LIVE UPDATES
Politike

Rama: Aministia fiskale kalon në maj në Kuvend/ Task-Force për standartet e bizneseve, bonus për 70 mijë familje në ndihm

20 Prill 2020, 09:32 Nga DOSJA
Rama: Aministia fiskale kalon në maj në Kuvend/ Task-Force për

TIRANË- Siç e kishte paralajmëruar javë më parë para shpërthimit të pandemisë, COVID-19, kryeministri Edi Rama tha sot, se këtë javë, Këshilli i Ministrave do të shqyrtojë e miratojë, projektligjin për amnistinë fiskale. Pas miratimit, në maj, ky projektligj do të miratohet në Kuvend. Rama tha se kohëzgjata është një vit, e ndarë në 3 fasha, me 4 muaj. Në fashën e parë detyrimi për të depozituar paratë do të jetë 5%, në të dytën 7% dhe në të tretën 10%. Nga aministia do të përjashtohen të gjithë ata që janë subjekt i OFL, (Operacioni Forca e Ligjit), zyrtarët e lartë, politikanët, gjyqtarët dhe prokurorët, po ashtu edhe policët. Rama tha se kjo aministi është për emigrantët që nuk kanë arritur të bëjnë paratë e tyre të ligjshme.

Me përfundimin e këtij njoftimi, ai foli edhe për koronavirusin, masat e hapjes së bizneseve dhe zgjerimin gradual. Për masat ekonomike, Rama tha se qeveria ka gati një plan për dhënien e bonusit për 70 mijë familje që trajtohen aktualisht me ndihmë ekonomike, por njëherazi ka edhe të tjerë që punojnë në të zezë. Ai bëri me dije se do të jetë një bonus për ta, por nuk dha detaje për vlerën.

Kryeministri gjithashtu pohoi edhe njëherë se në listën e bizneseve që do të hapen në 27 prill nuk do të jenë lokalet, qendrat tregtare apo bar-kafenetë e restorantet. Rama tha se nga 27 prilli do të hapen taksitë me një protokoll të mirëpërcaktuar, si çdo biznes tjetër i lejuar.

Por kush do e monitorojë ruajtjen e standarteve? Për këtë tha ai, do të ngrihet një TASK-FORCE e veçantë, me emra të njohur dhe jo vetëm, që do të varet nga kryeministri. Po ashtu, një bluzë e bardhë (personel shëndetësor), do të monitorojë biznesin dhe ruajtjen e higjienës. 

Rama bëri edhe një parashikim për hapjen e kufijve. “Ndoshta në muajin gusht“, tha shefi i qeverisë, por edhe kjo varet nga ecuria e pandemisë. Ai sqaroi shtyrjen e kuptueshme të gjendjes së fatkeqësisë natyrore dhe rikonfirmoi se biznesi i vogël nuk do të paguajë taksa. Nga ana tjetër iu sqaroi përfituesve të pagës së luftës, se muajtë në vijim pagesa do të jetë e shpejtë dhe automatike. 

Me ironi iu përgjigj një komentuesi për Gjykatën Kushtetuese. “Gjykata Kushtetuese do të ngrihet me COVID pa COVID sipas procedurave” tha ai. Ndërsa iu bëri thirrje shqiptarëve që të denoncojnë çdo rast ndërtimi pa leje. “E patolerueshme. E patolerueshme dhe duhet të lajmëroni policinë”, tha kryeministri dhe mbylli bashkëbisedimin e tij.

(F.g./dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike edi rama hapja e bizneseve edi rama hapja e bizneseve

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren