LIVE UPDATES
Politike

VIDEO- Kriza energjitike/ ‘Ulja e TVSH-së e dëmton konsumatorin’, Ahmetaj: Duhet menduar një plan serioz, e preza

7 Tetor 2021, 09:09 Nga DOSJA
VIDEO- Kriza energjitike/ ‘Ulja e TVSH-së e dëmton

TIRANË– Zëvendës kryeministri Arben Ahmetaj pohoi ditën e sotme përballë deputetëve në sallën e Kuvendit të Shqipërisë se plani për krizën energjitike duhet menduar mirë. Ahmetaj e cilëson planin si shumë serioz dhe duhen menduar mirë të gjitha pikat pasi nuk mund të bëhen 3 minuta pas deklaratës së kryeministrit Rama. Ahmetaj deklaroi se presin propozime nga grupet politike për këtë krizë, duke reflektuar për atë që po ndodh, duke shtuar më tej se pas 48 orësh do të paraqesin për qytetarët shqiptar dhe planin kundër kësaj krize. Ahmetaj komentoi dhe uljen e TVSH-së, e cila është një nga pikat e propozuara nga opozita. Për këtë, ai deklaroi se ndikon për keq te konsumatori pasi e dëmton.

Ahmetaj: Pas disa goditjes në ekonomi apo në shëndettin publik, pritet përgjegjshmëri, debati është debat. Nëse kalon përtej nacionalitetit dhe kthehet në pseudomigjeniane, e gjitha bëhet si debat emocional dhe pa rrugëdalje. Është momenti i duhur që të kemi zgjidhje për momentet e vështira që kalon vendi, ashtu si po ndodh në Francë, Angli që është kriza energjitike. Çdo grup politik, reflekton dhe sjell propozime. Po, faktet janë fakte, çfarë ndodhi me pandeminë në këtë vend, e dimë të gjithë.

Blerja më parë në rajon e vaksinave, solli atë që solli. Fatkeqësisht humbjet ishin reale, numrat që sillni nuk janë ku i gjetët, nuk i numëruat njerëzit në spitale. Sot, kemi shumë më pak vdekje, për shkak të heroizimit, të përgjgjshmërisë, të vaksinimit. Po të vaksinimit, janë 1 milionë e 700 vaksina që kanë shpëtuar jetë dhe deri në fund të vitit do të vijnë dhe më shumë. Vazhdojmë vaksinimin përditë. Sigurisht që nuk jemi Zoti të ndalojmë tërmetin. Nuk e ka vetëm grupi që është në pushtet, mund të shash kë të duash, nuk i shpeton të varfërit.

Ulja e TVSH nuk shkon te konsumatori, por e dëmton. Ti thuash shqiptarëve që jemi varfëruar, ka një racionalitet. Mund t’ju sjell një statistikë modeste, ka dalë një raport i Bankës, falës punës falë masave dhe qytetarëve që dhe e mbështetën. Unë nuk kam ndërmend që të shaj njeri, duhet ta celebrojmë rikthimin e vendeve të punës, por dhe të asaj që bëjnë punonjësit. Mund të përfitonim më shumë nëse do kishim më shumë, pastaj kalojmë në fyerje.

Nuk duhet të tallemi më shqiptarët, një plan serioz mendohet, nuk vjen tre minuta pas deklarimit të kryeministrit, se i bie për 7 pika kemi kaluar 3 sekonda. Situata nuk është e thjeshtë, se i ka prekur të gjithë, duroni se do vijmë me një plan, ju ftojmë të mbështesni, Nuk i thuhet shqiptarët  u varfëruar, nuk është rozë, jemi lart, shumë lart. Hulumtuam nëpërmjet greminës, me tërmetin dhe pandeminë. Po ringrihemi, kemi problemet tona, sa të duash, biem dakord të mos biem dakord. Siç e theksova, brenda 48 orëve do të marrim masa për mbrojtjen e familjeve. Të garantojmë furnizim të pandërprerë të energjisë. Do desha të diskutojmë, të sjellim statistika. Rritja e ekonomise kapi rritjen V, atë të menjëhershme. Banka nxori, uljen e varfërisë, nga 34% në 29%, është proces, nuk ulet duke dalë e duke folur, do masa do reforma. 

Lajmi kryesor:VIDEO-LIVE/ Mblidhet Kuvendi, debate për rritjen e çmimeve, Basha: Trinomi varfëri-terror propagandë ka mbuluar shqiptarët! Rama: Kriza s’varet nga ne, ju s’drejtoni dot veten tuaj, jo më Shqipërinë

(a.b)/dosja.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike arben ahmetaj seance plenare 7 tetor 2021 arben ahmetaj seance plenare 7 tetor 2021

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE