LIVE UPDATES
Bota

Pse Abramovich po luan paqebërësin pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia?

29 Mars 2022, 21:00 Nga DOSJA
Pse Abramovich po luan paqebërësin pas pushtimit të Ukrainës

UKRAINË- Në fotografitë e publikuara nga bisedimet Rusi-Ukrainë në Stamboll të martën, një fytyrë u dallua, duke buzëqeshur ndërsa negociatat po zhvilloheshin. Miliarderi i sanksionuar Roman Abramovich nuk është zyrtarisht pjesë e delegacionit rus, por me sa duket ka luajtur një rol të madh në prapaskenë, duke fluturuar mes Moskës, Kievit dhe Stambollit që kur Rusia pushtoi Ukrainën.

Pyetje të mëtejshme se çfarë roli po luante Abramovich dhe pse, u ngritën të hënën, kur Wall Street Journal dhe gazeta investigative Bellingcat pretenduan se Abramovich dhe një deputet ukrainas ishin në mesin e tre personave që u sëmurën me simptoma të ngjashme me helmimin kimik , gjatë një raundi negociatat në Kiev në fillim të marsit. Një burim konfirmoi për Guardian se Abramovich ishte sëmurë pas takimit dhe kishte humbur shikimin për disa orë. Ai shpejt u shërua dhe ishte në gjendje të merrte pjesë në raundet e mëvonshme të negociatave.

Lajmi për helmimin e supozuar është pritur me skepticizëm të gjerë. Në një rast të rrallë të Uashingtonit dhe Moskës që ranë dakord për diçka gjatë muajit të kaluar, të dy kryeqytetet kanë dhënë sinjale se nuk e besojnë historinë e helmimit.

“Inteligjenca sugjeron shumë se kjo ishte mjedisore,” tha një zyrtar amerikan. Të martën, Dmitry Peskov, zëdhënësi i presidentit rus Vladimir Putin, shtoi mohimin e tij: Kjo është pjesë e panikut të informacionit, pjesë e sabotazhit të informacionit, luftës së informacionit. Këto raporte nuk janë të vërteta… është e nevojshme të filtrohet fuqimisht rrjedha e informacionit.

Christo Grozev, nga Bellingcat, tha se ai u qëndronte pretendimeve. “Ne nuk e dimë se kush e bëri atë, por diçka ndodhi,” tha ai. Grozev ka një histori të zbulimit të tentativave për helmim, duke përfshirë identifikimin e skuadrës së goditjes ruse që dyshohet se helmoi kritikun e Kremlinit Alexei Navalny në vitin 2020. Ai tha se së shpejti do të jetë në gjendje të nxjerrë më shumë informacion rreth incidentit aktual.

Ne po përpiqemi të gjejmë një ekuilibër midis mbrojtjes së privatësisë dhe shqetësimeve të sigurisë së individëve dhe informimit të saktë të publikut,” tha Grozev.

Përveç pretendimeve për helmim, shfaqja e oligarkut të turpshëm nga publiciteti në qendër të negociatave të paqes ka befasuar gjithashtu shumë njerëz. Vitet e fundit, Abramovich e ka pozicionuar veten si dikush që është tërhequr nga skaji i vështirë i jetës së biznesit dhe nuk ka ambicie politike. Ai ka qenë i njohur për financimin e kauzave kulturore dhe përgjithësisht për jetën e lartë. Edhe pse ndonjëherë mund të shihet në galeritë e artit, teatrot apo restorantet e Moskës, ish-pronari i klubit të futbollit Chelsea e urren publicitetin dhe nuk jep intervista.

Informacioni rreth pasurisë dhe mënyrës së jetesës së Abramovich-it në vend të kësaj ka pasur prirje të vinte nga çështje gjyqësore, veçanërisht një betejë epike e vitit 2012 në gjykatat e Londrës me ish-dashamirësin e tij Boris Berezovsky, i cili pretendonte se Abramovich e kishte mashtruar atë nga disa miliardë dollarë duke e detyruar atë të shiste aksionet e tij në kompania e naftës Sibneft me një çmim të reduktuar. Gjykatësi gjeti në favor të Abramovich.

