LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Lekët e ushqimeve’/ Anulohet fituesi që kërkoi më pak para, “ngrihet” flamuri i alarmit

22 Prill 2022, 13:27 Nga DOSJA
‘Lekët e ushqimeve’/ Anulohet fituesi që kërkoi

TIRANË- Tenderat për furnizimin e ushqimeve për institucionet rrallë zhvillohen me konkurrim. Së fundi është procedura për repartin e ndërhyrjes së shpejtë që ka përfunduar në ankimime, ndërsa fitues u shpall subjekti që kërkoi më shumë fonde. Procedurat e dyshimta nuk ndalen pavarësisht kritikave nga shumë institucione shtetërore. Së fundi është Agjencia e Blerjeve të Përqendruara, ajo që ka zhvilluar një tender që është shënuar me flamur të kuq prej Open Data.

Bëhet fjalë për procedurën me objekt ‘Shërbim gatimi dhe shpërndarje ushqimi për Repartin e Ndërhyrjes së shpejtë, Tiranë’ me fond limit 90 milionë lekë.

Pjesëmarrës kanë qenë 3 operatorë ekonomikë, konkretisht Dion-Al shpk me ofertën rreth 72 milionë lekë, NIKA sh.p.k me ofertën 71.2 milionë lekë dhe Alar Food and Services që nuk ka paraqitur asnjë vlerë dhe është skualifikuar nga gara. Për këtë prokurim kompania Dion-Al shpk nën administrimin e Elizabeta Nikës dhe Saimira Topallit ka paraqitur ankimim në KPP.

Shkak për prapësimin janë bërë dokumentet e paraqitura prej subjektit Nika që ka dhënë me vlerën më të ulët. Pretendimi është pranuar prej KPP duke bërë që fitues të shpallet oferta më e lartë e më konkretisht Dion. Procedura është sinjalizuar si problematike nga Open Data me shënimin shkualifikim i të gjithë operatorëve ekonomikë përveç fituesit. Ajo që vihet re është se kjo kompani ka marrë pjesë edhe në 3 lotet e tjera të kësaj procedure, fondi limit i së cilës është përllogaritur 326 milionë lekë.

Në 2 prej tyre me objekt shpërndarjen e ushqimit për Spitalin e Traumës dhe Repartin Special Renea, fitues është shpallur Dajti SHPK. Ndërsa, tenderin për shpërndarjen e ushqimit për Repartin e Ndërhyrjes së Shpejtë Fier e ka fituar Lala-Company shpk.

Marrë nga OraNews

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet agjencia e blerjeve te perqendruara tenderat e ushqimeve agjencia e blerjeve te perqendruara tenderat e ushqimeve

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive