LIVE UPDATES
Bota

LUFTA/ Putin lejon korridoret humanitare në 3 rajone, Zelensky: Shtoni sanksionet

29 Mars 2022, 07:56 Nga DOSJA
LUFTA/ Putin lejon korridoret humanitare në 3 rajone, Zelensky: Shtoni

UKRAINË– Dhe në ditën e 34-të që nga fillimi i luftës në Ukrainë, sulmet nuk ndalen. Ndërsa bota përgatitet për një raund të ri bisedimesh mes dy palëve, numri i të vdekurve vazhdon të rritet. Sot, në Pallatin Dolmabahçe në Stamboll u zhvilluan bisedimet e paqes ndërmjet delegacioneve ruse dhe ukrainase. Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan mbajti fjalën hyrëse ku i kërkoi palëve që të japin një ‘dritë shprese’ në zgjidhjen e konfliktit.

Rusia ka hequr thirrjet për “denazifikimin” të Ukrainës si pjesë e negociatave për armëpushim. Në indikacione të mëtejshme se Rusia po zvogëlon synimet e saj në konflikt, një raport këtë mëngjes e ka sugjeruar se është e gatshme të bëjë dy lëshime kryesore.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, ka bërë thirrje për sanksione edhe më të forta kundër Rusisë dhe paralajmëroi se pothuajse i gjithë qyteti i rrethuar i Mariupolit është shkatërruar në një fjalim në Parlamentin danez të martën. Zelenskyy tha gjithashtu se më shumë se 100,000 njerëz janë ende të bllokuar në Mariupol dhe janë të detyruar të shkrijnë borën për të pirë ujë.

Korridoret e evakuimit që lidhin Mariupolin, Melitopolin dhe Enerhodarin me Zaporizhzhia ujanë rihapur, sipas zëvendëskryeministres së Ukrainës Iryna Vereshchuk.  Banorët e tre qyteteve duhet të jenë në gjendje të arrijnë në Zaporizhzhia, e cila mbetet në duart e Ukrainës dhe është bërë pika kryesore e tranzitit për njerëzit që kërkojnë t’i shpëtojnë luftimeve në juglindje.

Forcat e armatosura ruse nisën një sulm me raketa në qytetin Ljubotin në verilindje të rajonit të Kharkiv. Sipas tyre, në sulm janë rrafshuar me tokë disa shtëpi. Sipas Prokurorisë Rajonale të Kharkiv, shtatë persona u plagosën.  Sekretarja e Jashtme e Britanisë, Liz Truss, ka akuzuar presidentin rus Vladimir Putin për “rrëmbim të civilëve të pafajshëm”. Në një mesazh në mediat sociale, ministri tha se lideri rus po “u drejtohej masave të dëshpëruara” në luftën e tij kundër Ukrainës.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba u ka bërë thirrje vendeve që të kriminalizojnë përdorimin e simbolit “Z”, i cili përdoret në automjetet ushtarake ruse që marrin pjesë në konflikt. Në një mesazh në rrjetet sociale, ministri, i cili dje foli për ambiciet e tij për një armëpushim në bisedimet e ardhshme të paqes me Rusinë, tha se “mbështetja publike e kësaj barbarie duhet të ndalohet”.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Pse Abramovich po luan paqebërësin pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia?

Zelensky: Sinjale pozitive nga bisedimet për paqe, por kërcënimi rus vazhdon

Gazetarja ukrainase: Jam e ve dhe 25 vjeçe… jetën ma vodhi Rusia

 

Udhëheqësi çeçen çon djalin e tij 14-vjeçar në luftë, e pajisë me pushkë të ruajë spitalin

Kishte fshehur një ushtar të plagosur, forcat ruse rrëmbejnë gazetaren ukrainase

Biden takon kryeministrin e Singaporit, dënojnë pushtimin rus të Ukrainës

Komandanti i ushtrisë: Ukraina po rifiton territorin në rajonin e Kievit

Udhëheqësi i Doneskut po shqyrton mundësinë e bashkimit me Rusinë

Biseda me Macron, Putin kërkon të dërgojë ndihma humanitare në Mariupol

Zyrtarët amerikan: Rusia thjesht po ndërron ingranazhet,tërheqja nga Kievi nuk është reale

Negociatori rus: De-përshkallëzimi rreth Kievit dhe Chernihiv nuk është një armëpushim

Mbrojtën ishullin e gjarpërinjve dhe sfiduan rusët, dekorohet ushtari ukrainas

“Tërhiquni plotësisht”,Johnson thirrje Rusisë, pranon se ka një reduktim të sulmeve

Vendet evropiane dëbojnë diplomatët rusë dhe oficerët e inteligjencës

NATO fton Ukrainën të bashkohet me takimin e ministrave të jashtëm javën e ardhshme

Blinken thirrje Rusisë: Jepini fund agresionit

Zyrtarët rajonal: 9 të vdekur dhe 22 të plagosur nga sulmi rus në Mykolaiv

Zelenskyy: Shtoni sanksione më të forta kundër Rusisë

LUFTA/Kryqi i Kuq bën thirrje: Të arrihet marrëveshja për evakuimin e qytetarëve

Zëvendësministri rus i Mbrojtjes: Rusia do të ndalojë sulmin ushtarak në Kiev dhe Chernihiv

Trupat ruse pretendojnë se Melitopol nuk është më një qytet ukrainas

Rihapja e koridoreve, guvernatori i Luhanskut: Vijojnë evakuimet e qytetarëve

LUFTA/ Ukraina zbulon 600 spiunë rusë

Rihapen korridoret humanitare në juglindje të Ukrainës pas një pauze një ditore

Rusia akuzon SHBA-në për organizimin e sulmeve kibernetike 

Kishin si objektiv kryetarin, sulmi në zyrat e Mykolaiv lë 3 të vdekur dhe 18 të plagosur

Perëndimi i Kievit, është rimarrë nga forcat ukrainase

Foto/Disa punëtorë heqin objektet e një magazine të dëmtuar nga sumet ruse

Mbretëria e Bashkuar: Grupi Wagner pritet të vendosë më shumë se 1000 mercenarë në Ukrainë

Presidenti i linjës ajrore Emirates: Do të vazhdojmë të operojmë në Rusi

Raketa ruse godet një ndërtes administrative në Mykolayiv

LUFTA/ Hapen tre korridore humanitare sot në Ukrainë

Aktori i njohur Sean Penn viziton Ukrainën, i ndihmon me programe bamirësie

Raund i ri bisedimesh, Zelenskyy: Qëllim ynë është paqja, presim rezultatet

‘Putin do të na shkatërrojë?’/ Kuleba: Ai ka planet e tij, ne kemi planet tona

Lufta në Ukrainë! Nis raundi i bisedimeve Moskë-Kiev në Turqi, Erdogan i pranishëm

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota lufta ukraine-rusi putin lufta ukraine-rusi putin

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!