LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Letra e hapur e kompozitorit Dizdari: Krijesa ime artistike m’u shkatërrua para syve

10 Janar 2022, 16:15 Nga DOSJA
Letra e hapur e kompozitorit Dizdari: Krijesa ime artistike m’u

TIRANË –  Limoz Dizdari, Artisti i Merituar, ish-deputet i Partisë Socialiste dhe ish-Kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve të Shqipërisë ka ndarë një letër të hapur të cilën ja dedikon gjithë krijuesve që njësoj si ai ndjenë dhimbje kur qëndra e artit ju shkatërruar përpara syve.

Letra e plotë:

Miku im krijues.

Ti e kalove gjithë jetën tënde, duke iu përkushtuar kulturës kombëtare të këtij vendi, si pjesë e një bashkësie, të cilës i përkas edhe vetë. Ashtu si dhe ti, edhe unë u përpoqa që të realizoj një ëndër të madhe, duke ndërtuar një qendër arti dhe, pas kaq kohësh, ndjeva se më në fund ia kisha dale mbanë. Këtë e pashë në sytë e tu, që shprehnin falenderim, e ndjeva në fjalët e tua, që pasqyronin entuziazëm, e lexova në fjalët e tua, që shkrove në shtyp. Befas kjo krijesë artistike m’u shkatërrua para syve. Pa pritur, kjo ëndër, e shndëruar në një realitet të bukur, me shumë mund dhe sakrifica, u zhbë brutalisht brenda një nate. Dhe unë shtanga, i mbetur pa fjalë, duke u ndjerë i braktisuir .

Miku im mirë.

Provova që të gjej zgjidhje duke iu shkruar përfaqësuesve të pushtetit të këtij vendi, që është vendi im dhe i yti, por askush nuk m’u përgjigj. Zonja ministre e kulturës p. sh. nuk gjeti aq kohë, sa edhe për një takim të shkurtër. U ndesha me një mur heshtjeje, që me shfaqej kudo, ku shkoja. Isha i rethuar nga një memecëri tronditëse. Askush nuk deshi që të më dëgjojë. Kjo është arsyeja që po të drejtohem. Nuk ka rëndësi, nëse më njeh apo jo, pak domethënie ka, nëse jemi takuar ndonjëherë së bashku apo jo. E rëndësishme është se edhe ti, sikurse unë, je një krijues, se që të dy kemi të njëjtën ëndër për të bërë diçka fisnike për këtë vend. Prandaj dhe po të drejtohem, miku im, për të bashkëbiseduar. Që të më pyesësh për gjithçka, nëse dëshiron dhe unë të përgjigjem për githçka. Që të më thuash, nëse kam të drejtë apo jo, nëse duhet ta vazhdoj luftën time apo jo. Thjesht dua që të bashkëbisedojmë, të shkëmbejmë mendimet dhe shqetësimet tona të përbashkëta. Unë e di se fjalët e tua nuk do të ma shërojnë këtë plagë të hapur padrejtësisht, sepse e di që ti, miku im, je i thjeshtë, se nuk je i pushtetshëm. Por po aq mirë e di se fjala jote është fjala e një artisti, se ajo ka një fuqi edhe më të madhe nga ajo e çdo lloj pushtetari, se ajo mund të ndikojë, të ndërgjegjësojë, të nxisë në fushën e kulturës sonë kombëtare.

Miku im.

Kurrë mos harro se heshtja nuk ndihmon. Unë mendoj se ajo, që na ndihmon, është revolta, por jo një revoltë, që e përjashton tjetrin, po që ndihmon për të ndryshuar rrethanat në fushën e artit dhe në jetën e çdo artisit. Duke i përsosur ato, ne do të përsosim njëkohësisht dhe veten. Unë mendoj se ajo është e lidhur me dashurinë për të gjithë. Ajo nuk ka të bëjë aspak me agresivitetin. Në të kundërt, agresiviteti është i lidhur me dëshirën për të mos krijuar një vepër arti, për të mos pasur një qendër kulturore, për të mos lexuar qoftë dhe një libër. Ndryshe nuk ka se si të shpjegohet e gjithë kjo dhunë, që ka shpërthyer në kohën tonë. Ajo buron nga mungesa e kësaj klime artistike. Pikërisht, mungesa e kësaj klime artistike, veçanërisht, më shqetëson mua, miku im. Po ndodh pra, në vend që ne t’i shtojmë institucionet kulturore dhe t’i subvencionojmë, po i mbyllim ato, akoma dhe më tej, po i shkatërrojmë apo i braktisim në duar, që nuk kanë asgjë të përbashkët me artin dhe që nuk e njohin shenjtërinë e tij. Kjo ndodhi edhe me qendrën kulturore, që unë ndërtova, duke sakrifikuar gjithçka në jetë. Sepse bujaria ndaj së ardhmes qëndron në faktin që t’i dhurosh gjithçka së tashmes. Jam i bindur se kështu ke vepruar edhe ti në jetën tënde. Le të mos të heshtim pra, duke kuptuar se revolta është një lëvizje e vetë jetës, se ajo nuk është një përmbysje shoqërore, siç duan ta shohin disa politikanë pa kulturë. Sepse ajo nuk e lë veten që të mposhtet nga zemërimi, duke ngritur në këmbë një skotë skllevërish, që përfitojnë nga kjo, duke e shitur veten në çdo treg politik të ditës.

Miku im

Le të mos harojmë se pa të tashme, nuk ka të ardhme. Le të mos besojme tek hyjnitë, që i kanë sytë e lidhura. Artisti është vetë një hyjni, por pa qënë Zot i të tjerëve. Ne duhet të zgjedhim luftën tonë dhe kjo është: fjala e guximshme, vetmohimi artistik, vepra e madhe krijuese, që mbart në shpirtin e tij çdo artist, me qëllimin fisnik që ky vend të ecë pandërprerë drejt Europës. Vetëm kështu jeta jonë si artistë mund të marr sërish kuptim, vetëm kështu ne mund të ndryshojnë, duke ndihmuar edhe njëri – tjetrin. Ne mund dhe duhet të tregojmë se ka një kufi, ku politikanët duhet të ndalen! Vetëm atëherë do të shpërfaqet vrulli ynë krijues, i nxitur prej një pasioni të ri dhe prej një shprese të re.

Pres mendimet e tua, miku im i shtrenjtë.

Marrë nga Balkanëeb

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Kulture Kulture limos dizdari limos dizdari

Sondazh

Poll

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!