Politike

‘Stresohen se paguhen 2 mijë dollarë’, Rama në Dropull: Ku është Basha? Pse nuk reagon për pengmarrjen e aeroportit të Rinasit? Sulm nga Berisha & Meta

VIDEO
Pezullimi i fluturimeve në aeroportin e Rinasit ishte tema kryesore që Rama diskutoi. Ai bëri fajtor të drejtpërdrejtë Sali Berishën dhe Ilir Metën, sipas së cilës e kanë marrë peng duke e trajtuar vendin si plaçkë.
Featured image of article: ‘Stresohen se paguhen 2 mijë dollarë’, Rama në Dropull: Ku është Basha? Pse nuk reagon për pengmarrjen e aeroportit të Rinasit? Sulm nga Berisha & Meta Pamje nga aktiviteti i PS

GJIROKASTËR– Kryeministri Edi Rama ishte i pranishëm ditën e sotme në Dropull të Gjirokastrës. Ai u prit me llokume nga qytetarët, të cilëve mikëpritjen e falenderoi në gjuhën greke.

Pezullimi i fluturimeve në aeroportin e Rinasit ishte tema kryesore që Rama diskutoi. Ai bëri fajtor të drejtpërdrejtë Sali Berishën dhe Ilir Metën, sipas së cilës e kanë marrë peng duke e trajtuar vendin si plaçkë. Për Bashën, Rama thotë se heshtja e tij, tregon shumë, që nuk është gjë tjetër veç se një kukull në duart e dyshes Berisha-Meta. Meta dhe Berisha janë ata të dy të cilët, sipas Ramës bllokuan procesin e vaksinimit në vend që shumë njerëz të mos merrnin dozën e dytë të vaksinës.


Ndërkohë për procesin e vaksinimit, Rama tha se është mbajtur peng nga revolta e kontrollorëve. Kreu i qeverisë tha se kanë qëndruar gjithë natën pa gjumë në mënyrë që të bënin të mundur ruajtjen e vaksinave.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Gjatë bisedës, Rama bëri të ditur se një qytetar i kishte dërguar mesazh se i duhej të shkonte me patjetër për në Itali, pasi bashkëshortja e tij është me tumor. Ndërkohë, Rama fajësoi për mbylljen e aeroportit sërish Berishën dhe Metën.

(a.b)/dosja.al

 • 11:27

  Rama ironizon kërkesat e kontrollorëve të aeroportit: Janë të stresuar se e kanë rrogën 2 mijë dollarë, mjekët meritojnë tu rriten pagat. Pse nuk ngrehen ‘firifiu’ në Francë?


  Kryeministri Edi Rama komentoi ditën e sotme nga Dropulli protestën që zhvilluan punonjësit e aeroportit të Rinasit. Kreu i qeverisë tha që ata janë të stresuar sepse kanë pagën 2 mijë dollarë në muaj. Ai vazhdoi duke bërë krahasimin me mjekët dhe efektivët duke thënë se çfarë mund të ndodhte nëse këta do të dilnin në grevë.

  Rama: Si ngrihen pagat? Si ata dje që janë të stresuar se kanë pagat 2 mijë e ca dollarë që nuk punojnë dot. Cfarë mund të thonë mjekët, të dalin dhe të thonë jemi të stresuar të vdesin ata. I meritojnë ata. I japim dhe nga 1 mijë euro në muaj plus se i meritojnë se kanë një stres të jashtëzakonshëm. Cfarë mund të thonë ata që shërbejnë me uniformat blu. Duam paga më të larta ose e lamë fare. Cfarë duhet të thonë mësuesit, mësueset. Nuk ndodh kjo kështu, pse ankohen për pagat në Francë, pse nuk ngrehen firifiu, pse jo në Gjermani. Rriten sipas mundësive. Nëse ti tallesh me popullin, cfarë bën ti. Do ta ulim prodhimin e qumështit dhe do ta rrisim të djathit.

 • 11:16

  ‘Ku është Luli?’, Rama: Çfarë mendon ai për bllokimin e aeroportit? Sa herë ka bërë një punë ka bërë dëm


  Kryeministri Edi Rama përmendi Lulzim Bashën në Dropull duke pyetur se ku është ndërkohë që aeroporti është bllokuar. Më tej, ai tha se kryedemokrati çdo punë që merr përsipër nuk e bën mirë.

  Rama: E flasin këta. Një cetë me honxho bonxhon. Ku është Basha, cfarë mendon për bllokimin e aeroportit, cfarë mendon për pengmarrjen. Vetëm pak javë përpara stërvitjes më të madhe të ndodhur ndonjëherë në NATO dhe në forcat e SHBA. Si mund të bëhet Shqipëria lolo, ku duan t’ja dinë ata. Lloj lloj balte, numrash. Kukull që i ofrohet njerëzve me fytyrë të buzëqeshur. Sa herë ka prekur një punë ka bërë një dëm. I kujtohet njerëzve që ngeci ora e Tiranës dhe nuk lëvizte. Hesht duke dalë në vatra duke infektuar, thotë do japim kaq mijë euro për këta per atë. Një Xhaferr me kostum nusërie. Nuk votohet Basha, por Saliu, Monika dhe Berisha.

 • 11:06

  Rama tregon mesazhin nga qytetari: Më tha kam gruan me tumor, më duhet ta dërgoj në Itali, po humbi takimin i duhej të priste 1 muaj


  Kryeministri Edi Rama tha ditën e sotme, se një qytetar i kishte dërguar mesazh pas anulimit të fluturimeve në aeroportin e Rinasit. Rama tha se një qytetar i kishte bërë të ditur se i duhej të nisej drejt Italisë për takimin që gruaja e tij ka me mjekët pasi është me tumor.

  ‘Kam pasur dje mesazhe nga një qytetar, me emër dhe mbiemër nga Vlora i cili më thoshte kam gruan me tumor, kam nesër në mëngjes takimin e radhës. Më tha po humba takimin më duhet të pres një muaj. A kuptoni se cfarë janë në gjendje të bëjnë këta.’- tha Rama.

 • 11:07

  ‘Shikoni se çfarë ndodhi dje’, Rama: U bllokua aeroporti i vendit, nata ka qënë pa gjumë për të mbajtur sasinë e vaksinave! Sulm nga Berisha & Meta


  Kryeministri Edi Rama tha ditën e sotme në Dropull se nga bllokimi i aeroportit të Rinasit nuk është bërë e mundur ardhja e vaksinave. Ai tha se nata ka qënë pa gjumë pasi janë munduar që të luftojnë për ta mbajtur sasinë e vaksinave që prisnin të vinin në vendin tonë.

  Rama: Shikoni se cfarë ndodhi jo më larg se dje. U bllokua aeroporti i vendit, u bllokua ardhja e vaksinave. Nata ka qënë pa gjumë për të luftuar që ta mbanim sasinë e vaksinave që priste për të ardhur se menjëherë mund të shkonte në një shtet tjetër, Nuk është pazar që mund ti thuash ma mbaj mallin sa të bëj një xhiro dhe do vij. Luftë për ta mbajtur. Një javë dhjetë ditë pa vaksina, pse? Sepse Ilir Meta, dhe Sali Berisha janë aty, mbrapa derës për tu rifutur në shtëpinë e secilit dhe për ta bërë rrumpallë. Janë gati të bjënë atë që bëjnë. Një sulm për të kthyer kaosin dhe fantazmën e duke marrë peng aeroportin, duke ndaluar mijëra shqiptarë që donin të vinin dhe duke ndaluar mijëra të vdekur që të vinin dhe të varroseshin këtu.

 • 10:59

  E pritën me llokume në Dropull, Rama: Shumë faleminderit, ishte shumë i ëmbël


  Kryeministri Edi Rama u prit me llokume nga dy vajza të veshura me veshjet tradicionale të Dropullit. ‘Efcharisto’ ishte falenderimi që Rama i bëri vajzave në gjuhën greke. Ndërkohë që teksa po vijonte fjalimin e tij, Rama tha se llokumët që iu dhanë ishin shumë të ëmbël.

  Rama: Faleminderit për llokumin, ishte shumë i ëmbël por faleminderit.

 • 10:58

  Rama nis fjalimin greqisht në Dropull: Efcharisto! Kënaqësi të rikthehem këtu, nuk i lamë në harresë xhevahirët e së shkuarës


  Kryeministri Edi Rama u prit me llokume ditën e sotme në Dropull. Në nisje të fjalës së tij, Rama tha se është shumë i kënaqur që rikthehet në atë zonë, pasi është xhevahir i vendit.

  Rama: Kalimera. Efcharisto. Shumë faleminderit që jeni këtu dhe më lejoni të shpreh kënaqësi që të rikthehem në Dropull. Dhe për më tepër në këtë natyrë, në këtë xhevahir të natyrës tonë. Thesare të trashëguara dhe për shumë vite të braktisura nga injoranca në Tiranë. Arritëm të bëjmë për trashëgiminë tonë kulturore më shumë se të gjithë paraardhësit dhe qeveritë. Mirela meriton një falenderim të vecnatë, mbi të gjitha për kokfortësinë. Një punë jo e lehtë. Plagët e të shkuarës janë të mëdha. Kultura dhe arti dhe trashëgimia kulturore mund të mbeten në harresë, por nue nuk i lamë. Bëmë cmos, që ti kthejmë shkëlqimin e humbur. Sot kjo kishë është një arsye për të ardhur këtu, si ajo ka plot rreth e rrotull. Ka plot arsye për të vizituar Gjirokastrën, Përmetin, të gjitha pjesët e këtij qarku, duke dhënë kështu mundësi të reja për të dhënë mikëpritje. Të ngrehen bujtina, të fitojnë të ardhura cdo vit e më të konsidurueshme. Mjedis mikëpritës që nuk ka vetëm trashëgiminë kulturore por dhe shërbimet esenciale. Kjo shprehje legjitime duhet të shërbejë për të kuptuar se kush na qeverisi. Ne trashëguam një shtet që nuk furnizonte dot njerëzit me energji elektrike, me ujë.

Shto Koment