LIVE UPDATES
Aktualitet

Ka ndikuar pandemia! Ku shkojnë biçikletat e vjedhura në Tiranë, FENOMENI i ri

17 Tetor 2021, 13:20 Nga DOSJA
Ka ndikuar pandemia! Ku shkojnë biçikletat e vjedhura në

TIRANË- Trafiku i Tiranës është kthyer në burimin e streseve dhe sherreve të përditshme. Rrugët e bllokuara në çdo orë të ditës, jo vetëm bëhen shkak për të mbërritur vonë në destinacion, por policia raporton se ka raste kur “të paduruarit” që parakalojnë radhët grinden me ata që presin pambarimisht në makinë dhe sakaq zbatojnë mjetet para tyre. Të tjerë janë dorëzuar dhe ecin në këmbë. Të tjerët e kanë kyçur përfundimisht automjetin dhe kanë blerë biçikletë. Por së bashku me këtë fenomen ka shpërthyer edhe fenomeni i vjedhjes së biçikletave, që pavarësisht ndërhyrjeve të ndryshme policore nuk ka ndikuar aspak në minimizimin e ngjarjeve të tilla rrugëve të Tiranës. Madje në Facebook është hapur një llogari “portal i biçikletave të vjedhura Shqipëri”, ku qytetarët raportojnë vjedhjen e biçikletës. “Bëni kujdes thuhet në një nga statuset se është vënë re një trend nga persona 13 deri në 14 me mjete prerëse. Si gjithmonë denonconi në polici”.

Por tregu i shitjeve të biçikletave është kthyer në një nga më fitimprurësit, mbasi çmimet e tyre variojnë nga më të lirat 100 euro deri tek 600 euro, 700 euro dhe më tepër.

Albi G. ju drejtua komisariatit numër 1, mbasi kur u kthye nuk e gjeti biçikletën aty. Duke i treguar komisariatit numër një se e kishte lidhur në rrugën Papa Gjon Pali 2, ai përshkroi po ashtu sipas burimeve policore të gazetës Si edhe të dhënat e mjetit. Një biçikletë model 26, ngjyrë jeshile me të zezë dhe me mbishkrimin lagici. Duke bërë madje hetuesin i riu administroi vetë kamerën e sigurisë të vjedhjes së biçikletës ku shfaqet një person me bluzë t-shirt.

Duke mos u mjaftuar me kaq, i riu u vu në kërkim të biçikletës duke gjurmuar të gjitha tregjet e biçikletave në kryeqytet. Ai e gjeti biçikletën pranë një tregu të vënë në shitje dhe aty u rikthye sërish pranë policisë.

E gjeta të lidhur në një shtyllë pranë lokal D.., një ditë më parë e pashë të lidhur tek rrugica pranë tregut, – tha I riu në polici që më pas shkoi i shoqëruar në vendin ku pa pronën e tij ku mbasi hetoi zbuloi se ajo përdorej nga një i ri.

Shumica përdorin biçikleta të vjedhura

“Në forma të ndryshme, të interesuarit kërkojnë në faqe interaktive që shesin sende, me ndërgjegje të plotë blejnë biçikletën ndonëse në nënvetëdije janë të sigurt që ajo i është vjedhur dikujt tjetër. Dhe mandej, me bindjen se është bërë pazar i mirë, blen lirë biçikletën e dikujt tjetër, ashtu si biçikleta e tij është shitur gjetkë”, komenton një oficer policie që kujton se një nga goditjet më të mëdha të rrjetit të vjedhjeve të biçikletave është kryer gati një vit më parë.

“Shtetasi i arrestuar me inicialet A. F u arrestua mbasi në banesë ju gjetën gati 100 biçikleta që ai i blinte nga të mitur, fëmijë që u dyshua se i shfrytëzonte për të vjedhur biçikleta. Por kjo gjë më pas nuk u vërtetua në gjykatë, mbasi ky qytetar pretendoi që nuk kishte dijeni se çfarë statusi kishte biçikleta”, mbyll oficeri i policisë për gazetën Si.

Çmimet e biçikletave që përdoren dhe përdorimi i tyre i shpeshtë ka ndikuar në rritjen e çmimeve, por edhe të masave që marrin vetë qytetarët. Madje ndonëse raportohet sipas policisë për gazetën Si se mesatarisht çdo ditë vidhen 3 deri në pesë biçikleta në ditën më të mirë, është e vështirë që hajdutët të gjenden.

“Ka ndikuar pandemia, ata duken nga kamerat e sigurisë që janë të rinj të moshave deri në 20 vjeç, por që t’i gjesh ata është e pamundur. Mbajnë kapuç në kokë dhe afrohen te biçikletat me kokën e ulur”, argumenton një nga agjentët e komisariatit numër 3, është zona me vjedhje më të shumta biçikletash.

Marrë nga Gazeta Si

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet albi g vidhen bicikletat ne tirane albi g vidhen bicikletat ne tirane

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave