LIVE UPDATES
Bota

Gjermani: SPD, Të Gjelbërit dhe FDP në prag të marrëveshjes së koalicionit

17 Nëntor 2021, 10:56 Nga DOSJA
Gjermani: SPD, Të Gjelbërit dhe FDP në prag të

GJERMANI – Të tria partitë, sipas të dhënave të veta, janë të kënaqura me stadin e bisedimeve të koalicionit – edhe ekologjistët, që herë pas here kanë ushtruar presion në negociata për vendosjen e kompromiseve lidhur me klimën. “Me shumë arritje deri tani jam i kënaqur”, tha Michale Kellner, nga kryesia e partisë Të Gjelbërit. Sipas tij ende ka disa tema të vështira, por bisedimet po avancojnë.

Që nga e hëna 21 kryenegociatorët janë konsultuar për rezultatet e 22 grupeve të punës – dhe po përpiqen të zgjidhin çështjet ende të diskutueshme. Kellner e vlerësoi atmosferën e bisedimeve si të mirë dhe konstruktive. „Saktësia ka prioritet kundrej shpejtësisë”, theksoi ai. Pas konsultimeve të mëtejshme të mërkurën dhe të premten (17.11 – 19.11) të hënën e ardhshme do të vazhdojë puna. Gjatë javës së ardhshme partnerët e koalicionit i quajtur si semafor (prej ngjyrave të partive: e kuqe për SPD, e gjelbër për ekologjistët dhe e verdhë për FDP) duan të paraqesin marrëveshjen e koalicionit. Por ditën se kur kjo do të jetë e mundshme, asnjëra parti nuk e përmendi.

Bisedimet kanë avancuar më shpejt nga sa pritej

Edhe ndarja e posteve në dikastere deri tani duket të jetë sqaruar, tha sekretari i përgjithshëm i SPD-së, Lars Klingbeil. Ai u shpreh me bindje, se plani kohor mund të respektohet. Janë arritur marrëveshje për shumë tema. Ka ende megjithatë „konflikte lidhur me të cilët ne po diskutojmë intensivisht”. Sekretari i përgjithshëm i FDP-së, Volker Wissing, theksoi, se nuk duan të nxitohen. Deri tani bisedimet kanë ecur „disi më shpejt nga sesa e prisnim”. Wissing theksoi, se në marrëveshjen e koalicionit duhet të ketë „marrëveshje konkrete” dhe jo „kërkesa verifikimi”. “Ndaj na duhet kohë.” Ai shtoi megjithatë se „ka një ndjesi të mirë”, që partitë do të mund ta harmonizojnë precizionin dhe qartësinë e nevojshme me planin ambicioz kohor”. Por sekretarët e përgjithshëm të partive nuk u prononcuan lidhur me çështjet e diskutueshme përmbajtësore. Qëllimi i tri partive SPD, Të Gjelbër dhe FDP është që politikani socialdemokrat Olaf Scholz më 6 dhjetor të zgjidhet kancelar dhe kabineti qeveritar të bëjë betimin. Përpara kësaj ekologjistët duan që marrëveshja e koalicionit të miratohet nga anëtarët e partisë, ndërsa tek socialdemoktratët dhe liberal-demokratët vendosin kongreset e partive për marrëveshjen e koalicionit semafor.

Liberalët e rinj duan më shumë “modernizim”

Organizatat e të rinjve të ekologjistëve dhe liberal-demokratëve kërkojnë ndërkohë një fillim të ri politik. “Ne presim më shumë modernizim nga koalicioni semafor”, thotë kryetarja e rinjve liberal, Franziska Brandmann, gjatë debatit televiziv “Polittalk nga kryeqyteti” në radion Berlin Brandenburg dhe gazetën “Süddeutschen Zeitung”. “Ne kemi marrë një bonus besimi”, thotë Deborah Düring nga të rinjtë ekologjistë. “Tani varet prej nesh për t’i arritur pikërisht këto ndryshime.” Kryetarja e të rinjve socialdemokrat, Jessica Rosenthal, i vlerësoi bisedimet për koalicionin semafor. “E vlerësoj shumë pozitivisht seriozitetin në bisedimet e koalicionit”. Por në fund duhet të jetë gjetur ekuilibri: “Duhet t’i kushtohet rëndësi, që në fund kushdo ta rigjej veten në temat e kësaj marrëveshjeje.”

Marrë nga DW

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota nënkancelari gjerman olaf scholz spd spd koalicion me spu/cdu spd kryeson spd ne koalicion nënkancelari gjerman olaf scholz spd spd koalicion me spu/cdu spd kryeson spd ne koalicion

Sondazh

Poll
Bota 17 Nëntor 2021, 10:14

SHBA-ja kërcënon Bosnjën me sanksione

SHBA-Shtetet e Bashkuara, të cilat kanë ndërmjetësuar marrëveshjen për paqe në Bosnje e Hercegovinë më 1995, mund të vendosin sanksione kundër subjekteve që për...

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin