LIVE UPDATES
Bota

Bullgaria do të vaksinojë publikun por as mjekët nuk i binden

10 Nëntor 2021, 15:12 Nga DOSJA
Bullgaria do të vaksinojë publikun por as mjekët nuk i binden

BULLGARI – Sipas Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve, 25.5 për qind e stafit shëndetësor të Bullgarisë është vaksinuar. Kjo është shkalla më e ulët midis vendeve anëtare të BE-së.

“Unë kurrë nuk iu kërkoj pacientëve të mi t’i bëjnë ato vaksina. Ka njerëz që nuk e dinë se çfarë është aspirini dhe kanë mbijetuar. Marrëveshja e vetme tani është të tremben njerëzit, përmes mediave dhe burimeve të tjera të informacionit”, thotë një mjek.

Ky mjek i përgjithshëm që ka folur në kushte anonimiteti, punon me ekipet kombëtare bullgare dhe atletët olimpikë në disa sporte, përfshirë: futbollin, mundjen dhe karatenë. Ai i ka thënë Shërbimit bullgar të Radios Evropa e Lirë se nuk është vaksinuar kundër koronavirusit, sepse “nuk ka asnjë provë” që “një virus i tillë ekziston”. Ai është vetëm njëri prej shumë punonjësve shëndetësorë bullgarë që refuzojnë të vaksinohen.

Sipas Ministrisë bullgare të Shëndetësisë, rreth gjysma e një kategorie më të ngushtë të “personelit mjekësor” është vaksinuar plotësisht. Në Shtetet e Bashkuara, për krahasim, rreth 75 për qind e profesionistëve mjekësorë janë vaksinuar plotësisht. Mjeku anonim, që ka folur për Shërbimin bullgar të Radios Evropa e Lirë, ka pohuar, pa sjellë asnjë provë, se “autopsitë e njerëzve që vdesin nga koronavirusi janë të ndaluara”. “Viruset e tjera vdekjeprurëse mund të diagnostikohen… me COVID-in nuk mund ta bëni këtë”, ka thënë ai.

Skeptikët e koronavirusit shpesh argumentojnë se pacientët – vdekjet e të cilëve i atribuohen sëmundjes që e shkakton koronavirusi, COVID-19 – në të vërtetë vdesin nga shkaqe të tjera. Shkalla e përgjithshme e vaksinimit në Bullgari mbetet nën 25 për qind – më e ulëta në BE. Për krahasim, shkalla e vaksinimit në Portugali është mbi 90 për qind. Deri më tash, mbi 25,000 njerëz kanë humbur jetën nga koronavirusi në Bullgari, ndërsa rritja e numrit të të infektuarve ka mbushur spitalet.

Në fund të javës së kaluar, dhjetëra drejtues të shoqatave mjekësore bullgare dhe disa pacientë janë mbledhur së bashku me ministrin bullgar të Shëndetësisë, Stoycho Katsarov, për të paraqitur një front të bashkuar kundër koronavirusit. Që të gjithë me maska në fytyrë dhe me duar të shtrënguara, ata u kanë bërë thirrje bullgarëve që të vaksinohen sa më shpejt që të jetë e mundur.

“Ne të gjithë po përballemi me një kërcënim të madh dhe nevojiten veprime të përbashkëta”, ka thënë Katsarov.

Nga 21 tetori, Qeveria bullgare ka marrë vendim që qytetarëve t’iu kërkohet “leja e gjelbër”, nëse duan të kenë qasje në shumicën e aktiviteteve që zhvillohen në ambiente të brendshme. Kjo leje nënkupton dëshmi të vaksinimit, të testit negativ të koronavirusit ose të shërimit nga sëmundja. Punonjësit në sektorin e kujdesit shëndetësor duhet ta kenë gjithashtu “lejen e gjelbër”.

“Bullgaria ka dështuar me vaksinat”, ka thënë në takim me Katsarovin Stanimir Hasardjiev, i cili kryeson Organizatën Kombëtare të Pacientëve në Bullgari dhe është anëtar i bordit të Forumit Evropian të Pacientëve.

Ai ka shfaqur shpresën se bullgarët ngurrues ndaj vaksinave, do ta kuptojnë se “nuk ka komplote”. “Vëllezër, për hir të Zotit, vaksinohuni”, ka thënë ai. Aleksander Naidenov, doktor i mjekësisë dentare, i cili ligjëron për biologji në shkollën private STEM në Sofje, thotë se fajtore për shkallën e ulët të vaksinimit në Bullgari është “kultura e pakët shëndetësore”, por edhe mosbesimi ndaj autoriteteve dhe “cirku mediatik”. Ai thotë se rezistenca kokëfortë e mjekëve bullgarë për të përqafuar risitë, siç janë vaksinat anti-COVID, është trashëgimi e zakoneve të këqija të bllokut lindor.

“Shumica e tyre nuk janë kundër vaksinave, por thjesht nuk i kuptojnë vaksinat. Ata skeptikët ndaj vaksinave nuk u besojnë fare autoriteteve në Bullgari, por jo vetëm atyre. Ata nuk i besojnë Organizatës Botërore të Shëndetësisë, nuk i besojnë CDC-së [Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve] në SHBA, ata nuk besojnë në asgjë”, thotë Naidenov, i cili është bërë mbështetës i zëshëm i vaksinimit.

Skepticizmi ndaj vaksinave në Bullgari ka qenë i theksuar shumë kohë përpara se të shfaqej koronavirusi i ri. Një raport i publikuar nga Komisioni Evropian në vitin 2018, mbi “gjendjen e besimit në vaksina”, ka konstatuar se, në mesin e të gjitha vendeve të BE-së, bullgarët “kanë më pak gjasa të pajtohen se vaksinat janë të sigurta”. Kjo sugjeron nevojën për një fushatë të fuqishme të ndërgjegjësimit të publikut dhe për këshilla të besueshme mjekësore, pasi studimet e detajuara klinike kanë treguar se vaksinat e reja janë të sigurta dhe efektive.

“Prejse ka filluar pandemia dhe më vonë, kur kanë nisur të vijnë vaksinat, fushata e informimit e Ministrisë së Shëndetësisë ka qenë shumë kaotike, konfuze, dhe informacionet e dhëna kanë krijuar më shumë frikë sesa besim në vaksinë”, thotë për Radion Evropa e Lirë nënkryetari i Shoqatës Kombëtare të Mjekëve të Përgjithshëm të Bullgarisë, Hristo Dimitrov.

Disa shtete evropiane, përfshirë Greqinë, Hungarinë dhe Francën, kërkojnë tashmë nga punonjësit e kujdesit shëndetësor që të vaksinohen. Disa vende të tjera që kanë shkallë të lartë të vaksinimit, të tilla si Mbretëria e Bashkuar, kanë lënë të kuptohet se planifikojnë që, së shpejti, të kërkojnë nga punonjësit e kujdesit shëndetësor që të vaksinohen. Por, shumë qeveri të tjera i kanë shmangur detyrimet e tilla. Një punonjëse shëndetësore duke testuar një qytetar për koronavirus në Berlin të Gjermanisë.

Përfaqësuesi i mjekëve, Dimitrov, thotë se ka “shumë, shumë pak” dyshues në mesin e specialistëve mjekësorë, që kundërshtojnë vaksinimin kundër koronavirusit. Sipas tij, nocioni se mjekët e përgjithshëm “e sabotojnë fushatën e vaksinimit, është thelbësisht i gabuar”.

“Ajo që e bën situatën të duket më e keqe, është se ata mjekë që dyshojnë, janë më të zëshëm”, thotë Dimitrov.

Statistikat e 5 nëntorit kanë treguar se në mesin e 16,162 rasteve me koronavirus në Bullgari, 4,424 kanë qenë në mesin e mjekëve, 5,409 në mesin e infermierëve dhe 3,180 te “personeli tjetër mjekësor”. Shoqata e Mjekëve në Bullgari thotë se numri i mjekëve të regjistruar në këtë vend është afro 33,000. Sipas saj, më shumë se gjysma e tyre janë vaksinuar plotësisht deri në fund të korrikut. Bullgaria e ka kaluar më lehtë pranverën e vitit 2020, kur Italia dhe Evropa Perëndimore kanë qenë “epiqendra” të infeksioneve të reja me koronavirus. Por, pastaj, ajo është përballur me tri valë të mëdha të koronavirusit. E fundit ka arritur kulmin në fund të tetorit, me afro 5,000 infektime të reja në ditë.

Marrë nga REL

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota 'daily star' antivaksinimi bullgaria mjeket ne bullgari vaksinimi ne bullgari 'daily star' antivaksinimi bullgaria mjeket ne bullgari vaksinimi ne bullgari

Sondazh

Poll

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari