LIVE UPDATES
Aktualitet

Zhvillimet në PD, 6 ambasadorë në zyrën e Bashës, Ristani lajmëron tjetër vizitë

14 Dhjetor 2021, 08:56 Nga DOSJA
Zhvillimet në PD, 6 ambasadorë në zyrën e Bashës,

TIRANË– Zhvillimet në partinë më të madhe opozitare në vend, atë demokratike nuk kanë të ndalur. Sot, një ditë pasi selia u kthye në kryeqendrën e mediave dhe të debateve politike, për 75 minuta, gjashtë ambasadorë të akredituar në vendin tonë kanë zhvilluar një mbledhje me kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Dosja.al ka mësuar se ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim me çantën e saj të përhershme me mesazhin e stampuar ‘Ambicie, respekt, punë në grup’, ka ngjitur shkallët me nxitim dhe është futur në zyrat qendrore të PD-së për të zhvilluar një takim me kryedemokratin Lulzim Basha. Pas saj është futur ambasadori i Bashkimit Evropian, Luigi Soreca, ai i Gjermanisë, Peter Zingraf, i Britanisë së Madhe, Alastair King-Smith, ajo franceze Elisabeth Barsacq dhe ambasadori italian Fabbrizzio Bucci.

Këto takime janë komentuar edhe nga pala tjetër e PD-së që është në mbështetje të ish-kryeministrit Sali Berisha. Deputeti Tritan Shehu në një status në Facebook shkruan se ky takim në të vërtetë është kërkuar nga vetë kryedemokrati dhe jo nga diplomatët. Arben Ristani, anëtar i Komisionit për Rikthemelimin e PD-së ka paralajmëruar një tjetër vizitë në selinë blu, pas asaj të një ditë më parë që shkaktoi mjaft trazira. Deputeti Edi Paloka dhe njëkohësisht ish-kreu i Këshillit Kombëtar e komentoi këtë vizitë të ambasadorëve si një qëllim të Bashës për të shpëtuar ‘karrigen e kryetarit’.

Nga ana tjetër kryedemokrati Basha ka shkarkuar nga detyra e administratorit të Partisë Demokratike Etion Kapedanin. Mësohet se në vend të Kapedanit, Basha ka sjellë në këtë detyrë Albert Avdylajn. Ende nuk dihen arsyet e këtij shkarkimi. Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka depozituar n Gjykatën e Tiranës ndryshimet e bëra në statut në Kuvendin e mbledhur nga PD më 17 korrik. Mësohet se çështja është regjistruar një ditë më parë dhe është shortuar pranë kësaj gjykate. Dosja është në duart e gjyqtares Blerina Muça.

Po çfarë ndodhi dje në PD?

Ish-kryeministri Sali Berisha hyri në selinë blu bashkë me anëtarët e Komisionit për Rithemelimin e Partisë Demokratike. Të gjithë kanë mbajtur një mbledhje, ndërkohë ish-kreu i FRPD, Belind Këlliçi ka bërë padi në Polici duke pretenduar se i kanë vjedhur zyrën. Basha nga ana tjetër, ndodhej në seli po ashtu kur Berisha dhe mbështetësit e hynë. Pas largimit të tij doli në një deklaratë për mediat, duke e cilësuar si fantazmë. Madje i ka fatuar edhe vrasjen e 4 protestuesëve në 21 janar. Kryedemokrati gjithashtu paralajmëroi edhe “non grata” për Edi Ramën dhe Ilir Metën.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE: 

Basha i ftoi në zyrë, ambasadorët: Ardhja jonë flet vetë, s’nevojiten dalje publike

Përplasjet në PD, nënkryetarja Jorida Tabaku: Zgjidhja është Kuvendi i 18 dhjetorit

Mbledhja e Bashës me ambasadorët, Shehu: Absurditet, takimin e kërkove vetë

Dje s’futej dot! Salla ku u mblodh Basha me ambasadorët sot, ishte zënë nga Berisha

Mbyllet mbledhja e Bashës me ambasadorët, kryedemokrati s’flet për gazetarët

PD çon në Gjykatë ndryshimet e 17 korrikut

Sërish përplasje? Ambasadorët te Basha, Ristani: Edhe sot do shkojmë në seli!

Mbyllet mbledhja e Bashës me ambasadorët, kryedemokrati s’flet për gazetarët

Ambasadorët te Basha, Paloka: Sikur të mbroje vjedhjen e votave si karrigen tënde

FOTOT- I presin Bardhi e Tabaku, momenti i mbërritjes së ambasadorëve në selinë blu

(F.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike ambasadoret ne pd lulzim basha perplasje ne partine demokratike ambasadoret ne pd lulzim basha perplasje ne partine demokratike

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE