LIVE UPDATES
Bota

Kthehet në SHBA gazetari amerikan që ishte burgosur në Mianmar

17 Nëntor 2021, 12:36 Nga DOSJA
Kthehet në SHBA gazetari amerikan që ishte burgosur në Mianmar

SHBA – Një gazetar amerikan, i cili u mbajt në Mianmar për 176 ditë, u kthye në Shtetet e Bashkuara të martën. Danny Fenster, 37 vjeç, u lirua të hënën, disa ditë pasi një gjykatë në Yangon e dënoi atë me 11 vjet burg për akuzat e ngritura nga junta ushtarake e Mianmarit. Lirimi pasoi negociatat midis qeverisë ushtarake të Mianmarit dhe zyrtarëve të lartë amerikanë, përfshirë ish-ligjvënësin dhe ish-ambasadorin amerikan në OKB, Bill Richardson.

“Mendoj se gazetarët janë më të cenuarit, sepse kur raportojnë faktet, i shqetësojnë këto qeveri (qeveritë autoritare). Dhe për këtë arsye ata janë të pambrojtur. Unë mendoj se atyre duhet t’u kushtohet vëmendje e veçantë, ata duhet të mbrohen”, tha zoti Richardson për Zërin e Amerikës të martën. “Ne duhet të mbrojmë çdo të burgosur politik, peng, veçanërisht amerikan. Por unë shoh që gazetarët janë më të prekshëm kudo, jo vetëm në Azinë Juglindore, por edhe në Rusi dhe në Amerikën Latine për raportimet e tyre, dhe kjo është e gabuar. Ata po bëjnë punën e tyre. Unë jam shumë mirënjohës tani”, u tha Fenster gazetarëve në Nju Jork pas kthimit nga Mianmari, duke shtuar se ai kishte dëgjuar për negociatat që po bëheshin për lirimin e tij, në kohën kur ishte i burgosur.

“Isha në gjendje të merrja informacione të pakta për atë që po ndodhte dhe herë pas here dëgjoja në burg informacione nga policët. Njëri prej tyre që fliste pak anaglisht më tregoi në celularin e tij një fotografi të familjes sime në (kanalin televiziv) CNN të veshur me një bluzë me fotografinë time. Ishte një gjë mjaft e çuditshme”, tha ai.

Zoti Fenster u arrestua më 24 maj në Aeroportin Ndërkombëtar të Jangonit, pak para se të hipte në një avion për në Shtetet e Bashkuara. Ai u dënua të premten me 11 vjet burg nën akuzat për kontakte të paligjshme, nxitje kundër ushtrisë dhe shkelje të rregullave të vizave. Fenster po përballej gjithashtu me dy akuza shtesë për terrorizëm dhe rebelim që u ngritën kundër tij vetëm disa ditë më parë, që mund të kishin çuar në 30 vjet burg shtesë. Avokati i zotit Fenster, Than Zaw Aung, tha se arrestimi i klientit të tij u bazua në punësimin e tij të shkurtër si redaktor në shërbimin e lajmeve në internet Myanmar Now, nga e cila ai u largua vitin e kaluar përpara se t’i bashkohej revistës Frontier Myanmar.

Marrë nga VOA

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota arrestohet gazetari danny fenster mianmar mianmarr arrestohet gazetari danny fenster mianmar mianmarr

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE