LIVE UPDATES
Bota

VD-LUFTA! Sulmohet Ukraina, 57 viktima, 169 të plagosur, SHBA dënon Rusinë (Zhvillimet)

24 Shkurt 2022, 06:12 Nga DOSJA
VD-LUFTA! Sulmohet Ukraina, 57 viktima, 169 të plagosur, SHBA dënon

KIEV- 57 të vrarë e 169 të plagosur, ky është bilanci i luftës që sapo ka nisur! Presidenti rus Vladimir Putin lëshoi raketat gjatë orëve të para të mëngjesit duke shkaktuar viktimat dhe të plagosurit e parë në Ukrainë, mes tyre edhe civilë. Ndërsa paralajmëroi se pushtimi i të gjithë vendit ishte plani i tyre. Javët e ushtrimit të diplomacisë intensive dhe vendosja e sanksioneve perëndimore ndaj Rusisë nuk arritën ta pengonin Putinin, i cili kishte grumbulluar rreth 150,000-200,000 trupa përgjatë kufijve të Ukrainës. Mesa duket Rusia nuk e ka “gëlltitur” dot zgjerimin e NATO-s drejt lindjes duke pretenduar se anëtarësimi i Ukrainës në aleancën ushtarake Atlantike të udhëhequr nga SHBA ishte i papranueshëm.

Pushtimi duket sikur u paralajmërua të hënën kur Putin njohu dy rajone separatiste si të pavarura dhe urdhëroi vendosjen e atyre që ai i quajti “paqeruajtës” në territorin e tyre. Një lëvizje që Perëndimi e quajti fillimin e një pushtimi. Si përgjigje, vendet perëndimore dhe Japonia kanë vendosur sanksione ndaj bankave dhe individëve rusë. Ndërsa Gjermania ndërpreu marrëveshjen për “Nordstream2”.

Situata u përshkallëzia kur të mërkurën, separatistët i bënë një lutje Moskës për ndihmë për të ndaluar agresionin e supozuar ukrainas – pretendime që Shtetet e Bashkuara i hodhën poshtë si propagandë ruse. Teksa dukej se Rusia po përgatitej të sulmonte, presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy i bëri një fjalim emocional kombit, duke i kërkuar edhe homologut të tij rus që të mos niste asgjë; sipas tij lufta do të ishte “një fatkeqësi e madhe” për të gjithë botën. Nuk vleu për asgjë! Sot Putin dha urdhër për zjarr duke nisur kështu edhe pushtimin. Mediat ukrainase raportuan se qendrat e komandës ushtarake në Kiev dhe qytetin e Kharkiv në verilindje ishin goditur nga raketa ndërsa trupat ruse kishin zbritur në qytetet portuale jugore të Odesa dhe Mariupol. Deri më tani numërohen dhjetra të vdekur dhe të plagosur, ndërsa pritet që bilanci të shtohet.

Ndërkohë që trupat ruse kanë nisur që të futen në Ukrainë nga Bjellorusia, ndërsa një tjetër sulm po nis nga Krimea e aneksuar. Ukraina ka mbyllur të gjitha aeroportet për fluturimet civile, duke i cilësuar si shumë të rrezikshme, ndërsa Rusia pezulloi fluturimet e brendshme në aeroportet pranë kufirit të saj me Ukrainën deri më 2 mars. Separatistët e mbështetur nga Rusia në lindje thanë se kishin pushtuar dy qytete.

Nisja e luftës që pritet të përshkallëzohet nga momenti në moment ka sjellë reagime të ashpra nga liderët botërore. Presidenti amerikan Joe Biden, i cili ka përjashtuar mundësinë e vendosjes së trupave amerikane në Ukrainë, tha se Putin kishte zgjedhur një luftë të pamenduar që do të sillte “humbje katastrofike të jetëve njerëzore.” Po ashtu, shtoi  se do të fliste me udhëheqësit e G7 dhe premtoi se Rusia do të mbahet “përgjegjëse” për të gjitha veprimet e ndërmarra. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg dënoi “sulmin e pamatur dhe të paprovokuar” të Rusisë dhe tha se aleatët e NATO-s do të takohen për të folur lidhur me pasojat. Shefi i OKB-së, Antonio Guterres i kërkoi Rusisë “në emër të njerëzimit” të tërhiqet nga ajo që mund të ishte “lufta më e keqe që nga fillimi i shekullit me pasoja jo vetëm shkatërruese për Ukrainën, por me një ndikim ne as nuk mund të parashikohet”. Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se Rusia do përballet me “izolim të paprecedentë” për sulmin e saj ndaj Ukrainës dhe do të goditet me “sanksionet më të ashpra” që BE ka vendosur ndonjëherë. Megjithatë asgjë nuk e ka detyruar Putinin të bëjë hapa pas.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

‘Një perde e hekurt’, Zelensky i dha jehonë të fuqishme fjalimit të Churchill

Në mbrojtje të aleatëve të NATO-s, SHBA dërgon 7 mijë trupa në Europë

Në metro me sytë nga lajmet, si po e kalojnë natën ukrainasit, flenë në dyshekë me ajër

Lufta në Ukrainë, Blinken: Rusia synon të rrethojë dhe kërcënojë Kievin

“Ndaloni luftën”! Apeli i Napolit dhe Barçës para ndeshjes nën sytë e arbitrave rusë

Komediani i kthyer në president i Ukrainës, Volodymyr Zelensky në krizë pas pushtimit rus

8 PIKAT KYÇE/ Ç’ndodhi sot në Ukrainë, Rusia merr kontrollin, të vrarë e të plagosur

“Jo luftës”, shkon në 1700 numri i rusëve të arrestuar që kundërshtojnë luftën

“Duke fjetur me armikun” Trupat ruse përpiqen të kapin gratë ukrainase në Tinder

Sanksionet ndaj Rusisë, Biden mbledh Këshillin e Sigurisë Kombëtare

Pavarësia e Ukrainës, gazetari kujton 1917: Rusia po përsërit një gabim fatal

Obama dhe Bush dënojnë sulmin në Ukrainë: I paprovokuar dhe i pajustifikuar

Putin e mbylli pas hekurave, vjen reagimi i parë nga Navalny: Pse po e bën luftën Rusia

Putin e mbylli pas hekurave, vjen reagimi i parë nga Navalny: Pse po e bën luftën Rusia

Nuk ndalen bombardimet! Rusia lëshon më shumë se 160 raketa ajrore

Lufta në Ukrainë, Macron telefonon Putin, biseda e shkurtët mes tyre

Lufta në Ukrainë, OKB: Pasojat mbi popullsinë civile do të jenë shkatërruese

Rusia ‘mbërthen’ Detin e Zi, pushton Fidonisin, Ukraina: S’dimë ç’ndodhi me ushtarët

Lufta në Ukrainë, Kanadaja i vendos sanksione Rusisë, synohen 58 persona

Fitorja e parë/ Ukraina rimerr kontrollin e aeroportit Gostomel

Ukraina në terr! Urdhërohet fikja e dritave për arsye sigurie: Mos dilni nga shtëpia

Sulmi në Çernobil, vjen THIRRJA E FORTË: Përmbahuni, do shkaktoni një 1986 të dytë

Lufta në Ukrainë, qytetarët mblidhen në qendër të Parisit për tu solidarizuar me Kievin

Sanksionet e SWIFT mund të dëmtojnë Rusinë, por edhe Perëndimi do e pësojë

VIDEO-PREKËSE! Ushtari ukrainas mjekon rusin e plagosur, i jep dhe ujë

HARTA/ Forcat pro-ruse bllokojnë rrugët në Malin e Zi, këndojnë emrin e Vladimir Putin

The Independent: Kievi mund të bjerë brenda disa orësh

PËRDITËSIMI I FUNDIT! Zbulohet numri i të vrarëve në Ukrainë, 169 të tjerë janë plagosur

Lufta në Ukrainë, SHBA dëbon diplomatin rus

FOTOT- Sulm i FUQISHËM në Çernobil! Ushtria ruse hap zjarr, merr peng punonjësit

Ç’domethënie kanë? Ukraina mbushet me kryqe me ngjyra, jep ‘alarmin’ ministria: Raportoni

Rrëzohet një tjetër avion rus në Ukrainë, po transportonte mjete ushtarake

4 SANKSIONET/ Rusia përjashtohet nga ekonomia globale, bllokohen banka me 1 trilion dollarë

Lufta në Ukrainë, Biden: Ishte programuar nga Rusia, sanksionet do jenë të ashpra

Lufta në Ukrainë, OSBE: Do të evakuojmë përkohësisht të gjithë stafin nga vendi

Pushtimi i Ukrainës, rusët protestojnë në Moskë, arrestohen mbi 800 persona

CNN: Trupat ruse kanë marrë nën kontroll termocentralin bërthamor të Çernobilit

Putin paralajmëron biznesmenët: Do të ketë kufizime në ekonominë ruse

Lufta në Ukrainë, Johnson njofton sanksionet: Ngrihen asetet e 100 rusëve

FJALIMI I PLOTË: Putin reagon pas urdhrit për pushtimin e Ukrainës

“T’ju vijë turp nga vetja”, ministrja britanike përzë nga takimi ambasadorin rus

Biden: Rusia po kërcënon rendin global

Garry Kasparov: Nuk më dëgjuat për vite me radhë për Putinin. Më dëgjoni tani!

Kryeopozitari në Britani: Do sakrifikojmë por ia vlen për të ndaluar Putinin

Kaq ishte! Rusët marrin termocentralin bërthamor të Çernobilit

Reagimet në rrjet/ Lufta në Ukrainë, qytetarët me Kievin, bëjnë thirrje për unitet

Presidenti ukrainas vesh uniformën ushtarake: Problem jugu i vendit

Lufta në Ukrainë, Putin i përgjigjet Perëndimit: Kemi operacion special

Me flamurin shqiptar dhe ukrainas në duar, Shoqëria Civile proteston para Ambasadës ruse

Moldavia përgatitet për refugjatët ukrainas, kalojnë kufirin 4 mijë njerëz

ME VIDEO: Shpërthim i madh në bazën ajrore të Ukrainës

BBC: Lufta trondit bursat, rritet në mënyrë të frikshme çmimi i naftës dhe arit

BBC: Rusia rrethon Ukrainën nga tre anët (HARTA)

Rreshtat e trishta: Djali im është 6 vjeç, vendlindja e së ëmës bombardon atë të babait

Lufta në Ukrainë, Yuri Kim takim URGJENT me Ramën e Xhaçkën: Do koordinohemi ngushtë

Lufta ka nisur! Bisedë me një shqiptar në Ukrainë: S’kam para, dua të iki jashtë shtetit

Pushtimi i Ukrainës/ Nis takimi i liderëve të G7, diskutime mbi përgjigjen ndaj Rusisë

ALARM!Presidenti i Ukrainës: Forcat ruse duan të marrin Çernobilin,rrezikohet gjithë Europa

Pushtimi i Ukrainës/ Nis takimi i liderëve të G7, diskutime mbi përgjigjen ndaj Rusisë

Lufta, flet ministri i Jashtëm Lavrov: Patëm diskutime të gjata me miqtë e NATO-s, por…

ME VD: Rusia merr peng ushtarët ukrainas, edhe i turpëron. Me duart e lidhura, i filmon…

Pushtimi i Ukrainës, forcat ruse marrin kontrollin e një baze ajrore pranë Kievit

Ukraina paralajmëron për bombardime në Kiev, banorët urdhërohen: Gjeni strehë

Alarm i kuq pas sulmit rus, rritet prezenca ushtarake në Bosnje-Hercegovinë

Rrëzohet helikopteri rus pranë Kievit

Daçiç: Nuk na ndihmuan në ’99, Serbia s’do u bashkohet sanksione kundër Rusisë

Gjenerali gjerman alarmon për gjendjen e ushtrisë: Jemi pak a shumë “të zhveshur”

Biden thërret mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare

Rusia sulmon, as Ukraina s’rri duarkryq/ Presidenti: Po krijojmë një koalicion anti-Putin

Qyteti i Donetskut është nën kontrollin e forcave ruse

Pasojat e luftës Rusi-Ukrainë/Nafta rritet mbi 105 dollarë, Shqipëria ka rezerva për 3 muaj

DASHURI në kohë LUFTE! Çifti në Kiev bëhet viral, sytë e vajzës gjejnë qetësi tek i dashuri

FOTO/ Ushtria e tij derdh gjak në Ukrainë, Putin shfaqet i pashqetësuar, KU NDODHET?

Lufta me Ukrainën/ Gazetari rus: Jemi të pikëlluar dhe të TURPËRUAR

Scholz: Putin ka bërë një gabim të rëndë

Presidenti i Lituanisë shpall gjendjen e jashtëzakonshme: Gati të mbrojmë kufijtë nga Rusia

Hoqi dorë nga pushtimi? Putin është i gatshëm të negociojë

ORIGJINA e konfliktit! ARSYET- Përse po e pushton Putin-Ukrainën?

Situata është ALARMANTE! Meta mbledh sot Këshillin e Sigurisë Kombëtare

Tundin flamurin e bardhë! 2 ushtarë ukrainas u janë dorëzuar rusëve,ngrejnë duart lart (VD)

Macron: Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës ‘pikë kthese’ në historinë evropiane

Lufta ka nisur! Ukrainasit s’rrinë duarkryq, zbrazin dyqanet nga armët… ‘Zhduken’ AK-47

Lufta Rusi-Ukrainë, edhe Erdogan i del kundër Putinit: Ndalni menjëherë!

Sulmi rus/ Ambasadori i Ukrainës: Lufta po ndodh! Viktimat janë civilë

Lufta Rusi-Ukrainë, vjen reagimi i parë i Kinës

Pas aeroportit, rusët pushtojnë dhe hidrocentralin Kakhovka! Ngrenë flamurin si “shenjë”

PAMJET FLASIN SHUMË! Rusia pushton aeroportin 15 minuta larg Kievit, rinisin bombardimet

Lufta Rusi-Ukrainë, Boris Johnson: S’bëjmë dot sikur nuk shikojmë, do ketë sanksione

Del vetëm tym i zi! Zjarr i madh pranë selisë së inteligjencës ukrainase

“Fu**”/ Raketa i fluturon mbi kokë! Gazetari TMERROHET, kap momentin e frikshëm me kamera

Lufta/ Xhaçka: Tre shqiptarë na kërkuan ndihmë, 5 janë ende në Ukrainë

Tjetër zhvillim i fortë, Lukashenko: Edhe ne mund të futemi në luftë

E PLOTË-Shefi i NATO-s: Sulmi i pajustifikuar i Rusisë,në rrezik bota.Dënojmë e Bjellrusinë

E kërkoi vetë! Çfarë sanksionesh po vendosen ndaj Rusisë?Putin thërret në takim biznesmenët

‘S’është meme por realiteti ynë’/ Hitler “krenar” për Putin, SATIRA arrin ‘majat’ në rrjet

DIFERENCA- Lufta ka nisur, si krahasohet superfuqia e Rusisë me ushtrinë e Ukrainës

Shqiptarja në Ukrainë rrëfen momentet e tmerrit nga sulmi rus: Duam të largohemi!

Luftë, raketa e të vrarë! Rreziku më afër se kurrë,Rusia pushton Ukrainën:Ç’dimë deri tani?

Rusia pushton Ukrainën! Vuçiç gati, gjithmonë në krah të Putin. Gati për luftë…

FOTOJA që po thyen rrjetin/ Tmerr! Viktimat e sulmit rus, dalin gjithë gjak nga shtëpitë

Ukraina ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Rusinë pas sulmit herët në mëngjes

Sulmet Ruse/ PAMJET, pallate të rrënuara, njerëzit të mjeruar, e moshuaRa kërkon ndihmë

E RËNDË/ Vritet një fëmijë në Ukrainë

FOTO/Banorët në Kiev strehohen në tunelet e metrosë dhe të tjerët bllokojnë autostradën

SULMI rus/ Gazetari ukrainas: Numërova 7 raketa, i fshehëm fëmijët

Rusia sulmon Ukrainën, Britania e Madhe: Sanksione edhe më të rënda ndaj Moskës

Bilanci i sulmit rus, Ukraina: 8 viktima dhe 19 të zhdukur

Pushtimi rus, Trump: Kjo s’do ndodhte nëse unë do isha në pushtet, do vriten shumë njerëz

VD/ Pamje të dhimbshme! Qytetarët ukrainas fshihen në metro pas sulmit rus

PAMJET nga Ukraina/ Qytetarët largohen të tmerruar, njerëz të gjakosur, ushtria në qytet

FOTO prekëse! Nëna dhe fëmija largohen nga Ukraina, lënë pas çdo gjë

Nis lufta Rusi-Ukrainë, BE: E dënojmë sulmin barbar të Moskës, gati paketë me sanksione

Sulmet në Ukrainë! BILANCI: Shtatë të vdekur, 9 të plagosur

REAGIMET/ ‘Plas’ lufta mes Rusisë dhe Ukrainës, Biden: E dënoj sulmin, Putin: Do ta pësoni

VIDEO- Ky është fjalimi me të cilin Putin shpalli pushtimin e Ukrainës

Rusia sulmon Ukrainën, ministri i jashtëm Koleba: Do fitojmë, qeveritë e botës të veprojnë

KËRCËNIMI për botën! Putin: Do ta pësoni keq, kush ndërhyn do ketë pasoja

VD/ “Dëgjova një shpërthim të fuqishëm”, momenti kur gazetari i CNN vesh jelekun antiplumb

REAGIMET/ Biden: E dënoj sulmin, do vendosim sanksione ndaj Moskës. Johnson: I tmerruar

Ukraina mes zjarreve dhe shpërthimeve! Rusia: S’po sulmojmë

Rusia veproi! Ambasadorët e NATO-s zhvillojnë mbledhjen e jashtëzakonshme

PAMJET/ Raketat ruse ‘pushtojnë’ Ukrainën, rrëzohen 5 avionë dhe një helikopter

(a.b).dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota lufta ukraine-rusi lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE