LIVE UPDATES
Politike

E puthi në ballë, Rama i ka dhënë Salillarit 245 milionë euro PPP, i preferuari i bashkisë së Tiranës fitues në dhjetë

26 Dhjetor 2019, 08:07 Nga DOSJA
E puthi në ballë, Rama i ka dhënë Salillarit 245

TIRANË- Teksa vendi vijon të dergjet nga pasojat e rënda që ka lënë pas tërmeti shkatërrimtar, kreu i qeverisë vijon të bëjë “show mediatik” në kanalin e tij ERTV me banorët e prekur nga fatkeqësia natyrore që goditi vendin më 26 nëntor.

Sot kreu i qeverisë ka bërë një veprim të pazakontë, duke puthur në ballë Pëllumb Salillarin, pronarin e kompanisë së njohur të ndërtimit “Salillari”, e cila njihet si ndër të preferuarat e qeverisë dhe Bashkisë së Tiranës, të cilat e kanë shpallur fitues në dhjetëra tendera.

Mirëpo, sa herë që Edi Rama është akuzuar për lidhje personale e favorizim të paligjshëm të oligarkëve, me tendera e PPP, afera tipike korruptive; ai ka reaguar i nervozuar në parlament e “FB”, duke i mohuar lidhjet klienteliste financiare.

Në çdo rast denoncimi me fakte; Edi Rama, ka thënë: – “Shpifin, sikur unë paskam lidhje favorizuese me oligarkët. Unë nuk i kam njohur e takuar asnjëherë dhe nuk dua t’i njoh e t’i takojë kurrë, ata që padrejtësisht etiketohen si oligarkë. As unë e as qeveria ime, nuk ka përfituar asnjë qindarkë prej tyre”.

Edhe mund ta besonim kryeministrin në mashtrimin e tij, por puthja që i bëri ndërtuesit Pëllumb Salillari në ballë; tregon se Edi Rama, jo vetëm i njeh mirë, oligarkët që i rrëmëbeu Berishës pas 2013-ës e Metës pas 2017-ës, por dhe vazhdon pazaret financiare-pasurore me ta.

Kryeministri Rama, pas çdo zullumi të zbuluar nga mediat, ka thënë se ai dhe qeveria e tij; nuk kanë përfituar asnjë qindrakë nga oligarkët, por fakti që banesën në Petrelë e ndërtoi oligarku Salillari dhe e inaguroi kryeministri me kamera e puthje në ballë të Salillarit, tregon se ai “punon mirë” me ta.

Gjersa “humanisti” Salillari, ndërton banesë të re, për një fakir të panjohur në Petrelë, nuk dihet se çfarë “thesi” i para-jep për PPP e tenderë miliarda lekë, “humoristit” kryeministër e kryebashkiakut Veliaj që “menaxhon” këto show.

Ndërkohë që dihet, se oligarku Pëllumb Salillari nga Fushë-Peshtani i Beratit; i cili ka ndërtuar edhe vilat e Ahmetajt, Nikollës, Klosit e Beqajt në Lalz dhe të Gjiknurit, Çuçit e Alket Hysenit në Himarë; është aq “humanist”, sa nuk jep “1 një kafshatë bukë”, as për fëmijët jetimë brenda vëllëzërisë së tij në Ura Vajgurore, shkruan “Pamfleti”.

Është devijacion psikologjik, apo “peng-marrje”; fakti që Salillarin e puth Edi Rama në ballë; kur duhet të ndodh e kundërta: oligarku Pëllumb Salillari, duhet ta puth në by**ë Edi Ramën, për miliardat dhe pasuritë e shumta që i ka dhënë, në këto 6 vite e gjysëm pushtet.

Sipas Thesarit të Shtetit/ Ja çfarë ka marrë oligarku Salillari, me udhër të kryeministrit Rama:

– Në vitet 2012-2013 dhe në 4 muajt shtator-dhjetor 2013 të pushtetit të PS; firma “Salillari” ka marrë nga qeveria dhe bashkitë “Rilindja”, 82 tendera për punë publike, me vlerë totale 950 milionë, 636 mijë e 250 lekë të reja.

– Në vitin 2014, firma “Salillari” ka marrë nga qeveria dhe bashkitë “rilindja”, 76 tendera për punë publike, me vlerë totale 1 miliardë, 542 milionë, 191 mijë e 064 lekë të reja.

– Në vitet 2015-2019, firma “Salillari” ka marrë nga qeveria dhe bashkitë “rilindja”, 280 tendera për punë publike, me vlerë totale 6 miliardë, 953 milionë, 623 mijë e 122.lekë të reja.

– Vetëm në tenderat tek “Unaza e Madhe” dhe Unaza e Re; firma “Salillari” ka marrë 61 milionë euro tendera.

– Vetëm për koncensionin e Terminalit të Transportit Publik-Tiranë, firma “Salillari” ka marrë 15.3 milion euro.

– Vetëm për asfaltimin e rrugës Cërrik-Belsh-Kuçovë në muajin qershor 2017; firma “Salillari” ka marrë 1 miliardë, 041 milionë, 230 mijë e 892 lekë të reja dhe shtesë kontrate 208 milionë, 246 mijë e 178 lekë të reja.

– Ka përfituar aksione në masën 50%, në koncesionin rrugor “Albanian Highway Concession”.

Ka marrë koncesionin “VEGA-SKY-2009”, me Nipt: K92206027O dhe administrator Luan Leka.

– Ka përfituar PPP-në “Porti MBM (Multi Buoy Mooring) në porto Romano-Durrës, falas nga shteti dhe me afat 35 vite, me Nipt: L51621501S e administrator Mirgen Nikaj.

– Ka përfituar PPP-në “HEC-Hydro Salillari”, me lum dhe territor në ish-repart ushtarak fshati Vërtop-Berat, marrë falas nga shteti me afat 35 vjet.

– Ka përfituar PPP-në “VALBANIA TREATMENT COMPANY”, në Vorë-Marikaj, ku zotëron 50% të kapitalit të kësaj shoqërie.

Marrë nga JOQ

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike edi rama pellumb salillari rama puth ne balle biznesmenin salillari edi rama pellumb salillari rama puth ne balle biznesmenin salillari

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni