LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Kryeskenaristja e ‘Rust’ padit Baldwin pasi qëlloi për vdekje drejt Halyna Hutchins

17 Nëntor 2021, 21:49 Nga DOSJA
Kryeskenaristja e ‘Rust’ padit Baldwin pasi qëlloi për

SHBA- Mbikëqyrësja e skenarit të filmit ‘Rust’, Mamie Mitchell dhe personi i parë që telefonoi 911 pasi Halyna Hutchins u qëllua aksidentalisht nga Alec Baldwin në setin e filmit muajin e kaluar, është duke ngritur një padi kundër Alec Baldwin dhe producentit tjetër, duke pasur në krah Gloria Allred si avokate të saj. Dailymail shkruan se në padi përmenden emrat e rreth 24 të pandehurve të lidhur skenën tragjike të filmit, duke përfshirë Baldwin, prodhuesit dhe kompanitë e prodhimit të Rust, armaturën Hannah Gutierrez Reed, Asistentin e Parë të Regjisorit David Halls dhe të tjerë.

Mitchell po qëndronte pranë Drejtoreshës së Fotografisë, Halyna Hutchins, kur plumbi nga arma e Baldwin e qëlloi për vdekje dhe më pas plagosi drejtorin e ‘Rust’, ndërkohë që avokatja e saj, Gloria Allred, ngriti një padi që përmban pretendime të reja në lidhje me atë që ndodhi në ditën e ngjarjes tragjike. Padia pretendon sulm, shkaktim të qëllimshëm të shqetësimit emocional dhe shkaktim të qëllimshëm të dëmit. Mitchell më parë i tha Associated Press se ajo po qëndronte pranë Hutchins kur kineastja u godit.

“Unë vrapova jashtë dhe thirra 911 dhe thashë “Sillni të gjithë, dërgoni të gjithë. Kjo grua është zhdukur në fillim të karrierës së saj. Ajo ishte një grua e jashtëzakonshme, e rrallë, shumë e rrallë’, tha Mitchell.

Mitchell tha se ajo po qëndronte në më pak se katër këmbë larg nga Hutchins kur u qëllua dhe u godit nga plumbi.

“Nuk do ta harroj kurrë atë që ndodhi në xhirimet e Rust atë ditë. Unë i ripërjetoj të shtënat dhe zhurmën e shpërthimit nga arma pa pushim,” tha ajo.

Ndërsa Allred u shpreh se Baldwin fillimisht duhej që ta kishte kontrolluar armën, në vend që të zgjidhte të luante ‘ruletë ruse’.

“Alec Baldwin qëllimisht, pa arsye apo justifikim, u përkul dhe qëlloi me armën e mbushur, edhe pse skena e ardhshme që do të filmohej nuk kërkonte goditjen dhe shkrepjen e armës së zjarrit. Zoti Baldwin zgjodhi të luante Roulette Ruse me një armë të mbushur pa e kontrolluar atë dhe pa e bërë atë të blinduar,’ tha avokatja Allred.

Baldwin qëlloi për vdekje drejtoren e fotografisë, Halyna Hutchins si dhe la të plagosur regjizorin, Joel Souza. Ngjarja ndodhi gjatë xhirimeve të filmit “Rust”, në të cilin Baldwin duhej të përdorte një armë, që supozohej të ishte ‘lodër’ për rolin e tij.

(I.A/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Showbiz Showbiz Alec Baldwin Gloria Allred Halyna Hutchins Joel Souza Mamie Mitchell Alec Baldwin Gloria Allred Halyna Hutchins Joel Souza Mamie Mitchell

Sondazh

Poll

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri