LIVE UPDATES
Politike

VD-Projektligji për Bashkëqeverisjes, Bushka: Nuk shkel autonominë, nuk ka përplasje

15 Dhjetor 2021, 10:45 Nga DOSJA
VD-Projektligji për Bashkëqeverisjes, Bushka: Nuk shkel

TIRANË– Kryetarja e Komisionit të Ligjeve, Klotilda Bushka u shpreh ditën e sotme se projektligji për Bashkëqeverisjes nuk ka asnjë përplasje dhe nuk shkel autonominë, siç pretenton presidenti i vendit, Ilir Meta. Bushka tha se nuk ka kundërshti e as mbivendosje me parashikimet e kodit dhe për rrjedhojë nuk cënohen as parimet e dispozitat kushtetuese të përmendura nga Presidenti Meta. Në fund të fjalës së saj, kryetarja e komisionit u shpreh se nisma të tilla janë pozitive dhe duhet të jemi të kujdesshëm mos të bien ndesh me ato që janë në fuqi dhe ligji e bën këtë.


“Nuk kuptohet se ku është përplasja. Ligji nuk merr përsipër të zëvendësojë parashikimet e kodit të procedurave. Askund nuk tentohet të rregullohen norma apo të krijohen norma të ndryshme. Mekanizmat e parashikuar janë komplementare dhe alternative jo zëvendësuese të statutit të sanksionuar nga kodi. Ne i kemi ezauruar këto diskutime dhe vë re që flasim në parim dhe jo konkretisht se ku është problemi. Nuk ka kundërshti e as mbivendosje me parashikimet e kodit dhe për rrjedhojë nuk cenohen as parimet e dispozitat kushtetuese të përmendura nga Presidenti. Sa i përket çështjes se ligji për bashkëqeverisjen bie ndesh me ligjin për ndërmjetësimin në zgjidhjen e mosmarrëveshjeve, e para ndërmjetësimi sipas ligjit për bashkëqeverisjen është vullnetar, kërkon pëlqimin e dy palëve pjesëmarrësve. Ligji për bashkëqeverisjen e ka të parashikuar që nuk ka ndalim për ndërmjetësim, por është thelbi në këtë parashikim pëlqimi i palëve. Po të ishte detyrueshmëri, mund të vlenin argumentet, pro në këtë rast bie. Ndërmjetësimi nuk mund të kryhet për çështje që për nga përmbajtja janë të panegociueshme dhe ligji ka ndalime. Për zbatueshmërinë është e qartë që sa kohë palët kanë rënë dakord me vullnet, efektshmëria duhet të jetë e tillë që t’i shërbejë palët dhe do të jetë titull ekzekutiv. Për qarkullimin e dokumenteve. Nuk mendoj që jemi në mbivendosje të kompetencave. Agjencia nuk shqyrton një çështje që është në gjykim nga gjykata, nuk ka asnjë dispozitë të ligjit që të bie ndesh me këtë, ky do ishte problemi. Nuk ndërhyhet në autonominë vendore. Kjo çështje ka rëndësi për përmirësimin e dhënies së shërbimit nga administrata dhe fuqizimin e qytetarit. Nisma të tilla janë pozitive dhe duhet të jemi të kujdesshëm mos të bien ndesh me ato që janë në fuqi dhe ligji e bën këtë, nuk ka përplasje”, tha Bushka.

LAJMI KRYESOR:‘Bashkëqeverisja’/Komisioni i Ligjeve rrëzon dekretin e Metës, DISKUTIMET

(A.B)/Dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

politike politike klotilda bushka komisioni i ligjeve 15 dhjetor 2021 klotilda bushka komisioni i ligjeve 15 dhjetor 2021

Sondazh

Poll

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët