LIVE UPDATES
Politike

URDHRI/ Basha mbledh Kolegjin e Kryetarëve: Evidentoni familjet e prekura nga tërmeti, bëhuni gati për në janar

26 Dhjetor 2019, 16:41 Nga DOSJA
URDHRI/ Basha mbledh Kolegjin e Kryetarëve: Evidentoni familjet e prekura

TIRANË- Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka mbledhur sot Kolegjin e Kryetarëve, ku është disktuar rreth sitës politike pas tërmetit të 26 nëntorit. Sipas burimeve nga selia blu bëhet me dije në fokus të bisedave ka qenë dhe kriza politike.

Po të njëjtat burime shtojnë se kreu i PD u ka bërë thirrje të gjithë kryetarëve që të jenë në terren dhe të takojnë çdo familje që është prekur nga tërmeti për t’i identifikuar ato. “Rast pas rasti PD duhet të bëhet zëri i tyre që të dëgjohen dhe t’u vihet në ndihmë”, ka qenë kjo thirrja e Bashës për kryetarët e degëve.

Duhet të jemi çdo ditë afër qytetarëve, duhet të jemi gjithnjë pranë tyre. Në degët e prekura nga tërmeti duhen ngritur menjëherë grupe pune të identifikojnë çdo familje. Këto grupe pune të identifikojnë ato familje që nuk i është ofruar asnjë ndihmë, që gjenden pa streh. Të evidentohen familjet që nuk kanë vlerësim për banesat e tyre, apo kanë vlerësime kontradiktore, që jetojnë në objekte të shpallura të pabanueshme se nuk kanë ku të strehohen. Rast pas rasti PD duhet të bëhet zëri i tyre që të dëgjohen dhe t’u vihet në ndihmë. Është kriminale që banorët pas një muaji nga tërmeti s’kanë marrë asnjë ndihmë apo janë diskriminuar se nuk kanë votuar më 30 qershor apo për shkak të bindjeve partiake”, mësohet të jetë shprehur Basha.

Pas kërkesave për kryetarët e degëve, Basha u ka thënë se në jana rtë jenë të gjithë gati, pasi sdo prezantohet platforma e PD për zgjedhjet e ardhshme dhe nxjerrjen e vendit nga kriza. Në fjalën e tij, kreu i PD ka thënë se po përfundon programi ekonomik dhe se të gjithë qytetarët tashmë shohin PD-në si shpresë.

Ne duhet të bëheni gati me projektin tonë, alternativën organizimin për zgjedhje. Zgjedhjet janë e vetmja mënyrë për ta nxjerrë vendin nga kriza ku është futur dhe po thellohet çdo ditë e më shumë. Zgjedhjet janë po ashtu kusht dhe për avancimin e projektit europian të Shqipërisë. Ne jemi në përfundim të programit tonë ekonomik për ta nxjerrë vendin nga kriza. Pas festave ne do te prezantojmë para qytetarëve propozimet tona për Reformën Zgjedhore, dhe kërkojmë që brenda muajit janar të miratohet reforma dhe t’i hapet rruge zgjedhjeve vendore dhe të përgjithshme sa më shpejt, pasi kjo qeveria po e thellon krizën ekonomike, politike dhe shoqërore. Partia Demokratike është kthyer në shpresë për çdo qytetarë pavarësisht bindjeve të tyre politike pasi shohin degradim në çdo aspekt. Ne duhet të dëgjojmë zërin e qytetarëve, duhet të bëjmë konsultimin më të gjerë të ndodhur deri më sot me të gjitha grupet shoqërore dhe në çdo cep të vendit, për të vendosur reagimin që do të kemi nëse kjo qeveria vazhdon të vjedhë, dhunojë dhe abuzojë bashke me krimin qytetarët e këtij vendi”, ka është shprehur Basha.

Mbledhja e Bashës është zhvilluar për të analizuar situatën pas tëmerit, ku vendi u përfshi nga lëkundje të forta dhe mbetën 51 viktima dhe qindra të plagosur. Po ashtu mijëra femilje kanë mbetur pa shtëpi.

(A.B. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike basha analizon situaten pas termetit basha mbledh kolegjin e kryetareve kolegji i kryetarëve pd lulzim basha basha analizon situaten pas termetit basha mbledh kolegjin e kryetareve kolegji i kryetarëve pd lulzim basha

Sondazh

Poll
Politike 26 Dhjetor 2019, 12:41

TIRANË– Kryebashkiaku Erion Veliaj ka komentuar edhe përlasjen fizike që ndodhi vetëm pak ditë më parë mes anëtarëve të njësisë së Partisë Demokratike në z...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni