LIVE UPDATES
Aktualitet

Lëkundjet e tërmeteve, sizmiologu: Tashmë ka vetëm pasgoditje

29 Tetor 2021, 09:40 Nga DOSJA
Lëkundjet e tërmeteve, sizmiologu: Tashmë ka vetëm

TIRANË- Sizmiologu Rrapo Ormeni ka folur në lidhje me lëkundjet e tërmeteve që janë ndjerë mëngjesin e sotëm në Bulqizë. Në një prononcim për Fax News, ai ka thënë se goditja kryesore ka kaluar dhe se më tej priten vetëm pasgoditje.

Ai gjithashtu shtoi se duke qenë se vendi ynë kishte një aktivitet të lartë sizmik, këto mund të konsideroheshin si tërmete normale të vogla dhe përjashtoi mundësinë e një tëmerti të fuqishëm pasi sipas tij këto të fundit ndodhnin njëherë në 100 vite.

Fjala e sizmologut:  

Tërmeti i sotëm ka rënë në orën 08:10 minuta, është 12 kilometra në verilindje të Bulqizës me magnitudë 4.5 të shkallës rihter dhe intensitet në epiqendër rreth 6 ballë. Ky tërmet është ndjerë nga 5 deri në 6 në qytetin e Bulqizës dhe të Dibrës dhe 4 ballë në qytetin e Tiranës, Lezhës. Tërmeti ka patur paragoditje e cila ka qenë 6 minuta para. Por është shoqëruar nga pasgoditje me magnitudë 2.6 dhe 2.8. Pra ishte një goditje kryesore e cila është shoqëruar nga pasgoditje.

Pra këto termete të këtij niveli me këtë magnitudë, janë tërmete të zakonshme të vegjël që bien në territorin e vendit dhe aq më tepër me këtë zonë. Ky tërmet nuk ka lidhje me atë e Durësit sepse ndodhet në një zonë tjetër. Patëm tërmete edhe në Shkodër dhe Lezhë por zkonisht janë të magnitudës së vogël dhe rrallë mund të kemi tërmete të mëdha e të fortë.

A është një moment alarmi?

Duke u nisur nga fakti që vendi ynë ka një aktivitet të lartë sizmik, nuk përbën asnjë rrezik për të ngjallur shqetësim, janë tërmete normale. Por nuk ka ndonjë parashikim të saktë. Nisur nga ky tërmet mund të themi se kjo ishte goditja më e madhe, ndërsa goditjet e tjera vijnë duke u shuar.

A mund të jetë përmbushur cikli për të pasur sërish tërmete të mëdha?

Janë tërmete të rallë, mund të ndodhin njëherë në 100 vite dhe nuk ndodhin në periudha të shkurtra.

LAJMI KRYESOR: Tundet toka brenda 10 minutave! Dy tërmete në Shqipëri, ku ishin epiqendrat

(I.A/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Aktualitet Aktualitet rrapo ormeni termet ne bulqize termet ne shqiperi rrapo ormeni termet ne bulqize termet ne shqiperi

Sondazh

Poll

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...