LIVE UPDATES
Politike

KUVENDI/ Miratohet përbërja e komisioneve parlamentare, PS: Mbledhjet të mbahen online, PD kundërshton! Shehu propozon bojko

23 Shtator 2021, 06:36 Nga DOSJA
KUVENDI/ Miratohet përbërja e komisioneve parlamentare, PS: Mbledhjet

TIRANË– Seanca e sotme parlamentare nisi me 30 minuta vonesë për shkak të debateve që u zhvilluan në konferencën e kryetarëve ku u dikskutua për mënyrën se si do të mbahen mbledhjen e Komisioneve parlamentare. Vendimi i marrë gjatë mbledhjes, i propozuar nga maxhoranca për zhvillimin e mbledhjes së komisioneve parlamentare online, solli debate edhe në sallë. Kryetari i grupit parlamentar i Partisë Demokratike, Alfred Rushaj mori fjalën në nisje të seancës së Kuvendit të Shqipërisë, duke kërkuar që të hidhet poshtë vendimi që u mor gjatë mbledhjes së Konferencës së Kryetarëve. Rushaj tha se vendimi që mbledhjet të zhvillohen online është i paligjshëm e se duhet të hidhet poshtë. Mendimin e tij e mbështetën dhe deputetët e Opozitës, Jorida Tabaku e Enkelejd Alibeaj, të cilët thanë se një vit më parë, mbledhjet online u zhvilluan duke qenë deputetët në kafe e plazhe si dhe duke mos pasur idenë se për çfarë votohej. Ndërsa Tritan Sehu propozoi që të bojkotoheshin mbledhjet nëse zhvillohen online.

Këto debate u zhvendosën jashtë sallës së Kuvendit, ku Balla tha se brenda një afati kohor ende të pacaktuar, deputetët e Kuvendit të Shqipërisë do të duhet të jenë të gjithë të vaksinuar kundër COVID-19, në të kundërtën nuk do të lejohen që të futen në parlament. Kreu i grupit parlamentar tha se për këtë gjë ka gjetur dakordësinë e opozitës dhe është miratuar me vota unanime. Balla është shprehur gjithashtu se maxhoranca ka rënë dakort me Opozitën që nga tetë, numri i Komisioneve Parlamentare të shkojë në 12. Në një prononcim për mediat, jashtë sallës së Kuvendit, Balla tha se mbledhjet përgjithësisht do të zhvillohen online për shkak të pandemisë, por kur të ketë gjëra me rëndësi, do të mblidhen edhe fizikisht, por me kushtin që të gjithë deputetët të jenë të vaksinuar. I pyetur se kur jemi në një periudhë pandemie, përse është lejuar inagurimi i TKOB-së dhe Festa e Birrës, Balla shtoi se ‘tollumbaci’ nuk duhet të fryhet kot dhe se shqetësimi i tyre i vërtetë në fakt ka qenë se kush do ta mabnte këngën, referuar debatit për këngëtarin serb, Goran Bregoviç.

Në lidhje me ndryshimet kushtetuese, Balla tha se janë të përcaktuara nga ekspertë ligjorë dhe se kanë gjithashtu mbështetjen e Opozitës për këtë gjë. Përsa i përket votës së Opozitës për këto ndryshime, Balla shtoi me siguri se vota e PD-së do të jetë pro, duke parë se gjëja më e mirë është që Reforma në Drejtësi të shkojë përpara. I pyetur se çfarë janë të gatshëm socialistët që t’i japin Lulzim Bashës në këmbim të votës, Balla tha se ky nuk është një pazar ‘merr e jep’, por që PD-ja do bindet vetë për të dhënë votën, duke parë që gjëja më e mirë është që Reforma në Drejtësi të shkojë përpara.

Jashtë Kuvendit foli edhe Gazment Bardhi, Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike. Ai mohoi deklaratën e Tritan Shehut për bojkot. Bardhi u shpreh se vendimi që u mor ishte antikushtetues dhe po bëhet në mënyrë që t’i mbyllet ‘goja’ opozitës. Sipas tij, ky vendim i qeverisë shmang llogaridhënien e kësaj të fundit për aktet korruptive që janë në Kuvend. I pyetur për një bashkëpunim me maxhorancën, Bardhi zgjodhi që t’i shmangej përgjigjes duke u përqëndruar në zhvillimet e fundit politike që lidhen me komisionet. Ndërsa përsa i përket urdhrit që secili nga deputetët duhet të jetë i vaksinuar, sekretari i PD-së deklaroi se opozita është e gatshme që ti nënshtrohet të gjitha rregullave që mbrojnë jetën dhe Kuvendin.

EMRAT:

Komisioni për Çështjet Ligjore Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut

Grupi i PS: Fatmir Xhafaj, Ermonela Felaj, Damian Gjiknuri, Jurgis Çyrbja, Saimir Hasalla, Toni Gogu, Xhemal Qefaliaj, Gerta Duraku, Denis Deliu, Eduart Ndreca, Gledis Çeliku.

Grupi i PD: Gazment Bardhi, Enkelejd Alibeaj, Dhurata Typi Çupi, Saimir Korreshi, Greta Bardeli, Dashnor Sulaj, Elda Hoti, Bledion Nallbati, Fatmir Mediu,

Komisioni për Integrimin Evropian

Grupi i PS: Taulant Balla, Blendi Klosi, Bujar Çela, Ornaldo Rakipi, Etien Xhafaj, Mimi Kodheli, Lavdrim Krashi, Erisa Xhixho.

Grupi i PD: Edi Paloka, Luçiano Boçi, Flutura Açka, Kreshnik Çollaku, Belind Kellici, Tomor Alizoti.

Komisioni për Politikën e Jashtme

Grupi i PS: Hatixhe Konomi, Lavdrim Krashi, Arqi Bllako, Benet Beci, Blendi Klosi, Petro Koci, Besjan Ajazi, Klodiana Spahiu.

Grupi i PD: Grida Duma, Kreshnik Çollaku, Shpërtim Idrizi, Tritan Shehu, Belind Këlliçi.

(f.m/Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike kuvendi i shqiperise seance plenare 23 shtator 2021 kuvendi i shqiperise seance plenare 23 shtator 2021

Sondazh

Poll

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013