LIVE UPDATES
Sport

Laçi, koha për të fituar Tirana. Dede kërkon 18 pikë në gjashtë ndeshjet e dhjetorit…

8 Dhjetor 2020, 11:09 Nga DOSJA
Laçi, koha për të fituar Tirana. Dede kërkon 18 pikë

TIRANE – Nevil Dede, trajneri i Tiranës, para ndeshjes së nesërme me Laçi, ka zhvilluar konferencën tradicionale për shtypin, ku ka folur për situatën skuadrën e tij bardheblu, kundërshtarin dhe sulmuesin e tyre Kyrian Nuabuzeze, ndërkohë që nuk mbeti jashtë diskutimit edhe për merkaton. Sigurisht u fol edhe për objektivat dhe nevojën që Tirana ka për të fituar sa më shpejt.

KOHA PËR TË FITUAR? “Në çdo ndeshje është koha për të fituar Tirana. Është mirë që ekipi të rikthehet sa më shpejt te rezultatet pozitive. Kampionati ka një koeficient vështirësie shumë të lartë. Janë një grup skuadrash që nuk kanë diferencë dhe rezultatet e ngushta dhe barazimet po e tregojnë diçka të tillë”.

KUNDERSHTARI? “E kuptoj që në çdo pyetje gjithmonë do jetë theksi te fitorja dhe tre pikët. Laçi ka investuar shumë, e njoh mirë presidentin dhe ambientin atje. Kam punuar vite më parë në atë klub dhe kam një eksperiencë të mirë, kështu që kam edhe një raport të mirë. Normal fusha e Laçit është në parametra të mira dhe meriton komplimente. Presidenti merret me detajet dhe është miku im. Do kem edhe emocione edhe miqësore, jo sportive. Ai meriton dhe gëzon respektin tim. Do shkoj të takoj një mik dhe do luftojmë fort në fushën e lojës. Besoj se do jemi sërish miq pas ndeshjes”.

NGJESHJA? “Intensiteti është i madh, ndeshjet janë të ngjeshura. E rëndësishme është që ne të mos kemi më dëmtime. Gradualisht po rikuperojmë Bathën, Toshevksin dhe Torasën, që po shkojnë në 100 për qindëshin e tyre. Shpresojmë që shumë shpejt të na bashkohet edhe Çelhaka, pasi Kale kthehet në janar. Të gjitha këto na e vështirësojnë punën, por nuk do të thotë që është e pamundur. Ka shumë elementë dhe lojtarë të tjerë, të rinj brenda grupit, që po mundohen të japin më të mirën. Ka diçka që është fakt dhe nuk e mohon dot askush, që kur të vijnë rezultatet, këta lojtarë do të rriten edhe më shumë. Intensiteti i ndeshjeve është i lartë dhe kjo është diçka që nuk fshihet dot”.

NUABUEZE? “Vjet ka bërë një sezon shumë të mirë, është lojtar me kualitet. Golashënuesi i sezonit të shkuar dhe Laçi bëri një investim tek ai. Gjithsesi ne jemi Tirana dhe do mundohemi ta fitojmë ndeshjen, duke neutralizuar pikat më të forta të kundërshtarit. Duke e bërë këtë do e kemi më të thjeshtë. Meritojnë respekt cilësitë dhe organizimi që ka ajo skuadër”.

FORMACIONI? “Ditët e pakta në përgatitje mund të më japin mesazhin për të bërë ndonjë rotacion. Gjithsesi forma që po tregojmë është e mirë, veç rezultateve. Skuadra po rritet, zgjedhjet nuk janë të kushtëzuara. Ato janë vendime natyrale, jo të kushtëzuara”.

OBJEKTIVI? “Objektivi maksimal dihet, Tirana do titullin dhe e ka detyrim. Kjo përkthehet që në çdo ndeshje duhen marrë tre pikët. Janë gjashtë ndeshje dhe do të tentojmë 18 pikë. Ne mundohemi të bëjmë maksimumi, lojtarët po ashtu. Objektivi është maksimal, pastaj ka edhe specifika të ndryshme në ndeshje të ndryshme. Rezultatet ndikohen nga situata dhe momente. Ndonjëherë nuk ke fat, por do kërkojmë ta bëjmë vetë fatin”.

GJYKIMI? “Do shkojmë në Laç dhe do të jetë një luftë sportive e fortë. Do jetë një lojë nervash dhe duhet të përgatitemi për çdo situatë, siç janë edhe goditjet standarde. E rëndësishme është ta projektojmë këtë ndeshje dhe ta përjetojmë. Se sa ia kemi dalë, rezultatet nuk na japin të drejtë. Ne do përballemi denjësisht, sa i takon gjykimit nuk është korrekte të flas kur ata bëjnë mirë e kur bëjnë keq. Kampionati është maratonë e gjatë dhe fiton ai që e ka merituar, plus minus ndonjë vendim të gjyqtarëve”.

NGOO DHE HASANI? “Në një skuadër, sidomos te Tirana, lojtarët e mirë janë të mirëpritur. Shpresoj të kemi sa më shumë emra të tillë si ata që përmendet, pa harruar vlerën e këtyre që janë tani. Këta që janë tani, janë shumë të rëndësishëm. Në të ardhmen do mendojmë edhe për këta emrat që të intrigojnë dhe të bëjnë të besosh se mund të përforcohesh.”

B.T (Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

sport sport lyrian nuabueze nevil dede skuadra bardheblu skuadra e lacit tirana lyrian nuabueze nevil dede skuadra bardheblu skuadra e lacit tirana

Sondazh

Poll
Sport 7 Dhjetor 2020, 16:39

Vajza e Mourinjos në biznesin e diamantëve

ANGLI – Hoze Mourinjo duket se nuk është i vetmi në familjen e tij që merret dhe kujdeset për bizhuteritë dhe sendet me vlerë. Trajneri portugez, aktualisht nën...

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë