LIVE UPDATES
Bota

Macron shtyn sanksionet e peshkimit ndaj Britanisë, bisedimet do të vazhdojnë

2 Nëntor 2021, 10:20 Nga DOSJA
Macron shtyn sanksionet e peshkimit ndaj Britanisë, bisedimet do të

FRANCË – Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, u takua me Kryeministrin britanik Boris Johnson të hënën, në konferencën e Kombeve të Bashkuara për klimën në Glasgow.

Sipas France 24, ai u tha gazetarëve se plani francez ishte në pritje të rezultatit të bisedimeve mes dy vendeve.

“Që pasditen e sotme, diskutimet kanë rifilluar në bazë të një propozimi që i kam bërë kryeministrit Boris Johnson. Bisedimet duhet të vazhdojnë. Ideja ishte që britanikët do të ktheheshin tek ne nesër me propozime të tjera. Do të shohim se ku jemi nesër në fund të ditës, për të parë nëse gjërat kanë ndryshuar vërtet. Dëshira ime është që ne të gjejmë një rrugëdalje për të gjitha këto çështje”, u tha Macron gazetarëve.

Ministri i Çështjeve Evropiane, Clement Beaune, tha në rrjetin e tij në Twitter se sanksionet tregtare nuk do të zbatohen përpara një takimi me ministrin britanik të Brexit, David Frost, të enjten në Paris. Britania e mirëpriti vendimin dhe Frost pranoi ftesën e Beaune.

“Ne mirëpresim idenë e Francës se nevojiten diskutime të thella për të zgjidhur gamën e vështirësive në marrëdhëniet mes nesh”, tha një zëdhënës i qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar në një deklaratë.

Të hënën, Britania i dha Francës 48 orë kohë që të tërhiqej nga kërcënimi i sanksioneve ose të përballet me veprime ligjore sipas marrëveshjes tregtare të Brexit. Masat e kërcënuara nga Franca përfshijnë shtimin e kontrolleve kufitare dhe sanitare për mallrat nga Britania dhe ndalimin e anijeve britanike nga disa porte franceze, hapa që kanë potencialin të pengojnë tregtinë. Britania dhe Franca janë grindur për dekada për aksesin në zonat e pasura të peshkimit rreth brigjeve të tyre.

Çështja e peshkimit vazhdoi negociatat që çuan në daljen e Britanisë nga Bashkimi Evropian , jo për shkak të rëndësisë së saj ekonomike, por për shkak të rëndësisë së saj politike. Ri-pohimi i kontrollit të Britanisë mbi bazat e saj të peshkimit ishte një pikë qendrore e çështjes për Brexit që Johnson u paraqiti votuesve britanikë. Ndërkohë, Macron përballet me rizgjedhjen vitin e ardhshëm dhe duhet të jetë në mbështetje të  peshkatareve të vendit të tij, një zonë elektorale e politike e rëndësishme.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Bota Bota Boris Johnosn Emanuel Macron macron dhe johnson samiti i klimes ne glasgow Boris Johnosn Emanuel Macron macron dhe johnson samiti i klimes ne glasgow

Sondazh

Poll

Bota 2 Nëntor 2021, 08:20

Biden: Dekadë vendimtare për planetin

Në samitin mbi klimën që po mbahet në Glasgou të Skocisë presidenti amerikan u zotua për një angazhim të ri të guximshëm nga Shtetet e Bashkuara: një reduktim p...

Akti për kompensimin e çmimeve/ Duma: 8 pronarë nën hetim. Bejtja: S'kam informacion

Akti për kompensimin e çmimeve/ Duma: 8 pronarë nën hetim. Bejtja: S'kam informacion

Debat në Komisionin e çështjeve sociale, paralajmëron Duma: Do bllokoj mbledhjen!

Rama dhuron gjak, kryeministri: Sa herë ma keni pirë? Te e majta, ajo dhuron gjak

“Me paratë e buxhetit kompensoni oligarkët”/Grida Duma: Qeveria nuk i shpërndani lekët për qytetarët

TEST 2

Shkrumbohet fasoneria e italianes në Vlorë, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

U bllokuan në Valbonë, evakuohen me helikopter 4 turistët

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim