj që kjo është sfida më e madhe që kemi. Është më e madhe forca e durimit dhe e vetëpërmbjatjes. Nuk shikoj dot mjerim më të madh për Sali Berishën si ai që sot mbledh 5 apo 10 njerëz. Ka disa njerëz që e bëjnë me errësim, sepse s’kanë më të ardhme. Ajo që ne do të ndërtojmë është merita, mirënjohja ndaj kontributit. Njohja e vlerave, jo e servilizmit dhe e mosmirënjohjes.”, tha ndër të tjera Grida Duma.

Duke folur për forcimin e rolit të gruas në Partinë Demokratike, nënkryetarja Grida Duma tha se, Kryetari Lulzim Basha me qëllim e nisi me zgjedhjet në Forumin e gruas, pasi ajo meriton çdo adhurim për sakrificën që bën.

“Duhet t’i mbajmë mend të gjitha, është detyrë. Të gjitha kontributet. Shpesh e bëjmë këtë diskutim dhe themi, parti është një bashkim vullnetar dhe nuk ka gjë më të shtrenjtë në një periudhë të ekonomisë së tregut kur gjen njerëz që vullnetarisht japin në opozitë. Nuk besoj që ka gjë më të shtrenjtë se kjo dhe jua the me bindjen e plotë, që kur e bëjnë këtë gratë që kanë njëqindë de një mijë detyra, për mua, është një sakrificë heroike pa asnjë shqetësim që e them këtë. Ne në verbin tonë politik, jemi lodhur me eksklamacionet, me hiperbolat, me fjalët e mëdha. Por nëse ka një vend në të cilën hiperbolat dhe fjalët e mëdha dhe adhurimi duhet të shkojë, është tek gruaja e cila angazhohet edhe në politikë në Shqipëri dhe për këtë arsye unë mendoj që nuk është vetëm e qellur, por ndoshta është edhe pak strategjike nga kryetari i partisë që e nis me zgjedhjet në Lidhjen Demokratike të Gruas. E di që përgjatë historisë së Shqipërisë, edhe brenda patriarkalizmit, edhe brenda përbrenda privitimizmit të vet, është përdorur dhe është keqpërdorur imazhi i gruas. E dimë që është ngjyra në shoqëri, nëse do të shikosh një gjë të bukur në cilëndo grupim burrash, nëse nuk ka aty një grua, vështirë është ta gjejmë të bukurën reale, le ta themi kështu. Fato në ditët e vështira, nuk më shkruan në inbox, më çon këngë ose lule. Sa herë ndodh një gjë e vështirë, nuk bën asnjë koment, më çon në inbox o një këngë të vjetër, o diçka klasike, ose lule. Ja kjo është të thuash, ta përballosh gjithmonë situatën. Tani që të them gjë për dritën,  është brë imazh kombëtar, për nga qëndresa dhe nga forca. Po e bukura e të qenurit e fortë dhe të kesh emrin me dritë, është një dikotomi fantastike. Unë mendoj që forca më e madhe është drita në fakt, jo errësira, kështu që po e mbyll me këtë metaforën. Kam Merin atje, gjithë jetën në PD. Ne do ikim, PD-ja ishallah e past jetën e përjetshme në këtë vend dhe sjelltë atë energji që juve ia lini, sepse Meri është një nga le të themi ekonomistet, informaticienet më të mira që pa pasur Partia Demokratike, nuk ikën. Sa herë që ulemi në tryeza, vetëm më kritikon, pastaj gjendet po aty dhe e vetmja gjë që thotë, është ku i keni ato çunat ato gocat, të vijnë t’i trajnoj dhe të ikin. Dhe është thelbi i shpirtit të gruas në trashëgimninë dhe në gjithçka tjetër.”, u shpreh në fjalën e saj në këtë takim, Nënkryetarja e PD, Grida Duma.

LAJMI KRYESOR: Protesta e vezë/ Basha: Modeli i së keqes dhe hijet e së shkuarës po na shkatërrojnë

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Politike Politike basha bashkebisedim me gra dhe vajza grida duma Lulzim Basha sali berisha basha bashkebisedim me gra dhe vajza grida duma Lulzim Basha sali berisha

Sondazh

Poll

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën