LIVE UPDATES
Bota

Liderja opozitare bjelloruse falenderon për mbështetjen e ofruar për opozitën bjelloruse: Jam shumë e prekur

30 Maj 2021, 11:02 Nga DOSJA
Liderja opozitare bjelloruse falenderon për mbështetjen e ofruar

Liderja opozitare bjelloruse Svyatlana Tsikhanouskaya ka përshëndetur mbështetjen e shprehur për lëvizjen e saj nga njerëzit në gjithë botën, pasi Bjellorusia ka devijuar një fluturim dhe ka arrestuar gazetarin disident Raman Pratasevich.

“Jam shume e prekur nga mbështetja që shoh në Lituani dhe gjithë botën”, u ka thënë Tsikhanouskaya gazetarëve në Vilnius më 29 maj, pasi protestat janë mbajtur në disa qytete evropiane për të shprehur solidaritetin me opozitën bjelloruse.

Më pas ajo ka falënderuar të gjithë përmes Twitterit “për atmosferën fantastike”.

Tsikhanouskaya ka kërkuar mbajtjen e protestave për të shënuar përvjetorin e parë të arrestimit të burrit të saj Syarhey Tsikhanouski, një bloger i famshëm, i cili kishte planifikuar të kandidonte kundër liderit autoritar Alyaksandr Lukashenka në zgjedhjet e mbajtura në gusht të vitit të kaluar.

Tsikhanouski vazhdon të jetë në burg dhe përballet me disa vite burgim nëse dënohet për akuzat që lidhen me tentim për pjesëmarrje në zgjedhje.

Përveç Vilniusit, protesta janë mbajtur edhe në Kiev e Varshavë, ku kanë folur prindërit e gazetarit Pratasevich, i cili është ndaluar, bashkë me të dashurën e tij më 23 maj, pas uljes me forcë të aeroplanit.

“U bëj thirrje vendeve të BE-së dhe Shteteve të Bashkuara që të na ndihmojnë ta lirojmë Ramanin dhe Sofian, si dhe të gjithë ata që janë burgosur”, ka thënë nëna e Pratasevich, Natalia, para një turme me qindra persona.

Protestuesit kanë mbajtur fotografitë e Pratasevich dhe Sapegas dhe kanë mbajtur flamujt bardhë e kuq, të opozitës bjelloruse.

Ata janë dëgjuar duke bërtitur “Ndihmoni Bjellorusinë” dhe “Liri për Bjellorusinë”.

Pratasevich, 26-vjecar, përballet me akuza për trazira civile, vepër që ndëshkohet deri më 15 vjet burgim.

Anëtarët e Koalicionit për Liri të Mediave kanë lëshuar një deklaratë më 29 maj, duke dënuar uljen e detyrueshme të aeroplanit dhe arrestimin e Pratasevich.

“Ky veprim i pashembullt përbën një sulm të drejtpërdrejtë në lirinë e mediave dhe ka ndikim serioz në të drejtën për liri të shprehjes dhe opinionit më gjerësisht”, ka thënë ky koalicion përmes një deklarate të publikuar në faqen e Departamentit amerikan të Shtetit.

Vendimi i Lukashenkas për të ndalur aeroplanin e kompanisë Ryanair dhe arrestimin e Pratasevich ka nxitur sanksione të reja nga Shtetet e Bashkuara, dhe kërcënim për sanksione më serioze nga Bashkimi Evropian.

Shumë vende evropiane u kanë bërë thirrje kompanive të tyre ajrore që të shmangin hapësirën ajrore të Bjellorusisë.

REL

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota bjellorusi raman pratasevich svyatlana tsikhanouskaya bjellorusi raman pratasevich svyatlana tsikhanouskaya

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN