LIVE UPDATES
Bota

Tre samite në Bruksel! Mblidhet NATO, G7 dhe BE-ja, shtohen sanksionet ndaj Rusisë

24 Mars 2022, 06:47 Nga DOSJA
Tre samite në Bruksel! Mblidhet NATO, G7 dhe BE-ja, shtohen sanksionet ndaj

BRUKSEL– Presidenti i SHBA Joe Biden po merr pjesë në tre samite, ku u takua me krerët e NATO-s, G7 dhe vendeve të Bashkimit Evropian. Biden udhëtoi në Bruksel për diskutime me aleatët rreth hapit të ardhshëm në përgjigjen ndaj presidentit rus Vladimir Putin dhe pushtimit të tij në Ukrainë.

Takimi i parë, ku krerët e NATO-s u takuan për një samit urgjent në Bruksel dhe shpallën sanksione të reja kundër Rusisë, si dhe masa të tjera për të ndihmuar në forcimin e mbrojtjes së Ukrainës. Ajo që ata nuk do të bëjnë, megjithatë, është ajo që presidenti i Ukrainës ka kërkuar vazhdimisht: Zbatimi i një zone të ndaluar fluturimi mbi Ukrainë.

Në një deklaratë më pas, presidenti i SHBA Joe Biden tha se NATO ishte “aq e fortë dhe e bashkuar sa ka qenë ndonjëherë”. Ukraina nuk është anëtare e NATO-s, por prej kohësh shpreson të bashkohet me aleancën. Kjo është një pikë e dhimbshme për Rusinë, e cila e sheh NATO-n si një kërcënim dhe e kundërshton me forcë masën.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg në Samitin e jashtëzakonshëm në Bruksel tha se Europa dhe SHBA do të vazhdojnë të imponojnë “kosto të paprecedentë” ndaj Rusisë.

Takimi i liderëve të G7 përfundoi me një deklaratë të përbashkët të liderëve, ku paralajmëruan Rusinë kundër përdorimit të armëve kimike, biologjike ose bërthamore në pushtimin e Ukrainës. Ata denoncuan gjithashtu përpjekjet e Rusisë për dezinformim duke sugjeruar se Ukraina po përgatitej të përdorte një armë kimike ose bërthamore.

Mbetet për tu zhvilluar dhe Samiti me 27 vende të Bashkimit Evropian, ku do të fokusohen në sanksione të mëtejshme kundër Rusisë. Vendet evropiane do të diskutojnë mënyrat e shkurtimit të varësisë nga gazi rus.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Lufta në Ukrainë, Kanadaja: Mund të ndihmojmë në rritjen e furnizimit me energji

Biden dhe Von der Layen: Janë të bashkuar për të dënuar pushtimin e Ukrainës

Lufta/ Rusia dhe Ukraina shkëmbejnë të burgosurit

Stotlenberg: Nuk ka gjasa të ketë një luftë të plotë midis Rusisë dhe NATO-s

OBSH: Nuk mund të dërgojmë furnizime mjekësore në Mariupol

Von der Layen: Rusia nuk do të jetë më në gjendje të shantazhojë për energjinë elektrike

Kriza ushqimore, Macron paralajmëron: Situata do të përkeqësohet muajt e ardhshëm

‘Them se po’, Biden beson se Rusia duhet të hiqet nga G20 ose Ukraina të jetë vëzhguese

‘Do të kemi mungesa’, Biden e konsideron Ukrainën dhe Rusinë si ‘shporta e bukës’

‘Nuk e kërcënova por e ka të qartë’, Biden thotë se Kina i di pasojat nëse ndihmon Rusinë

‘Ne do të përgjigjemi nëse Putin do të përdorte armë kimike’, Biden flet pas Samitit të G7

‘Mos e bëj’, kancelari gjerman paralajmëron Putin për armët kimike ose biologjike

Liderët e G7 paralajmërojnë Rusinë, gati të aplikojnë ‘sanksione shtesë’ në rast shkelje

Presidenti kroat kërkoi në Samit anëtarësimin e Kosovës në NATO

Përfundon Samiti i jashtëzakonshëm i NATO-s, shtohen sanksionet ndaj Rusisë

‘NATO është më e fortë se kurrë më parë’, Biden i jep 1 miliardë dollarë ndihmë Ukrainës

Nis Samiti urgjent i G7 në Bruksel, priten sanksione të reja ndaj Rusisë

Zelenskyy thirrje NATO-s: Na jepni vetëm 1% të asaj që keni, tankeve dhe avionëve

‘Do të ofrojmë mbështetje të mëtejshme për Ukrainën’, Stoltenberg pas Samitit

NATO i kërkon Kinës që të përmbahet nga mbështetja e përpjekjeve luftarake të Rusisë

Stoltenberg: NATO-s do të vazhdojë të imponojë “kosto të paprecedentë” ndaj Rusisë

Zelenskiyy: NATO nuk ka treguar ende se mund të shpëtojë njerëzit

Zelenskyy: NATO nuk ka treguar ende se çfarë mund të bëjë aleanca për të shpëtuar njerëzit

Zelenskyy hap Samitin, kërkon sërish një zonë ndalim fluturimi ose anëtarësim në NATO

Udhëheqësit e NATO-s shtrëngojnë duart dhe buzëqeshin për kamerën pas mbërritjes në Bruksel

FOTOT/ Liderët e NATO-s mbërrijnë në Bruksel për samitin e Ukrainës, pjesë edhe Rama

Samiti i NATO-s, Stoltenberg: Pushtimi ishte gabimi i madh i Putin në Ukrainë

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota joe biden ne bruksel lufta ukraine-rusi samiti ne bruksel joe biden ne bruksel lufta ukraine-rusi samiti ne bruksel

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE