Rajoni

Albin Kurti heq taksën ndaj Serbisë: Është e përkohshme, presim ta njohë Kosovën si shtet

Video
 • Haradinaj: Mashtrues, u dorëzove para Serbisë. Je përgjegjës për ripushtimin
 • Në një deklaratë për mediat, Kurti u shpreh se ky vendim është marrë për të parë reagimin e Serbisë kundrejt njohjes së Kosovës si shtet dhe do të vihet në zbatim duke filluar nga data 15 mars. Sipas Kurtit, kjo gjë do të zgjasë për një periudhë 90 ditore, deri më 15 qershor dhe nëse Serbia nuk ka reflektuar për marrëveshje me Kosovën, taksa do të rivendoset.
  Featured image of article: Albin Kurti heq taksën ndaj Serbisë: Është e përkohshme, presim ta njohë Kosovën si shtet Albin Kurti
  Përditësuar:

  KOSOVË– Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka njoftuar se Qeveria e Kosovës ka vendosur ta heqë përkohësisht taksën 100% të vendosur për mallrat e që importohen nga Serbia dhe Bosnia e Hercegovina. Në një deklaratë për mediat, Kurti u shpreh se ky vendim është marrë për të parë reagimin e Serbisë kundrejt njohjes së Kosovës si shtet dhe do të vihet në zbatim duke filluar nga data 15 mars. Sipas Kurtit, kjo gjë do të zgjasë për një periudhë 90 ditore, deri më 15 qershor dhe nëse Serbia nuk ka reflektuar për marrëveshje me Kosovën, taksa do të rivendoset.

  “Nga 15 mars të hiqet tarifa për lëndën e parë që importohet nga Serbia dhe Bosnia e Hercegovina.  Kjo si shenjë për gatishmëri për marrëveshjen ekonomike tregtare me Serbinë. Ftojmë Serbinë që të zotohet që ta ndërpresë fushatën për çnjohjen e pavarësisë së Kosovës. Nëse pala serbe dëshmon përkushtim të mirëfilltë në këtë fushatë miqësore, atëherë duke filluar nga data 1 prill 2020, do ta heq krejtësisht tarifën për një periudhë 90 ditëshe. Nëse pala serbe nuk reflekton përsëri, atëherë qeveria e Kosovës me fillim nga data 15 qeshor do ta rikthejë tarifën përsëri. Reciprociteti i plotë tregtar instalohet pas 15 qeshorit,”– tha Kurti ndër të tjera.

  Edhe më parë, Albin Kurti është shprehur se Qeveria e Kosovës është duke punuar për heqjen e tarifës 100 për qind ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës dhe për futjen e masës së reciprocitetit të plotë tregtar me Serbinë. Deklaratat e tilla Kurti i ka bërë në Konventën e Prodhuesve të Kosovës, ku ka thënë se tarifa ndaj mallrave të Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës ka qenë vendim i qeverisë së kaluar dhe se qeveria që ai drejton, nuk mbështet tarifat si masë ndëshkuese ndaj konsumatorit, por është e angazhuar për reciprocitet, si masë mbrojtëse ndaj prodhuesve.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Taksa ndaj mallrave të importuara nga Serbia dhe Bosnja Hercegovina u vendos nga qeveria e Ramush Haradinajt, pasi Serbia filloi të ushtronte një aktivitet diplomatik kundër Kosovës, duke bërë që disa prej shteteve që e kishin njohur Kosovën si shtet të tërhiqeshin. Si kundërpërgjigje e kësaj, qeveria e Kosovës vendosi taksën ndaj produkteve të Serbisë, duke bërë që të ndërpritet dialogu Kosovë-Serbi. 

  Vetë Haradinaj u shpreh se tarifa ishte një përgjigje ndaj ‘arrogancës’ të zyrtarëve serbë. “Ata kanë sabotuar përpjekjet e Prishtinës për t’u bashkuar me organizatën globale të policisë Interpol vitin e kaluar. Nëse Serbia thotë se kurrë nuk do ta njohë Kosovën, përgjigjja ime është: Ne kurrë nuk do ta heqim tarifën,”- shprehej Haradinaj. Edhe pas marrjes së pushtetit nga Kurti, Haradinaj i ka bërë thirrje kryeministrit aktual që mos ta heqë taksën.

  (f.m/dosja.al)

  Shto Koment