LIVE UPDATES
Bota

Lajçak në Beograd: Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën për Asociacionin, ajo nuk është Bibël

16 Tetor 2020, 09:48 Nga DOSJA
Lajçak në Beograd: Kosova duhet ta ndryshojë Kushtetutën

KOSOVË– I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun për Kosovë-Serbi, pas takimit me presidenitin serb, Aleksandër Vuçiç, ka thënë në Beograd se Kosova duhet të ndryshojë Kushtetutën për Asociacionin, duke arsyetuar që ajo nuk është Bibël që të mos ndryshohet.

Sipas GazetaExpress, pas takimit me të dërguarin special të BE-së për negociatat midis Beogradit dhe Prishtinës, presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha se Beogradi është i gatshëm të vazhdojnë dialogun sa herë që të caktohet në Bruksel. Lajçaku në anën tjetër ka thënë se gjithçka që është rënë dakord në Bruksel duhet të përmbushet.

Ne kemi analizuar gjithçka që është arritur dhe ajo që është e rëndësishme është që kemi rënë dakord ta vazhdojmë dialogun dhe angazhimin e plotë të Republikës së Serbisë për vazhdimin e këtij procesi dhe dëshirën për të arritur një zgjidhje kompromisi në mënyrë që të krijohen marrëdhënie më të mira midis serbëve dhe shqiptarëve dhe normalizimin e marrëdhënieve mes BE-së, Beogradit dhe Prishtinës”, deklaroi presidenti serb.

Gjithashtu Vuçiç ka thënë se ka këmbënguluur në zbatimin e plotë të Marrëveshjes së Brukselit të vitit 2013, duke shtuar se është i gatshëm ta vazhdojë dialogun me Prishtinën, sa herë që Lajçak i cakton takimet.

Ky është një kusht pa të cilin dialogu nuk mund të vazhdojë me sukses. Paqja nuk është një zgjidhje e keqe, lufta është. Çfarëdo bisedash që të kemi, sado të vështira dhe të komplikuara, ndonjëherë edhe të këqija, është më mirë të kemi një dialog, biseda, sesa të mos flasim, sepse kur nuk flasim, gjithmonë mund të ketë incidente duke rrezikuar jetën e njerëzve,”– ka thënë Vuçiç.

Ndërkohë Miroslav Lajçak, theksoi se gjithçka që është rënë dakord në Bruksel duhet të përmbushet. I dërguari special se gjithçka që lidhet me Asociacionin e Komunave Serbe tashmë është rënë dakord dhe është nënshkruar dhe se duhet të realizohet dhe se hapi tjetër është negocimi i statusit të këtij komuniteti.

BE-ja udhëheq ose përmbush rolin e lehtësuesit, bazuar në Rezolutën e Asamblesë së Përgjithshme të KB-së dhe qëllimi ynë është normalizimi i marrëdhënieve, të dy palët duhet të bien dakord. Çështja kyçe ose parimi i tërë këtij procesi është që në fund të fundit të mos ketë çështje të hapura ose të pazgjidhura. Kemi të bëjmë me çështje që nuk kanë qenë në negociata deri më tani dhe ato që kanë qenë, por nuk janë përmbushur. Këto janë çështje të vështira që provokojnë emocione dhe çelësi është që gjithçka që është rënë dakord duhet të përmbushet,“- ka thënë Lajçak.

Kur u pyet për Kushtetutën, ai thotë se pozicioni i BE-së është të negociojë këtë procese kaq serioze dhe është logjike që Kushtetuta duhet të ndryshohet.

“Dhe askush nuk tha që ishte e pamundur, Kushtetuta nuk është Bibla. Nëse biem dakord për çështje serioze, atëherë sigurisht që duhet të pasqyrohet në Kushtetutë,“- ka thënë ai.

Takimi i Miroslav Lajçak, vjen në kohën kur kur tema e Asociacionit të Komunave Serbe  ka bllokuar dialogun në mes Kosovës dhe Serbisë. Serbia kërkon që në tryezë të diskutohet tema e saj ndërkohë Kosova refuzon një gjë të tillë. Lajçak ka qëndruar dy ditë në Kosovë ku ka takuar shefin e ekzekutivit dhe kryetaren e Kuvendit. Ditën e sotme ai ka arritur në Beograd, ku është takuar me presidetin Aleksandër Vuçiç.

Asociacion i komunave serbe është një mënyrë vetëqeverisje i komunave me shumicë serbe në Kosovë. Propozimi i asociacionit ka ardhur si rezultat i Marrëveshjes së Brukselit dhe është nënshkruar nga qeveria e Kosovës dhe Serbisë. Asociacioni pritej të krijohej zyrtarisht brenda kuadrit ligjor të Kosovës në vitin 2015, por qeveria e ka refuzuar  zbatim e kësaj marrëveshje.

(k.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

rajoni rajoni miroslav lajčák miroslav lajçak arrin në beograd miroslav lajčák miroslav lajçak arrin në beograd

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë