LIVE UPDATES
Politike

Krimet mjedisore/ Çuçi: Të trajtohen si vrasjet! Kumbaro: Jemi secili pak ‘kriminel’

15 Dhjetor 2021, 16:50 Nga DOSJA
Krimet mjedisore/ Çuçi: Të trajtohen si vrasjet! Kumbaro:

TIRANË – Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi dhe ajo e Turizmit Mirela Kumbaro morën pjesë në takimin me drejtues dhe punonjës të Inspektoriatit Kombëtar të Mbrojtjes së Territorit dhe Policisë së Shtetit në kuadër të ndërgjegjësimit dhe luftës kundër krimeve mjedisore.

Ministri Çuçi u kërkoi qytetarëve të denonconin krimet mjedisore, ministri Çuçi deklaroi se shkeljet në dëm të mjedisit nuk duhet të trajtohen më si rutinë, por u duhet dhënë rëndësi njësoj si krimet e tjera (vrasje, kontrabandë etj) Gjithashtu, ministri shtoi se nga 40 mijë denoncime në “Komisariatin Dixhital”, 276 i përkasin për dëmtimin e mjedisit.

“IKMT bashkëpunon me policinë e shtetit, ashpërsimi i masave ndëshkuese kanë rritur ndjeshëm efikasitetin në luftën kundër krimeve mjedisore. Sot kemi ngritur një strukturë të posaçme. Pavarësisht këtyre gjerave, nismave ligjore, ende mbetet problem numri i pakët i procedimeve dhe dënimeve për krimet e mjedisit. Policia e shtetit them se mbetet në një fazë të rutinës kur bëhet fjalë për krimet mjedisore. Duhet të ndryshojë mentaliteti, për t’u trajtuar krimet mjedisore njësoj si krimet e tjera. Sipas raportit krimet në mjedis renditeshin të katërtit për nga rëndësia pas atij të trafikut të drogës, kontrabandës dhe trafikut të qenieve njerëzore. Deri më sot janë rreth 40 mijë denoncime të bërë na ‘Komisariatin dixhital’ dhe krime në lidhje me mjedisin janë vetëm 276 të tilla. Pra, shikoni çfarë peshe të vogël zë në morinë e denoncimeve. Ka qenë shumë efikas sepse 63 prej tyre kanë qenë denoncime të sakta, kundrejt 117 që nuk ishin të tilla dhe 96 janë ende në proces verifikimi”, u shpreh ministri i Brendshëm Bledi Çuçi.

Më tej, ai prezantoi rubrikat e krimeve mjedisore që mund të denoncohen në aplikacionin “Komisariati Dixhital” nga qytetarët.

“Në butonin “Krimi Mjedisor” të gjithë përdoruesit e aplikacionit do të mund të gjejnë të renditura llojet e krimit mjedisor si:  ndotje uji; ndotje e tokës; depozitim i paligjshëm mbetjesh; ndotje me inerte dhe ndotje akustike”, u shpreh ministri Çuçi.

Ministrja e Mjedisit Mirela Kumbaro u shpreh se nuk është zbatuar në mënyrën e duhur paketa ligjore që përcaktohen masa ndëshkuese për personat që dëmtojnë mjedisin. Ajo shtoi se çdo njeri duhet të ndihet “kriminel” në raport me mjedisin për mënyrën se si e ka dëmtuar dhe e ka lënë të degradohet.

“Na duhet ndëshkim, janë parashikuar të gjitha nenet, masat e parashikuara, organet që duhet ti kontrollojnë. Na duhet të pranojmë që nuk e kemi zbatuar këtë paketë ligjore në masën e duhur sepse duhet të fillojmë të ndëshkojmë veten tonë, sepse secili nga pak, nuk do hezitoj ta përdor fjalën e rëndë kriminelet, jemi secili nga pak në këto dekada si jemi sjellë me mjedisin. Ne jemi këtu që të gjithë bashkë, duhet të denoncojmë krimin mjedisor, ta ndëshkojmë, këtë e bëjnë trupat dhe organet dhe të pranojmë se në fakt fajtor jemi secili prej nesh”, deklaroi ministrja e Mjedisit Mirela Kumbaro.

Muajin e kaluar, kryeministri Edi Rama deklaroi se Policia e Shtetit nuk duhet më të veprojë me gjoba për rastet e konstatimit të krimeve mjedisore dhe se personat që kryejnë vepra penale ndaj mjedisit duhet të përballen me drejtësinë.

“Këto janë krime mjedisore dhe Policia e Shtetit duhet të verifikojë në territor jo vetëm vendndodhjet e këtyre skenave të krimit, por edhe protagonistët e tyre dhe pastaj Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Mjedisit thirret për të vepruar më tutje. Nuk është më gjoba, por kur ti bën një akt të tillë, arrestohesh dhe shkon para drejtësisë. E njëjta gjë për ndërtimet pa leje. Çdo ndërtim që ka shkelje është i paligjshëm. Nuk mund të ketë 4 kate me leje dhe 2 pa leje. Jo! E gjithë godina është e paligjshme dhe për këtë paligjshmëri subjekti merret e çohet para drejtësisë, ndërkohë që e gjithë godina prishet”, deklaronte Rama muajin e kaluar në takim me punonjësit e policisë.

(d.v/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Politike Politike bledi Çuçi ikmt komisariati dixhital Krimet mjedisore Mirela Kumbaro bledi Çuçi ikmt komisariati dixhital Krimet mjedisore Mirela Kumbaro

Sondazh

Poll

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!

Pallati i Brigadave me koncension, deklarata e fortë e Berishës: I bëj thirrje oligarkëve që…

Berisha paralajmëron Ramën: Edvin! 7 korriku është vetëm fillim. E di ti që fjala ime është FJALË

Ngjarja e Elbasanit, Berisha s'heq dorë: Papleka i kishte shkuar për Bardhin, jo për të atin

'Basha&Alibeaj mos të vijnë në protestë'/ Berisha: I këshillova, ata po deshën...

"A e takove burrin biznesmen?/ Rama fut në "riedukim" një tjetër gazetar, acarohet nga pyetja

Rikompensimi i materialeve të ndërtimit, Berisha: Akt cinik, Rama i shpërndau me klikën e tijt

Çështja 'Xhaçka'/ Përfundon mbledhja e Këshillit të Mandateve, Alibeaj: Caktoni datën, të vijë zonja

Korreshi:Na thoni se ku bëhen lejet, akoma s'ka marrë rrugën nusja ime, të bënim investim strategjik

'PS bën kthesa me frena dore'/ Salianji: Mjafton një fjalë nga godina përballë, kryeministri e tha..

Mandati i Xhaçës, Balla: Mund të vijë vetë ministrja këtu, ose me përfaqësues, rrini të qetë

Alibeaj: Xhaçka duhet të thotë vetë PO çështja të shkojë në GJK, të mbrohet me avokat

'Një pjesë e juaja i keni qenë në dasmë'/ Bardhi: Taulant, e di që pasuritë i kanë të përbashkëta?

Vendoset 'fati' i saj/ Ministrja s'është lajmëruar?Bushka: Të njoftohet Xhaçka, nëse ka interes

'Balla lë fjalinë përgjysmë'/ Bardhi: Ministres i ndalohet absolutisht të përfitojë nga pronat

Tensionohet situata! Ndërpritet komisioni, Bushka: Bardhi me kë të flasim? Me murin?

Balla: Asnjë qindarkë e vetme nuk ka hyrë në familjen e ministres Xhaçka

E mësoi shpejt deklaratën e Berishës! Balla-Bardhit: Pusho, se na ka bërë Saliu bashkëpuntor

Balla: Ka fituar 1qindarkë Xhaçka?Bardhi:S'do shtrojë shezlonga ministrja, nuk i ka vetëm në monedha

Bardhi i nxjerr foton Bushkës: Këtë! Përfiton 50% nga veprimtaria e pronës

'Në lojë është lufta kundër kriminalitetit/ Alibeaj: Kryeprokurori të sjellë nevojat që ka

Berisha e nis me të qeshura:Ramën e kapi tmerri i protestës,konfrerencë shtypi të njëjtën orë me ne

Ndërtimi i parkut fotovoltaik të Karavastasë, Rama: Do kemi së shpejti lajme të tjera

Parku fotovoltaik i Karavastasë, Rama: Këtu mbaron tensioni i Braçes, meriton respekt

Parku i Karavastasë/ Balluku: Përfundon në 2023, marrim për 15 vite 70 mWh për rreth 25 euro

Nuk i ndahet! Bardhi kujton Mark Babanin: Ende s'kam përgjigje për të, Prokuroria zbarrit përgjigjen

'Jam i lemerisur'/ Harta e re gjyqësore, Xhafaj: Ministria e Drejtësisë dhe KLGJ janë në shkelje

Harta e re gjyqësore, PD kërkon dëgjesë me ministrin e Drejtësisë