LIVE UPDATES
Aktualitet

27 shkurt e 6 mars, datat e mundshme për lokalet, Meta takon veç Ballën: Doli garant

19 Janar 2022, 08:57 Nga DOSJA
27 shkurt e 6 mars, datat e mundshme për lokalet, Meta takon veç

TIRANË– Dy janë datat në të cilat qytetarët e gjashtë qyteteve të Shqipërisë do të mund tu drejtohet kutive të votimit për të zgjdhur kryetarin e Bashkisë pas vakancave. Mëngjesin e sotëm, u raportua se Presidenti i Republikës Ilir Meta i ka bërë një ftesë publike partive parlamentare që të marrin pjesë në një konsultim për datën e zhvillimit të zgjedhjeve të pjesshme lokale, por në Presidencë mbërriti vetëm përfaqësuesi i Partisë Socialiste, Taulant Balla. Rreth orës 12:30, Balla u paraqit në Presidencë dhe vetëm pas pak minutash takim deklaroi për mediat se zgjedhjet mund të mbahen më 6 mars, duke treguar kështu dhe opsionin e preferuar nga maxhoranca mes dy datave të hedhura mbi tavolinë.

Përpara gazetarëve, Balla tha se zgjedhjet duhet të ishin zhvilluar, por që propozimi i një date të re sipas tij tregon që Kreu i Shtetit e ka kuptuar që ka shkelur Kushtetutën. I pyetur se përse në takim ka qenë prezent ai dhe jo Sekretari i Përgjithshëm i PS-së, Damian Gjiknuri, Balla tha se praktika e zgjedhjeve lokale është komunikuar gjithmonë me kreun e grupit parlamentar. Përsa i përket mungesës së përfaqësuesve të Opozitës, Balla tha se për këtë gjë, duhet pyetur vetë Presidenti Meta.

Dhe Kreu i Shtetit nuk vonoi. Në një prononcim për mediat, ai sqaroi se nuk ka pasur asnjë thirrje zyrtare për përfaqësuesit e partive politike për konsultim, por vetëm për shumicën. Duke e quajtur të madhërishëm, Meta tha se Balla i kishte dalë garant se asnjë prej partive nuk do të bojkotonte zgjedhjet lokale e se madje mund t’i caktonte edhe pozicionin pakicës (Opozitës). Kreu i Shtetit shtoi më tej se nuk do të bënte konsultime me partitë politike e se duke llogaritur kohën e nevojshme për procedurat, do të dekretohet një datë mes dy të mundshmeve. I pyetur për ‘dashamirësinë’ e treguar me PS-në që e ka shkarkuar me votë nga posti i Presidentit, Meta e ktheu gjithçka me batutë duke shtuar: Shkarkime të tilla paçi të gjithë!

Cilat bashki janë pa kryetar?

Për momentin Shkodra është drejtohet nga një kryetare me mandat të përfunduar kushtetues, Voltana Ademi, e cila u rikthye në detyrë pas largimit të Valdrin Pjetrit. Dibra mbeti pa kryetar bashkia pasi Dionis Imeraj dha dorëheqjen. Durrësi ka Emirjana Sakon, pasi Vlabona Sako u largua nga pozicioni i saj si kryebashkiake pas një gafe që bëri pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit.

Kryebashkiaku Haxhi Memolla u nda nga jeta dhe për pasojë në krye të bashkisë së Rrogozhinës u komandua Edison Memolla. Lushnja pasi kryebashkiaku Fatos Tushe u arrestua me urdhër të Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Data e zgjedhjeve lokale, Celibashi: U takova me Metën, të konsiderohet 6 marsi

“Trekëndëshi i Bermudës”, Blushi-Bardhit: Ti e takon Ballën fshehurazi, ç’bela

Takimi Meta-Balla, PD: Konsultimet mes trekëndëshit të Bermudës ndodhin çdo ditë

PS i hoqi Presidencën me votë, Meta bën humor: Shkarkime të tilla paçi të gjithë…

Meta: Taulanti i madhërishëm, i cakton vendin pakicës, dha garanci që s’ka bojkot

Zgjedhjet e pjesshme lokale, Meta: Nuk është sekret, janë 2 DATA

VD-Tensionet te ‘5 Maji’/ Meta: I tronditur nga pamjet e sjelljes brutale dhe dhunës

Takimi me Ballën, Meta: S’ftova zyrtarisht asnjë parti, me të kisha disa dilema…

S’e kishte parashikuar, Meta-gazetarëve: Erdhët të paftuar e s’ju fshihem dot

Balla: Meta mendon që zgjedhjet të mbahen më 6 mars, kuptoi që shkeli Kushtetutën

VIDEO-Data e zgjedhjeve lokale, Balla i përgjigjet i pari Metës, shkon në Presidencë

Zgjedhjet e pjesshme vendore! Balla takohet me Metën, konsultohet për datën

(f.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore kryesore ilir meta taulant balla zgjedhjet e pjesshme lokale ilir meta taulant balla zgjedhjet e pjesshme lokale

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave