LIVE UPDATES
Bota

Letra e Xi Jinping: Kina do të bashkëpunojë me SHBA, kusht respekti reciprok

10 Nëntor 2021, 17:41 Nga DOSJA
Letra e Xi Jinping: Kina do të bashkëpunojë me SHBA, kusht

KINË –  Përpara një takimi të pritshëm virtual me Presidentin amerikan Joe Biden , presidenti kinez Xi Jinping tha se vendi është i gatshëm të punojë me SHBA-në, me kusht respektin reciprok.

Sipas Cnbc, në një letër drejtuar Komitetit Kombëtar për Marrëdhëniet SHBA-Kinë, një organizatë jofitimprurëse me bazë në Nju Jork, Pekini ka përdorur termin “respekt reciprok” në thirrjet për komunikim më të favorshëm me SHBA.

“Tani për tani, marrëdhëniet Kinë-SHBA janë në një pikë kritike historike. Të dy vendet do të përfitojnë nga bashkëpunimi dhe do të humbasin nga konfrontimi. Bashkëpunimi është zgjedhja e vetme e duhur”, tha Xi.

Biden dhe Xi kanë vendosur të mbajnë një takim virtual javën e ardhshme. Në fillim të tetorit dy liderët planifikonin të mbanin një takim të tillë përpara fundit të vitit.

“Duke ndjekur parimet e respektit të ndërsjellë, bashkëjetesës paqësore dhe bashkëpunimit të favorshëm, Kina është e gatshme të punojë me Shtetet e Bashkuara për të rritur shkëmbimet dhe bashkëpunimin në të gjithë bordin”, thuhet në letër.

Ajo u lexua nga ambasadori i Kinës në SHBA, Qin Gang, gjatë galasë vjetore të Komitetit Kombëtar për Marrëdhëniet SHBA-Kinë. Ngjarja u transmetua drejtpërdrejt të mërkurën në mëngjes me orën e Pekinit. Xi tha gjithashtu se Kina do të donte të punonte me SHBA-në për të adresuar çështjet rajonale dhe ndërkombëtare, si dhe sfidat globale.

Ai shtoi se të dy vendet duhet të menaxhojnë siç duhet dallimet ndërkohë, në mënyrë që marrëdhëniet Kinë-SHBA të kthehen në rrugën e duhur të zhvillimit të shëndoshë dhe të qëndrueshëm. Në përgjithësi, komentet e Xi ruajtën tonin e qëndrueshëm dhe të qetë të shumicës së gjuhës nga Pekini për marrëdhëniet me SHBA-në, në vend të disa prej vërejtjeve më të ashpra që kanë bërë zyrtarët kinezë në muajt e fundit.

Letra vjen pasi Xi pritet të konsolidojë më tej pushtetin e tij në një takim politik të nivelit të lartë në Pekin këtë javë. Udhëheqësi kinez ka hequr kufizimet e mandatit presidencial , duke e lejuar atë të qëndrojë për më shumë se dy mandate. Tensionet mes SHBA-së dhe Kinës janë përshkallëzuar vitet e fundit.

Paraardhësi i Biden, ish-presidenti Donald Trump, filloi të mbajë një qëndrim të ashpër ndaj Kinës, duke filluar me tregtinë. Trump vendosi tarifa për importet me vlerë miliarda dollarë nga Kina dhe vendosi disa kompani kineze të teknologjisë në një listë të zezë që në mënyrë efektive i pengon ata të blejnë furnizime kritike nga bizneset amerikane. Administrata Biden ka mbajtur pozicionin e ashpër të Trump dhe ka punuar më shumë me aleatët tradicionalë të SHBA-së për të ushtruar presion kolektiv mbi Pekinin.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota joe biden kine shba kinë xi jinping marredheniet shba-kine joe biden kine shba kinë xi jinping marredheniet shba-kine

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh