LIVE UPDATES
Bota

Lufta në Ukrainë, Draghi e Biden: Të bashkuar për armëpushim. Putin mendoi se do na ndante

10 Maj 2022, 21:19 Nga DOSJA
Lufta në Ukrainë, Draghi e Biden: Të bashkuar për

“Të bashkuar dhe të bashkuar në mbështetjen e tyre për Kievin dhe popullin ukrainas. Por edhe një strategji e përbashkët” është mesazhi që kryeministri Mario Draghi i dha presidentit amerikan Joe Biden, me rastin e takimit ballë për ballë në zyrën Ovale, për të kërkuar çdo “kanal” të dobishëm për ta sjellë Vladimir Putinin në armëpushim dhe në tryezën e bisedimeve.

Ndër çështjet në qendër të marrëveshjes dypalëshe, përveç pasojave në nivelin e sigurisë duke filluar me furnizimin me armë në Kiev për t’i rezistuar pushtimit rus, e deri te sanksionet kundër Moskës shkaktohet edhe rreziku i një krize ushqimore nga ngadalësimi i eksporteve të grurit dhe misrit nga Ukraina, për shkak të bllokadës së porteve nga Moska. E fundit, por jo më pak e rëndësishme, çështja e garës italiane për pavarësi nga gazi rus, në të cilën Shtetet e Bashkuara, në afat të mesëm, do të mund të luajnë gjithashtu një rol themelor.

Draghi: Çdo kanal për armëpushim dhe negociata të besueshme

Para takimit dypalësh, të dy liderët bënë deklarata të shkurtra për shtypin në Zyrën Ovale. Putini mendoi të na ndajë, dështoi. Ne jemi të bashkuar në dënimin e pushtimit të Ukrainës, të bashkuar në sanksione dhe për të ndihmuar Ukrainën siç na kërkoi Presidenti Zelensky. Në Itali dhe në Evropë, njerëzit duan t’u jepet fund këtyre masakrave, kësaj dhune, kësaj kasapi. Njerëzit mendojnë se çfarë mund të bëjmë për të sjellë paqen. Kombet tona janë fort të bashkuar dhe lufta në Ukrainë e ka forcuar më tej bashkimin e tyre. Duhet të përdorim çdo kanal për paqen, për një armëpushim dhe për fillimin e negociatave të besueshme”, shtoi kreu i qeverisë italiane.

Presidenti amerikan: Ju arritët të bashkoni NATO-n dhe BE-në

Ju keni qenë një mik i mirë dhe një aleat i madh. Bashkëpunimi nga Italia është thelbësor. Një gjë e vlerësoj tek ju, përpjekja juaj që në fillim për të bashkuar NATO-n dhe BE-në dhe ia keni dalë. Ishte e vështirë të besohej se ata shkuan dorë për dore, ata kishin më shumë gjasa të ndaheshin, por ju arritët t’i bënit të shkonin në unison. Një BE e fortë është në interes të Shteteve të Bashkuara. Kemi shumë gjëra për të folur”, përfundoi presidenti i Shteteve të Bashkuara.

LAJMI KRYESOR: LUFTA/ Sulme në qendra tregtare dhe hotele, SHBA paketë 40 miliardë dollarë për Ukrainën

(I.A/dosja.al)

Çmimet e hoteleve në prag të finales së Conference League, janë rritur disa herë dhe kanë detyruar tifozët italianë të anullojnë udhëtimin. Si duhet menaxhuar kjo situatë?

View Results

bota bota joe biden lufta ukraine-rusi mario draghi joe biden lufta ukraine-rusi mario draghi

Sondazh

Poll

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin