LIVE UPDATES
Aktualitet

A ishte më mirë në komunizëm?44% e shqiptarëve duan Enver Hoxhën, përgjigjen me ‘po’

7 Dhjetor 2021, 09:15 Nga DOSJA

TIRANË– 44% e shqiptarëve të anketuar në një sondazh të “Open democray” mendojnë se jeta e tyre ishte më e mirë gjatë periudhës së komunizimit. Sondazhi që u zhvillua në tetor të këtij viti në të gjithë vendet e Europës Lindore duket se ka zbuluar se të gjithë vendet kanë nostalgji për të shkuarën komuniste, megjithatë rekordin e mban Hungaria me 92% të qytetarëve. Por rezultatet nuk janë aq të mira edhe në Shqipëri, ku 44% e qytetarëve, janë shprehur nostalgjikë për të shkuarën e tyre nën regjimin e diktatorit Enver Hoxha. Po ashtu, nga harta vihet re edhe një detaj tjetër.

Në pjesën e skicuar Kosova nuk ekziston më vete, por si pjesë e Serbisë, edhe pse janë shënuar 13 vite që nga shpallja e pavarësisë në vitin 2008. Megjithatë ky është një nga problemet, pasi 81% e qytetarëve të vendit pretendojnë gjithashtu se ishin më mirë nën regjimin e Slobodan Millosheviçit.

Ndërkohë që pas Hungarisë, vendin e dytë me më shumë “nostaligjikë” të komunizimit duket se e zë Bullgaria, e cila ka 88% e të anketuarve pro rikthimit të kohëve të shkuara, ndërsa Moldavia e ndjek e treta me 83%. Shifra këto të frikshme duke marrë parasysh se të anketuarit janë të gjithë qytetarë që kanë jetuar nën regjim, duke vuajtur çdo ditë të tyre. Ndërsa vendi që duket se ka zënë mësimet nga e shkuara e errët është Sllovenia, qytetarët e të cilës kanë vendosur më shumicë se nuk duan të kthehen në të shkuarën e tyre, megjithatë 41% kanë qenë pro.

LISTA E PLOTË DHE SONDAZHET:

Rusia 60%

Vendet baltike S’ka të dhëna 

Ukraina 75%

Lituania 65%

Polonia 47%

Republika Çeke 55%

Sllovakia 66%

Moldavia 83%

Rumania 45%

Hungari 92%

Slovenia 41%

Kroacia 55%

Bosnia 77%

Serbia dhe Kosova 81%

Bullgaria 88%

Maqedonia e Veriut 65%

Shqipëria 44%

Mesa duket një përqindje e frikshme e personave që e kanë jetuar, vuajtur dhe rrëzuar regjimin diktatorial në vendet respektive, janë përgjigjur me “po” pyetjes “ishte jeta më e mirë nën regjimin komunist”, por nuk dihen arsyet se përse kanë bërë këtë zgjedhje. Për cilën kohë të komunizimit kanë nostalgji? Cili aspekt i jetës u duket më mirë atëherë se tani? Me përqindje të tilla, në disa shtete dhe të frikshme, është demokracia e Europës Lindore në rrezik?

(k.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike diktatura regjimi i diktatures diktatura regjimi i diktatures

Sondazh

Poll

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Kontrolle në akset rrugore, arrestohen 21 drejtues mjetesh, pezullohen 78 leje drejtimi

VIDEO- Tentoi të vriste një person, arrestohet 31-vjeçari, Policia: Ka rrezikshmëri të lartë

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin