Aktualitet

KPA e shkarkoi/ Besnik Muçi: S’më heqin dot nga Gjykata Kushtetuese, Vettingu për mua duhet të kishte pushuar! (VD)

 • VIDEO/ Vettingu e shkarkoi edhe si gjyqtar, relatori Sokol Çomo i parapriu Besnik Muçit
 • Besnik Muçi: Veprimi i kreut të KLP për mos-njoftimin e KPA, kriminal
 • Muçi: KPA më shkarkoi për 6 mln lekë të vjetra, ja mëkati im i vetëm
 • Besnik Muçi nuk njeh vendimin e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, që vendosi sot t’a shkarkonte duke hedhur poshtë vendimin e KPK. Pas largimit nga KPA, Besnik Muçi hipi në automjetin e Gjykatës Kushtetuese, duke sfiduar vendimin e KPA. Muçi tha se Vettingu për të duhet të kishte ndaluar që në momentin që Meta e dekretoi si pjesë e GJK. I pyetur nga gazetarët pse nuk foli më herët për këtë çështje, ai ia faturoi përgjegjësinë KLP-së.

  TIRANË Anëtari i Gjykatës Kushtetuese, Besnik Muçi, nuk e njeh vendimin e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, për t’a shkarkuar atë nga detyra si prokuror. Muçi doli para gazetarëve, pasi u njoh me vendimin ku shpjegoi edhe arsyet e shkarkimit të tij nga KPA. “Vendimi i KPA, nuk afekton vendin tim si anëtar i GJK. S’mund të më prekë vendin tim në GJK, që do të thotë neni 130 i Kushtetutës. Që në momentin që unë kam bërë betimin, kam humbur statusin e prokurorit, Kolegji s’ka patur më kompetencë të më hetonte. …me ndryshimet e fundit të vitit 2016 të Kushtetutës. Nga momenti që presidenti më dekretoi njoftoi KLP për dekretin tim dhe betimin tim.“-tha Muçi, duke thënë se Vettingu për të duhet të kishte pushuar.

  Ai e quajti një mosveprim kriminal, atë të kryetarit të Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Genti Ibrahimi, që pas lirimit të vendit të tij si prokuror KPA-në, se Muçi ishte tashmë anëtar i Gjykatës Kushtetuese me një status tjetër. “Zoti Ibrahimi, me mosveprim kriminal nuk ka njoftuar asnjë anëtar tjetër, edhe pse ka pasur detyrimin ligjor. Janë veprime të institucioneve kushtetuesve. Ky vendim nuk ka efekt!”-tha Muçi. 

  I pyetur nga gazetarët, nëse do të rikthehet në punë pranë Gjykatës Kushtetuese, Muçi, tha sërish se “vendimi nuk ka efekt”, duke mos-sqaruar ngërçin që tashmë edhe shtohet me mosnjohjen e vendimit të KPA.

  Më tej, anëtari i betuar tek presidenti Ilir Meta, foli edhe për shkaqet pse KPA e shkarkoi, dhe tha se bëhet fjalë për një shumë të papërfillshme parash. “Më lejoni t’ju sqaroj qytetarëve shqiptarë se shkaku kryesor është diferenca e deklarimit në 4 vite për 6 milionë lekë të vjetra, të llogaritura sipas KPK dhe të pranuara me KPA, në kundërshtim me të dhënat e deklaruara.”-tha ai.

  Muçi e quajti mosdeklarimin e tokës së bashkëshortes së tij, si një “detaj”, duke ia faturuar shkarkimin “këmbënguljes së admirueshme të Komisionerit Publik”.

  “Shkaku i dytë i ankimimit është mosdeklarimi i tokës bujqësore që gruaja ime mori në vitin 1991. Ligji e parashtron qartë që është një pasuri me burim të ligjshëm, dhe KPA e mori si shkak për vendimin që mori. Shkaku tjetër i vendimit është pasuria e ndërtuar në 1985, kur gruaja ime ka qenë fëmijë. Për 400 mijë lekë të vjetra, me këmbëngulje të admirueshme nga Komisioneri, KPA e mori si shkak. Tjetër shkak, ishte huatë e marra nga familja ime, 3 mijë euro xhaxhai, 500 mijë lekë babai dhe motra. Provova që familja ime kishte të ardhura të tjera, por Komisioneri Publik kishte një këmbëngulje të admirueshme. Shkak tjetër ankimimi ishte se motra dhe burri nuk provojnë burimin për 6 mln. Unë dorëzova dokumentin e sjellë nga Anglia, ku burri i motrës sime provon që në 2005 ka paguar 17 mijë paundë taksa atje.”-tha Muçi. 

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Besnik Muçi, sqaroi edhe pretendimin pse KPA e shkarkoi si një “subjekt që cënon besueshmërinë e publikut tek drejtësia”. Muçi tha se biznesmeni Armand Lilo dhe ai kanë patur një marrëdhënie shoqërore, nisur nga zona nga vijnë të dy, dhe më tej shtoi se Lilo është shpallur i pafajshëm.

  “Unë s’di ç’të provoj më shumë. Lidhur me personin, që ky A.L, kam patur një marrëdhënie shoqërore, i dënuar në shkallë të parë për moskallëzim krimi. Kuptojeni vetë, çfarë cënimi të publikut mund të bëj unë si prokuror kur unë kam marrëdhënie me dikë që vij nga një zonë. Se kam njohje me dikë që është dënuar dhe më pas ka marrë pafajësi. Këto ishin shkaqet për të cilat ky kolegj i nderuar më shkarkoi. KPA pavarësisht se kishte verifikim nga KPK, kërkoi sërish hetim dhe asgjë e re nuk doli. Por kjo është shkelje e ligjit, pak a shumë.”-u shpreh Muçi.

  Vendimin e KPA dhe insistimin e Komisionerit Publik, Muçi e arsyetoi me renditjen e një mëkati të vetëm që e ndau edhe me mediat.

  Mëkati i vetëm që kam bërë, për ata zotërinj që janë marrë me mua, nga SHBA e institucionet e tjera të nderuara, i vetmi mëkat ishte se aplikova për anëtar të GJK. Mëkatin tjetër e bëri Dvorani që më listoi në vend të tretë. Mëkatin e katërt e bëri Meta që më emëroi anëtar të GJK. Ku qëndron problemi im në këtë situatë. Çfarë mund të bëjë një prokuror karriere që beson tek drejtësia, duke respektuar në mënyrë rigoroze procedurat dhe ligjin.”-tha Muçi.

  KPA e shkarkoi Muçin për problemet me pasurinë si dhe problemet me pastërtinë e figurës, pasi ai u konfirmua më herët në shkallën e parë të vettingut, në KPA e më pas u dekretua nga presidenti Ilir Meta, gjyqtar kushtetues, pa marrë ende vendimin nga Vettingu. Gjykata Kushtetuese tashmë ngelet me 4 anëtarë, ndërkohë që për funksionimin e saj duhen 6.

  (F.g/dosja.al)

  Shto Koment