Kohët e fundit, Abramovich ngriti një çështje shpifjeje në Londër kundër gazetares Catherine Belton, pasi kundërshtoi disa pretendime në librin e Beltonit “Njerëzit e Putinit”, duke përfshirë se ai bleu Chelsean me kërkesën e Putinit. Abramovich u vendos me Belton pasi botuesi i saj ra dakord që libri do të pranonte se kjo nuk ishte një deklaratë fakti.

Në atë çështje gjyqësore, avokatët e tij pretenduan se “Abramoviç është dikush që është larg Putinit”, diçka që është vënë në pikëpyetje nga paraqitja e tij e papritur si i dërguar. Një burim në delegacionin ukrainas i tha gazetës Ukrayinska Pravda se Abramovich e kishte pozicionuar veten si një ndërmjetës neutral dhe roli i tij kryesor ishte “t’ia kalonte pozicionin tonë shefit të tyre në gjuhën njerëzore”.

Alexander Rodnyansky, një këshilltar ekonomik i Zelenskiy, i tha Guardian se Abramovich ishte sjellë si ndërmjetës nga babai i tij, një producent filmash ukrainas që e njeh mirë miliarderin. Në Kiev, Abramovich shihet, të paktën, si një bashkëbisedues serioz që ka veshin e Putinit. Ekipi zyrtar negociues i Rusisë përbëhet kryesisht nga zyrtarë të nivelit të dytë që nuk shihen si me ndikim, kështu që Putini mund të ketë zgjedhur Abramovich si një bashkëbisedues më serioz për t’ua dërguar ukrainasve.

Putini po kërkon kanale të pasme. Ai nuk beson në asgjë që është e hapur. Gjithçka duhet të jetë paksa konspirative”, tha gazetarja veterane ruse Yevgenia Albats.

Një burim në Moskë tha se Abramovich kishte pasur dy takime personale me Zelenskiy në Kiev gjatë muajit të kaluar, pretendime të cilat nuk janë konfirmuar nga pala ukrainase. Pas vizitës gjatë së cilës Abramovich u sëmur, ai u kthye përsëri për një tjetër udhëtim në kryeqytetin ukrainas. Zelenskiy, në intervistën e tij me gazetarët rusë gjatë fundjavës, tha se Abramovich ishte një nga një numër oligarkësh rusë që e kishin kontaktuar duke i ofruar për të investuar në ekonominë ukrainase.

Ne morëm sinjale nga ai dhe nga disa biznesmenë të tjerë që thonë ‘le të ndihmojmë disi, le të përpiqemi të bëjmë diçka‘, tha Zelenskiy. Ai tha gjithashtu se Abramovich ishte përfshirë në diskutime të pasuksesshme për të organizuar korridoret humanitare. Megjithatë, ai nuk përmendi vizitat e Abramovich në Kiev, apo takimet e tij të supozuara me oligarkun.

Albats tha se ofertat nga Abramovich dhe biznesmenë të tjerë rusë për të ndihmuar Ukrainën mund të vijnë nga tmerri në luftë, por edhe nga interesi vetjak dhe nga dëshira për të shmangur sanksionet gjymtuese perëndimore.

“Është mënyra se si njerëzit po përpiqen të shpëtojnë vilat, jahtet e tyre dhe gjithashtu të jenë në anën e duhur të luftës. Disa prej tyre të paktën janë të tmerruar. Unë njoh disa që thjesht nuk mund ta besonin atë që ndodhi”, tha Albats.

Shumë janë skeptikë për rimishërimin e Abramovich si paqebërës.

Si mund të kishin harruar se kush është ky? Ai është një nga sponsorët më të mëdhenj të regjimit të Putinit”, tha Maria Pevchikh, një bashkëpunëtore e ngushtë e liderit të opozitës të burgosur Navalny dhe kreu i hetimeve për Fondacionin e tij Kundër Korrupsionit.

Pevchikh tha se nuk e pranoi idenë se Abramovich mund të ishte një aktor i pavarur në bisedime. “Jam 100% i sigurt se kjo është koordinuar tërësisht me Kremlinin. Kur ke qenë kukulla e Putinit për 22 vjet, nuk bëhesh befas mashtrues”, tha ajo.

LAJMI KRYESOR/ LUFTA/ Putin lejon korridoret humanitare në 3 rajone, Zelensky: Shtoni sanksionet

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota alexander rodnyansky lufta ukraine-rusi roman abramovich yevgenia albats alexander rodnyansky lufta ukraine-rusi roman abramovich yevgenia albats

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!