Aktualitet

Vdes në spital Andi Maloku, shoferi që i shpëtoi jetën Prokurorit Arjan Ndoja me manovrat në atentatin e Shkozetit, nëna nis vajin: Bobo çuni, o Zot.. (Video)

Maloku mori dy plumba, një në shtyllë kurrizore dhe një në kraharor teksa mundohej të nxirrte makinën nga rruga, ditën e që Ndoja u sulmua nga dy kallashnikovë pranë mbikalimit të Shkozetit. Të plagosur mbetën edhe prokurori Ndoja bashkë me mikun e tij Landi Muharremi që ndodhej në të njëjtin automjet.

TIRANË– Andi Maloku, shoferi i prokurorit Ndoja që me manovrat e tij i shpëtoi jetën ‘shefit’ gjatë atentatit të datës 1 nëntor ka ndërruar jetë në Spitalin e Traumës ku dhe po merrte mjekimin e nevojshëm.

Maloku mori dy plumba, një në shtyllë kurrizore dhe një në kraharor teksa mundohej të nxirrte makinën nga rruga, ditën e që Ndoja u sulmua nga dy kallashnikovë pranë mbikalimit të Shkozetit. Të plagosur mbetën edhe prokurori Ndoja bashkë me mikun e tij Landi Muharremi që ndodhej në të njëjtin automjet.

Pavarësisht ndihmës mjekësore që mori në Spitalin e Traumës, ish-efektivi i policisë së Krujës nuk u ka shpëtuar dot plagëve të marra dhe sot, gjashtë ditë pas atentatit ka ndërruar jetë.

Dosja.al mëson se lajmi i hidhur është shoqëruar me ulërima dhe britma nga të afërmit e Malokut, që pas një sinjali të dy ditëve më parë, prisnin përmirësimin e tij. Ajo që e ka nisur vajin ka qenë nëna e Malokut, e cila dëgjohet të thotë në videon e publikuar nga “TiranaNeës”: Obobo çuni, o Andi!

Ditën që ndodhi atentati nëna e Malokut vuri kujën në spital ku sollën të birin e plagosur teksa në debat me mjekët që nuk e lejonin të futej brenda tha se 30-vjeçari po jepte jetën për një rrogë prej 30 mijë lekësh si shofer. 

Atentati i 1-nëntorit, si u plagos prokurori me shoferin dhe mikun e tij, Landi Muharremi

Një skenë hollivudi e krimit shqiptar u përsërit të shtunën në vendin e njohur si Mbikalimi i Shkozetit në Durrës. Makina tip “Benz”, ku po udhëtonte prokurori Arjan Ndoja, ra pre e një atentati, pasi një makinë tjetër “Benz”, ngjyrë gri, nisi të qëllonte me breshëri, duke lënë të plagosur të tri personat që po udhëtonin në këtë makinë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Prokurori Arjan Ndoja, shoferi i tij, ish-polici i Krujës Andi Maloku që sot ndërroi jetë dhe një person i akuzuar për një sërë ngjarjesh kriminale, Landi Muharremi (Aleksandër Laho), ngelën të plagosur pasi ndaj tyre u qëlluan mbi 20 plumba.

Atentatorët dyshohet se janë një skuadër vrasësish me pagesë, ndërsa pak orë pas ngjarjes në Ishëm, u gjet makina e tyre e padjegur, dhe brenda ndodheshin dy armët e përdorura në këtë atentat, përkatësisht dy kallashnikovë AK-47. Dosja i ka kaluar prokurorit Anton Martini, ndërsa Ndoja ka thënë se nuk i njeh autorët e atentatit. Për këtë ngjarje janë shoqëruar në Polici Plaurent Dervishaj dhe Julian Meçe, të cilët pas dëshmisë janë lënë të lirë.

I vetmi që ndodhet pas hekurave në lidhje me këtë ngjarje është Redjan Rraja, i njohur ndryshe si ‘Dara” i Krujës, që është gjithashtu edhe nipi i deputetit të PS-së, Rrahman Rraja. Ai u arrestua nga Policia e Shtetit, teksa po tentonte të largohej nga Shqipëria drejt Malit të Zi e më pas drejt Italisë dhe u zbulua nga shenjat e gishtave të gjetura në një palë syze në makinën Benz ngjyrë gri, që u braktis i padjegur nga atentatorët në Ishëm.

Vetë Rraja ka deklaruar se nuk ka marrë pjesë në atentat dhe se ka alibi për vendndodhjen e tij në momentin kur është kryer atentati. Megjithatë Gjykata e ka lënë të riun në burg deri në përfundimin e hetimeve për atentatin.

Pista kryesore që po hetohet në lidhje me atentatin ndaj Ndoja është ajo e pronave në Gjirin e lalëzit, ku mendohet të ketë pasur interes Rrumi. Kjo indicje erdhi pasi në “ML”-në  e prokurorit Ndoja u gjetën dosjet e vjedhura nga prokuroria një vit më parë, mes tyre edhe ajo e pronave t ëish-gjyqtarit të vrarë Skerdilajt Konomit.

(F.m/dosja.aL)

 • 20:13

  FOTOT/ Biond, sytë blu, me muskuj e tatuazhe, ky është Andi Maloku, ish-polici i Krujës që gjeti vdekjen pas plumbave në Shkozet

  Personi që shikoni në foto është Andi Maloku, shoferi i prokurorit Arjan Ndoja që ndërroi jetë sot në Spitalin e Traumës pas 6 ditësh agoni.

  30-vjeçari me sytë blu, bjond dhe me trupin plot muskuj gjeti vdekjen sot në shtratin e spitalit pasi nuk u mbijetoi dot plumbave që mori gjatë atentit të 1-nëntorit.

  Maloku, ish-efektiv policie në Krujë mori dy plumba, një në shtyllë kurrizore dhe një në kraharor teksa mundohej të nxirrte makinën nga rruga, ditën që Ndoja u sulmua nga dy kallashnikovë pranë mbikalimit të Shkozetit.

  Të plagosur mbetën edhe prokurori bashkë me mikun e tij Landi Muharremi, që ndodhej në të njëjtin automjet.

 • 19:34

  Video/ “Obobo çuni, o Andi!” Momenti kur familjarët e shoferit të Ndojas marrin lajmin e kobshëm, e ëma nis vajin

  Janë publikuar pamjet e para nga Spitali i Traumës ku shihet momenti që familjarët marrin lajmin e hidhur për vdekjen e Andi Malokut.

  Siç shihet në videon e publikuar nga “Tirana News”, familjarët ndodhen në koridoret e spitalit dhe në momentin që u jepet lajmi fillojnë të qarat.

  Në sfond dëgjohen rrëmuja, pasi siç duket ata nuk duan ta besojnë që afërmi i tyre ka ikur nga kjo botë, por ndër to spikat zëri i nënës së Malokut.

  “Obobo çuni, o Andi…!”– dëgjohet që thotë ajo dhe nis vajin me të qara. Momente këto mjaft të dhimbshme dhe drithëruese për një familje që sapo ka humbur anëtari ne saj.

Shto Koment