LIVE UPDATES
Aktualitet

“Japin besën, edhe djalin…’/ “Il Post”për mafien shqiptare: Kontrollon kokainën!

7 Dhjetor 2021, 09:42 Nga DOSJA
“Japin besën, edhe djalin…’/ “Il

ITALI – Portali i njohur Italian, ‘Ilpost.it’, ka publikuar së fundmi një artikull të zgjeruar e të detajuar që flet mbi rritjen e shpejtë të pushtetit të mafies shqiptare, e cila sot është një nga më të fuqishmet në Evropë, përsa i përket trafikut të kokainës. Sipas shkrimit, nga viti 2018 deri në vitin 2020 pjesa më e madhe e të arrestuarve në Evropë për trafik kokaine janë shtetas shqiptarë, përkatësisht 266 të tillë, më shumë sesa brazilianët apo kolumbianët e arrestuar në të njëjtën periudhë kohe.

“Nëse deri dje, shqiptarët kanë qenë të distancuar nga këto lloj trafiqesh, tanimë ato janë konsoliduar ndjeshëm në këtë treg të jashtëligjshëm, gjë që e ka ndihmuar shumë edhe lidhja e tyre me narko-trafikantët nga Amerika e Jugut, sidomos nga Ekuadori, të njohur tashmë për influencën e tyre.”, thuhet ndër të tjera në këtë shkrim të ‘Ilpost’.

Më tej, në artikull citohet një raport i Europol-it, sipas të cilit shqiptarët kontrollojnë një pjesë të madhe të tregut britanik të kokainës, ndërsa në Evropë kanë influencë të fortë në vende si Gjermania, Belgjika, Zvicra, Bullgaria dhe Greqia.

Çfarë shkruan Ilpost.it për mafien shqiptare:

Në një dalje në muajin gusht të këtij viti, prokurori i Katanzaros, Nicola Gratteri, është shprehur se në gjithë këto vite luftë kundër ‘Ndraghetës’ së famshme, të paktën në këto tre vitet e fundit, në Evropë është një mafie tepër e rrezikshme dhe emergjente, që është ajo shqiptare. Sipas tij, Shqipëria është një vend i korruptuar, ku është tepër e lehtë të blesh e korruptosh funksionarët e lartë publikë.

“Një provë e fortë e aktivitetet gjithnjë e më shumë në rritje e mafies italiane janë pikërisht operacionet e policisë, ku p.sh. kujtojmë këtu operacionin e ndërmarrë në shtator të vitit 2020, ku u bë e mundur goditja e një klani tepër të fuqishëm kriminal shqiptar, të cilët ishin autorë të disa veprave të rënda penale në Firence, veçanërisht për prostitucion. Për të komunikuar mes tyre, pjesëtarët e organizatës kriminale në fjalë, përdornin celularë të llojit ‘Blackberry’, nga ku dërgonin mesazhe të kodifikuara. Në pranga atëherë ranë 21 qytetarë shqiptarë, ndërsa 80 të tjerë u arrestuan në vende të ndryshme si: Shqipëri, Belgjikë, Ekuador, Emiratet e Bashkuara Arabe, Gjermani, Greqi, Rumani dhe Hungari. Mes të arrestuarve asokohe ishin: Denis Matoshi, 40 vjeç, i arrestuar në Dubai dhe Dritan Rexhepi, i vendosur në Ekuador, i cili mbeti i vrarë në nëntor të vitit të kaluar në një nga zonat më të populluara të qytezës La Aurora, Guayaquil, aty ku ai ishte zhvendosur për të pasur një jetë të qetë dhe i pashqetësuar.”, thuhet ndër të tjera në artikullin e ‘Ilpost.it’

Sipas prestigjiozes italiane, janë shumë arsye se përse kriminelët shqiptarë kanë zgjedhur pikërisht Ekuadorin si qendrën e zhvillimit të aktivitetit të tyre criminal. Dhe këto janë: Ekuadori ndodhet vetëm 700 kilometra nga Kolumbia, pozicioni qendror, porti dhe mbi të gjitha korrupsioni galopant në radhët e policisë dhe gjyqtarëve.

“Prezenca e shqiptarëve në Ekuador është vënë në dukje që nga vitet 2000, ndërsa në vitin 2011, drejtori i DEA-s amerikane për Amerikën e Jugut, Jay Bergman është shprehur: Janë disa banda shqiptare, ukrainase, italiane dhe kineze, të cilat janë zhvendosur ne Ekuador për të zhvilluar aktivitetin e tyre, që nuk mund ta bëjnë në vendet e tyre respective. Deri në vitin 2016, mafia shqiptare ishte furnizuesi kryesor i Ndraghetës, që kishte kontrollin e trafikut të drogës në Amerikën e Jugut. Shqiptarët janë konstatuar gjithashtu se kanë qenë ndër të parët në transportin e kokainës nga Ekuadori në Amerikën Qendrore dhe atë Veriore.”, thuhet më tej në këtë shkrim.

Ilposto nuk lë sigurisht pa përmendur edhe rolin e mafies shqiptare në Itali, që tanimë ka arritur të fitojë statusin se saj si një nga organizatat më të pavarura dhe me shumë pushtet, teksa citon edhe një raport të vitit 2020 të Zyrës Investigative të Antimafies, ku thuhet:

“Kriminelët shqiptarë janë prezentë në pjesën më të madhe të territorit kombëtar Italian, në forma të ndryshme operimi. Disa prej tyre janë organizuar në grupe të vogla, madje dhe multietnike, duke u kthyer kështu në grupe të strukturuara të një mafieje tipike. Kriminaliteti shqiptar është rritur edhe në drejtim të trafikimit të armëve dhe të qenieve njerëzore, duke shfrytëzuar kryesisht vajza të etnive të ndryshme si rumune apo nigeriane.  Mafia shqiptare ka raporte të shkëlqyera me të gjitha grupet e tjera kriminale që operojnë në Itali. Raporti i tyre me mafian siciliane në vitet ’90 kur Cosa Nostra u godit, u zbulua se mes tyre dhe organizatave shqiptare ka pasur një lidhje të fortë, që shtrihej deri në Vlorë, aty ku këto organizata kanë tashmë zyrat e tyre qendrore.  Mafia shqiptare ka lidhje të forta gjithashtu edhe me ‘La Sacra Corona Unita’, mafien pulieze, e cila është aktive në zonën e Salentos. Bandat shqiptare përdorin puljezët për të arritur në Itali, sidomos nga Vlora, nga ku kryhet transporti i marijuanës dhe hashashit. Kjo realizohet nëpërmjet kësaj organizate kriminale, e cila u siguron trafikantëve shqiptarë gomonet, skafistët dhe pikat e kryerjes së procedurës së dorëzimit të mallit kur mbërrin në destinacion.”, thuhet më tej në këtë raport, citon Ilposto.

Ndërkohë, në shkrim i kushtohet një vëmendje e veçantë edhe lidhjes së mafies shqiptare me familjen. Klani quhet fis dhe në to bëjnë pjesë një ose më shumë familje, që kanë lidhje gjaku mes tyre.

“Çdo grup ka një shef që është koka e bandës, një zëvendësshef që është kryetari, ku i fundit që është edhe ura lidhëse me të gjithë anëtarët e tjerë të organizatës kriminale.  Një gazetar anglez, John Lucas, që ka studiuar prej vitesh klanet shqiptare shprehet se: gangsterët shqiptarë thonë se sensi i tyre i nderit shikohet kur ata respektojnë urdhërat, pasi raportet mes tyre janë të ndara dhe kur bossi e thotë fjalën dhe e merr vendimin, urdhërat e tij duhen respektuar dhe kryer deri në pikën e fundit, në mënyrë  që të mos ofendohen të tjerët. Nuk ekziston një formulë betimi për pjesëtarët e klanit, por ekziston një kod i pashkruar, i bazuar në Besë, në respect të fjalës së dhënë. Besa është një kod nderi me këtë moto: Kur shqiptari të jep fjalën, të ka dhënë djalin!”, përfundon shkrimi i prestigjiozes italiane ‘Ilpost.it’.

Marrë nga ilpost.it

(E.H/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet artikulli i medias italiane mafia shqiptare ne itali artikulli i medias italiane mafia shqiptare ne itali

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE