LIVE UPDATES
Bota

Kërkesa e LDK-së për Kurtin, kështu duhet kërkuar ndihmë nga SHBA-të

30 Maj 2021, 10:14 Nga DOSJA
Kërkesa e LDK-së për Kurtin, kështu duhet kërkuar

Kryeministri Albin Kurti ditë më parë është takuar me kryetarin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhikun.

Ky takim është bërë me ftesë të Kurtit, të cilën Abdixhiku e kishte pranuar javën e kaluar.

Kurti vazhdimisht kishte deklaruar se për çështjet me interes kombëtar, përfshirë dialogun, do të konsultohet dhe do të kërkojë bashkëpunim me partitë dhe liderët opozitarë.

Ndryshe, Kurti më parë takoi edhe liderin e AAK-së, Ramush Haradinaj. Ky i fundit i kërkoi Kurtit përfshirjen më të madhe të SHBA-ve në dialogun me Serbinë.

Ndërsa, Abdixhiku nga ky takim, bëri të ditur se Kurtit i kanë dorëzuar edhe një ofertë me qëndrimin politik të LDK-së për dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë.

“E bëmë një kërkesë që qeveria të tregojë pozicionin politik dhe ta prezantojë në Kuvend. Kosova duhet të dijë se cili është qëndrimi i qeverisë në dialog dhe po presim një pozicionim të tillë”, deklaroi ai.

“E bëmë një ofertë ku i dorëzuam kryeministrit një dokument mbi pozicionin politik që Qeveria e Kosovës duhet ta ketë. Kryeministri e ka një dokument, pozicionin politik të LDK-së që duhet ta trajtojë në dialog në Bruksel. Ky dokument përmban parime që Kosova duhet t’i mbrojë”, ka thënë Abdixhiku.

Ndër të tjera, ai në ofertën për dialog ka kërkuar nga Kurti që qeveria të dalë me qëndrim për dialog, që SHBA-të të ketë përfaqësues në dialog, që marrëveshja finale të ketë njohjen nga Serbia.

E lidhur me këtë ofertë, kanë folur edhe disa njohës të çështjeve politike, për gazetën “Bota sot”.

Kështu, njohësi i çështjeve politike, Fadil Lepaja, në një prononcim për “Bota sot”, ka deklaruar se LDK tani po ndjek një politikë më të matur, e cila do të sjell këndelljen e kësaj partie.

Sipas Lepajës, kjo kërkesë duhet diskutuar përmes kanaleve diplomatike me administratën amerikane, dhe nëse ka interesim të bëhet edhe kërkesë zyrtare.

“Sidoqoftë, bashkëpunimi i opozitës me qeverinë në çështje nacionale është me interes për qytetarët e vendit. Parimisht, LDK, me kryesinë e re po ndjek një politikë më të matur dhe më parimore se e kaluara. Z. Abdixhiku me ekipin e tij po e përdorin një retorikë shumë më të sofistikuar dhe mendoj se kjo do të sjell këndelljen e kësaj partie, përkundër faktit se një pjesë e grupit parlamentar apo kryesisë ende nuk po arrin të heq energjinë e keqe nga komunikimi. Kërkesa për një përfaqësues special të SHBA-së për dialogun edhe pse parimisht nuk paraqet asnjë problem, mendoj se duhet të diskutohet përmes kanaleve diplomatike me vet administratën amerikane dhe vetëm nëse ka interesim e gatishmëri që ajo të përfshihet drejtpërdrejt, atëherë të bëhet edhe kërkesa zyrtare”, ka thënë ai.

Më tej, ai ka theksuar se propozimi i LDK-së është legjitim dhe se tani LDK duhet të orientohet në administratën e tashme amerikane dhe të përshtaten me frymën tjetër, ndërsa edhe insistimi në dialog për përmirësimin e marrëdhënieve në mes Serbisë dhe Kosovës, është pikë referimi për qeverinë por edhe për LDK-në.

“Mendoj se prezenca e administratës në dialog është evidente edhe kur nuk është formale. Sidoqoftë, propozimi i LDK-së është legjitim dhe qeveria besoj se mbështetjen amerikane e ka prioritetin më të lartë. Është me rëndësi që edhe LDK-ja të orientohet për ndryshime dhe të përshtaten me frymën tjetër në vet administratën e tashme amerikane për dallim nga ajo e z.Trump. Natyrisht, insistimi në dialog për normalizimin e marrëdhënieve ndërshtetërore në mes Kosovës dhe Serbisë i cili do të përfundonte me njohje reciproke, është pikë referimi për qeverinë edhe për LDK-në si opozitë dhe në çështje të tilla nuk ka opozitarizëm, por ka vetëm rreshtim në mbrojtje të lirisë dhe pavarësisë ose kundër”, ka deklaruar Fadil Lepaja për “Bota sot”.

Ndërsa, juristi Blerim Burjani, ka deklaruar se në ofertën e LDK-së janë vetëm disa parime për dialog, për të pasur qëndrim më tepër në dialog, por nuk është propozim i zgjidhjes së marrëveshjes Kosovë-Serbi.

“Ajo që ka dërguar LDK-ja nuk është ndonjë zgjidhje e propozuar, por ka dhënë disa parime për dialog dhe është transmetuar nga LDK-ja si dokument për zgjidhje dhe qëndrim më tepër politik ndaj dialogut, por jo edhe propozim i ndonjë zgjidhje se si do të duket një marrëveshje e ardhshme Kosovë-Serbi. Pra, oferta është parime por jo zgjidhje”, ka deklaruar Blerim Burjani për gazetën “Bota sot”.

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

diaspora diaspora albin kurti kosove lumir abdixhiku albin kurti kosove lumir abdixhiku

Sondazh

Poll

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve