LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Konfirmohet/ Rishi Sunak mbledhje urgjente kabineti, shpall zgjedhjet e parakohshme më 4 korrik

• Rishi Sunak shpalli zgjedhjet e përgjithshme të 4 korrikut në një deklaratë jashtë Downing Street. • Të enjten, më 30 maj , parlamenti do të shpërndahet zyrtarisht. • Pasi diskutoi për pandeminë Covid dhe luftën në Ukrainë, ai thotë se pyetja është "kujt i beson?" • Sunak thotë se është krenar për atë që ka arritur qeveria e tij, duke përfshirë shpenzimet, arsimin dhe shëndetësinë. • Sunak tha se kishte kohë të pasigurta përpara dhe këmbënguli se ai dhe qeveria e tij e udhëhequr kishin një plan të qartë. • Ai gjithashtu vazhdoi të kritikonte liderin laburist Sir Keir Starmer si dikush që nuk kishte plan dhe tha: Unë nuk e di se çfarë ofrojnë ata dhe në të vërtetë, nuk mendoj se ju bëni as ju. •  Më parë, Sekretari i Jashtëm Lord Cameron ndërpreu një udhëtim në Shqipëri, ndërsa Sekretari i Mbrojtjes Grant Shapps shtyu një udhëtim jashtë shtetit për të marrë pjesë në mbledhjen urgjente. • Sir Keir Starmer dha një deklaratë për shtyp, pasi kryeministri Rishi Sunak konfirmoi zgjedhjet e parakohshme me 4 korrik. • Starmer e quan këtë një moment që vendi ka nevojë dhe e ka pritur.

6 artikuj për këtë temë.

3 JAVE ME PARE

"Po vjen fundi i një epoke!" Analiza: Momentet kryesore politike nga 14 vite sundim konservator në Mbretërinë e Bashkuar

 

Konfirmohet/ Rishi Sunak mbledhje urgjente kabineti, shpall zgjedhjet e
Sekretari i Jashtëm i Britanisë, David Cameron flet gjatë një konference për shtyp me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama në Tiranë, Shqipëri, 22 maj 2024

LONDËR- Britania do të mbajë zgjedhjet kombëtare më 4 korrik, të cilat sipas sondazheve thuhet se do t'i japin fund 14 viteve të qeverisjes së udhëhequr nga Partia Konservatore, duke përfshirë një nga periudhat më të trazuara në historinë politike të vendit pas Luftës së Dytë Botërore. Më poshtë janë momentet përcaktuese të katër mandateve të konservatorëve në pushtet, nën pesë kryeministra të ndryshëm, që nga viti 2010.

REZULTATET E ZGJEDHJEVE 2010

Partia Konservatore e udhëhequr nga David Cameron fiton shumicën e vendeve në parlament, por jo një shumicë të përgjithshme, duke rrëzuar Partinë Laburiste e cila kishte qenë në pushtet që nga viti 1997. Britania kishte qeverinë e saj të parë të dalë nga një koalicion që nga viti 1945, pasi Cameron pranoi të punojë me Liberal Demokratët e qendrës.

REFERENDUM 2014, SKOCI

Në një referendum të vështirë që kishte kërcënuar të ndante Mbretërinë e Bashkuar, Skocia votoi 55%-45% kundër pavarësisë në një fitore për Cameron dhe partitë kryesore politike kombëtare ndaj Partisë Kombëtare Skoceze.

FITORJA E ZGJEDHJEVE 2015

Me sondazhet që tregojnë për një zgjedhje të ngushtë, Cameron fitoi një shumicë të papritur dhe një mandat të dytë si kryeministër. Ai ndoqi një premtim të vitit 2013 për të mbajtur një referendum për largimin nga Bashkimi Evropian. Cameron dëshironte që Britania të mbetej në BE.

2016: Britania e Madhe VOTON PËR BREXIT, CAMERON DËRHEQET

Britanikët shkaktojnë një tronditje globale duke votuar 52%-48% për t'u larguar nga BE-ja, duke i dhënë fund një bashkimi më shumë se 40-vjeçar dhe duke e zhytur vendin në krizën e tij më të madhe politike që nga Lufta e Dytë Botërore. Cameron jep dorëheqjen dhe partia zgjedh Theresa May për ta pasuar atë.

ZGJEDHJET E PARASHKOHSHME 2017

Duke ecur lart në sondazhet e opinionit dhe duke kërkuar një shumicë më të madhe në parlament për të shtyrë legjislacionin e Brexit, May kërkon zgjedhje të parakohshme. "Loja" dështon pasi konservatorët humbasin shumicën e tyre. Ata formojnë një qeveri duke arritur një marrëveshje me Partinë Unioniste Demokratike pro-MB të Irlandës së Veriut. 

MAJ 2019: PARALIZË E BREXIT-it, MAY DORËHIQET, VJEN JOHNSON

May jep dorëheqjen pasi nuk arriti të thyejë bllokimin parlamentar mbi mënyrën se si Britania duhet të largohet nga BE. Boris Johnson, një nga fytyrat kryesore të fushatës pro-Brexit, fiton garën e brendshme të Partisë Konservatore për ta pasuar atë.

DHJETOR 2019: JOHNSON UDHËHEQË KONSERVATIVËT NË FITORE

Me parlamentin të paralizuar për Brexit, Johnson shpall zgjedhje të parakohshme. Duke bërë fushatë nën sloganin "Get Brexit Done" ai i drejton konservatorët drejt fitores së tyre më të madhe zgjedhore që nga fitorja e Margaret Thatcher në 1987.

BREXIT 2020 KRYHET

Johnson përdor mandatin e tij për të drejtuar një marrëveshje Brexit përmes parlamentit dhe Brukselit, dhe Britania del nga BE më 31 janar 2020, duke u bërë shteti i parë që tërhiqet nga blloku. Pjesa më e madhe e ndikimit të marrëveshjes është vonuar deri pas një periudhe tranzicioni. Megjithatë, ajo përfaqëson ndryshimin më të madh gjeopolitik të Britanisë që nga humbja e perandorisë së saj të madhe.

KORRIK 2022: JOHNSON DORËHIQET

Johnson drejton Britaninë gjatë pandemisë COVID-19, në një moment u shtrua në spital nga sëmundja, por një listë e gjatë skandalesh dhe hapash të gabuar përfundimisht provoi shumë. Ai jep dorëheqjen pas një revolte ministrore.

SHTATOR 2022: PREMIERA KAOTIKE E TRUSSIT

Liz Truss mund Sunak në një garë për të pasuar Johnson. "Mini-buxheti" që përmban shkurtime të pafinancuara të taksave tmerron tregjet financiare, duke rritur ndjeshëm kostot e huamarrjes dhe duke dëmtuar më tej reputacionin e Britanisë për stabilitet politik dhe fiskal. Ajo zgjat vetëm 44 ditë para se të njoftojë dorëheqjen.

TETOR 2022: SUNAK BËHET KRYEMINISTRI

Sunak merr detyrën si kryeministri i tretë i Britanisë në po aq muaj, duke u zotuar të rivendosë stabilitetin në qeveri. Ai bën pesë premtime kyçe të fokusuara në ekonomi, ndalimin e migracionit të paligjshëm dhe përmirësimin e sistemit shëndetësor. Në shkurt 2023, Sunak arrin një marrëveshje me BE-në mbi rregullat tregtare për Irlandën e Veriut, duke përmirësuar lidhjet me bllokun.

MAJ 2024: SUNAK THËRRET ZGJEDHJE TË PËRGJITHSHME

Kryministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak konfirmoi sor se zgjedhjet e përgjithshme do të mbahen më 4 korrik./ Reuters

3 JAVE ME PARE

Zgjedhjet e parakohshme në Britani/ Starmer: Ky është momenti që vendi ka pritur

Konfirmohet/ Rishi Sunak mbledhje urgjente kabineti, shpall zgjedhjet e
Keir Starmer

BRITANI- Sir Keir Starmer dha një deklaratë për shtyp, pasi kryeministri Rishi Sunak konfirmoi zgjedhjet e parakohshme me 4 korrik. Starmer e quan këtë një moment që vendi ka nevojë dhe e ka pritur.

Gjithashtu ai tha se kjo është koha për të ndryshuar komunitetet dhe e quan këtë fushatë zgjedhore një mundësi për të siguruar një të ardhme më të mirë.

"Besoj se me durim dhe vendosmëri mund të zhbllokojmë potencialin e vendit. E ardhmja është në duart tuaja. Më 4 korrik keni një zgjedhje. Së bashku mund të ndalojmë kaosin, të kthejmë faqen dhe mund të fillojmë të rindërtojmë Britaninë dhe të ndryshojmë vendin tonë," përfundon Starmer.

3 JAVE ME PARE

Rishi Sunak shpall zgjedhjet e ardhshme me 4 korrik: Në 5 korrik ose Keir Starmer ose unë do të jemi kryeministër

Konfirmohet/ Rishi Sunak mbledhje urgjente kabineti, shpall zgjedhjet e

BRITANI- Kryministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak konfirmon se zgjedhjet e përgjithshme do të mbahen më 4 korrik. Gjithashtu Sunak thotë se në 5 korrik ose Keir Starmer ose ai do të shpallen kryeministër. Sunak u shpreh se Starmer ka treguar herë pas here se do të marrë rrugën e lehtë dhe do të bëjë gjithçka për të marrë pushtetin.

"Nuk mund të them të njëjtën gjë për Partinë Laburiste sepse nuk e di se çfarë ofrojnë. Dhe në të vërtetë nuk mendoj se as ju e dini. Dhe kjo sepse ata nuk kanë plan. Nuk ka asnjë veprim të guximshëm. Dhe si rezultat e ardhmja mund të jetë vetëm e pasigurt me ta. Në 5 korrik, ose Keir Starmer ose unë do të jemi kryeministër. Ai ka treguar herë pas here se do të marrë rrugën e lehtë dhe do të bëjë gjithçka për të marrë pushtetin. Nëse ai ishte i lumtur të braktiste të gjitha premtimet që bëri për t'u bërë udhëheqës lider pasi të merrte vendin e punës, si mund ta dini se ai nuk do të bënte saktësisht të njëjtën gjë nëse do të bëhej kryeministër?" deklaroi Sunak. 

3 JAVE ME PARE

Guardian: Rishi Runak pritet të shpallë zgjedhjet e parakohshme në Britani me 4 korrik

Konfirmohet/ Rishi Sunak mbledhje urgjente kabineti, shpall zgjedhjet e
Rishi Sunak

BRITANI- Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishik Sunak pritet që së shpejti të shpallë zgjedhjet e përgjithshme të parakohshme. Siç raportohet Sunak mund shpallë zgjedhjet në fillim të verës, me spekulime se ato do të mbahen më 4 korrik.

“Shpresoj që puna ime që kur u bëra kryeministër të tregojë se ne kemi një plan dhe jemi të përgatitur për të ndërmarrë veprime të guximshme të nevojshme që vendi ynë të lulëzojë.Tani unë kam qëndruar me atë plan dhe kam qenë gjithmonë i sinqertë me ju për atë që nevojitet edhe kur kjo ka qenë e vështirë," tha ai. 

Në një deklaratë të papritur para Downing Street, Sunak tha se ishte krenar për atë që qeveria e tij kishte arritur ndërsa ai vendosi synimet për të luftuar për “çdo votë”. Megjithatë, Starmer pritet gjerësisht të bëhet kryeministri i ardhshëm pas transformimit të partisë së tij që nga humbja historike e zgjedhjeve gati pesë vjet më parë. Duke folur nga një foltore në rrugë, pavarësisht shiut, Sunak tha se zgjedhjet do të ishin një çështje besimi, duke paralajmëruar se populli britanik nuk mund të besonte asnjë premtim të bërë nga Starmer.

3 JAVE ME PARE

Cameron anulon Shqipërinë për mbledhjen e improvizuar të kabinetit

Konfirmohet/ Rishi Sunak mbledhje urgjente kabineti, shpall zgjedhjet e
David Cameron

I dashur, oh i dashur. Rishi Sunak nuk arriti të shuante spekulimet zgjedhore në Pyetjet e Kryeministrit të sotëm pasdite dhe tani gazetarët po përpiqen dëshpërimisht të kuptojnë nëse një njoftim i madh është vërtet i afërt. Në kërkimin e tyre për informacion, një numër gazetarësh kanë tërhequr vëmendjen për anulimin e dy ngjarjeve të profilit mjaft të lartë, ndërsa Sekretari i Jashtëm David Cameron dhe sekretari i Mbrojtjes Grant Shapps nxitojnë të kthehen në Westminster për një takim të urgjent të kabinetit këtë pasdite.

Shapps ka anuluar një vizitë politike në Evropën Lindore për takimin e sotëm pasdite, për të cilin burimet i kanë thënë The Guardian se është mjaft e pazakontë duke qenë se ministrat janë në gjendje të kërkojnë një leje për të mos marrë pjesë. Por nëse korrespondentët politikë në të gjithë vendin janë të frustruar nga mungesa e informimit që vjen nga numri 10, i planeve të Sunak, nuk do të jetë asgjë në krahasim me atë që Lord Cameron i Chipping Norton duhet të ndjejë. Sekretari i Jashtëm është detyruar të ndryshojë planet e tij dhe të shkurtojë një udhëtim në Tiranë në mënyrë që të kthehet në kohë për të parë Sunakun sot, por Londra e zymtë vështirë se mund të krahasohet me atë që i priste bashkëmoshatarit konservator. 

Në një pritje mjaft ekstravagante të bërë nga populli shqiptar, rrugët e gjera janë zbukuruar me flamuj të Union Jack-it, ndërsa një poster më i madh se 'puna' e Sekretarit të Jashtëm është fotografuar i shtrirë në anën e një ndërtese, të zbukuruar me fjalët "Mirë se erdhe Lord Cameron". Flisni për organizimin e një shfaqjeje…

Ish-kryeministri kishte përfunduar për të diskutuar mbi përpjekjet e përbashkëta Mbretëria e Bashkuar-Shqipëri për të trajtuar migracionin ilegal, duke mbajtur një konferencë shtypi me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama mëngjesin e sotëm, ku përshëndeti përpjekjet e vendeve për të frenuar migracionin ilegal.

“Partneriteti midis Britanisë së Madhe dhe Shqipërisë shquhet si një shembull kryesor i prishjes së modeleve të biznesit të bandave të pashpirt të kontrabandës së njerëzve, duke reduktuar ndjeshëm kalimet e rrezikshme me varka të vogla dhe duke ofruar një të ardhme më të begatë për të rinjtë shqiptarë”, deklaroi më herët Sekretari i Jashtëm gazetarëve, duke shtuar: Ne kemi treguar se nëse jeni inovativ, nëse jeni krijues, nëse shkoni drejt partneritetit të vërtetë, nëse punoni së bashku ndërsa ndiqni gjërat, mund të arrini gjëra të jashtëzakonshme që janë në dobi për të dy vendet.

Me të vërtetë. Por pasi iu desh të anulonte pjesën tjetër të udhëtimit të tij për një bisedë misterioze në kabinet, zoti S dyshon se Lord Cameron do të jetë shumë më i mprehtë tani…

Marrë nga The Spectator

3 JAVE ME PARE

Zgjedhjet parlamentare, Sunak "mban në tension" Britaninë, Cameron largohet me urgjencë nga Tirana, çfarë ndodhi?

Konfirmohet/ Rishi Sunak mbledhje urgjente kabineti, shpall zgjedhjet e
Rishi Sunak dhe David Cameron

BRITANI- Kryeministri britanik, Rishi Sunak deklaroi sot se zgjedhjet kombëtare do të mbaheshin në gjysmën e dytë të vitit. Këtë deklaratë Sunak e bëri kur u pyet në lidhje me thashethemet në parlament se udhëheqësi britanik mund të thërrasë zgjedhjet që të zhvillohet në verë. Mediat e huaja shkruajnë se tetori ose nëntori janë parë si koha më e mundshme nga shumica e ekspertëve.

"Do të ketë zgjedhje të përgjithshme në gjysmën e dytë të këtij viti," tha Sunak në parlament.

Por thashethemet qarkulluan rreth parlamentit të mërkurën, midis ligjvënësve dhe gazetarëve, se Sunak mund të lëvizë më herët dhe të thërrasë zgjedhjet kombëtare në fillim të korrikut. 

“E di që ka shumë interes për këtë, pasi ka pasur pothuajse çdo javë gjatë pesë muajve të fundit thashetheme, thjesht do të them të njëjtën gjë që kam thënë gjithmonë, që është se nuk do të vendos asgjë brenda apo jashtë," tha sekretarja për shtypin e Sunak.

Nga ana tjetër, sekretari britanik për Çështjet e Jashtme, Lord David Cameron zhvilloi sot një vizitë në Tiranë ku parashikohej që të takohej edhe me presidentin Bajram Begaj dhe kreun e SPAK, Altin Dumani, por menjëherë pas deklaratës për shtyp me kryeministrin Edi Rama, ai u largua drejt Londrës. Pikërisht kjo ndërprerje e vizitës dyshohet se ka të bëjë me një zhvillim të rëndësishëm në pritje të ndodhë në Britaninë e Madhe dhe bëhet fjalë për spekulimin gjithnjë në rritje se gjatë mbledhjes së sotme qeveritare, kryeministri Rishi Sunak mund të propozojë mbajtjen e zgjedhjeve të përgjithshme gjatë verës.

Partia Laburiste e Keir Starmer ka mbajtur një epërsi prej rreth 20 pikësh në sondazhe që nga fundi i vitit 2021, përpara se Sunak të merrte detyrën në tetor 2022 dhe pas skandalit të kryeministrit të Boris Johnson dhe trazirave të mandatit 49-ditor të Liz Truss.

rishi sunak

Sondazh

Poll

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme