LIVE UPDATES
Aktualitet

Ish-prokurori Trenova hedh dyshime për procesin e Vetting-ut: Një gjyqtar pagoi 150 mijë € tek KPK, Komisioneri Publik anki

14 Shkurt 2020, 11:27 Nga DOSJA
Ish-prokurori Trenova hedh dyshime për procesin e Vetting-ut: Një

TIRANË– Ish-prokurori Gentian Trenova, i cili është shkarkuar nga Vettingu ka reaguar në lidhje me procesin e rivlerësimit të Gjyqtarëve dhe Prokurorisë. Në një postim në Facebook, Trenova ka hedhur dyshime se një gjyqtar kishte paguar 150 mijë Euro për të kaluar Vettingun në KPK, por Komisioneri Publik e ka lënë me zemër të ngrirë deri në ditën e fundit dhe ka bërë ankimim.

Më tej ai shton se komisionerët publikë presin gjithmonë ditën e fundit për të bërë ankimin me shpresën se deri në minutën e fundit mund të vijë urdhri politik dhe bakshishi i majmë për të mos bërë ankimim. “Gjithmonë ka një listë te zezë se kush duhet të largohet. Këta dalin gjithmonë teë parët në seancë publike pasi hetimin ia bëjnë me shpejt. Por brenda vettingut paska dy grupe të forta”, shkruan Trenova.

REAGIMI I PLOTË

Thashetheme nga vettingu nr.2. Përsëri vazhdojnë nëpër kafene fjalët se cbëhet nga vettingu. Gjithsesi fjalë janë. Mbase ndonjëra nuk është e vërtetë. Kështu së fundi një gjyqtar paska shpenzuar 150 mijë euro për të kaluar kpk, por për fat të keq komisioneri publik e ka lënë me zemër të ngrire deri ditën e fundit të ankimit dhe ka bërë ankimin. Por nuk është rasti i vetëm. Si për cudi komisionerët publikë presin gjithmonë ditën e fundit për të bërë ose jo ankim me shpresën se deri në minutën e fundit mund të vijë urdhri politik apo bakshishi i majmë për të mosbërë ankim.

Është cudi se ONM bën rekomandim që ditën e parë kur publikohet vendimi në faqen e KPK edhe pse ata nuk dinë shqip, ndërsa komisioneri pret minutën e fundit të ditës fundit për t’u shprehur. Gjithmonë ka një listë te zezë se kush duhet të largohet. Këta dalin gjithmonë të parët në seancë publike pasi hetimin ia bëjnë më shpejt. Por brenda vettingut paska dy grupe të forta. Që të kalosh duhet ta kesh mirë me të dy. Dmth t’i kesh shërbyer me perulje qeverisë ose të paguash shumën e duhur te personi i duhur.

Njëri grup lufton grupin tjetër për të marrë frenat e drejtësisë. Lufta ka viktima nga të dyja kampet. Njëri grup ka lidhje të forta në qeveri , ndërsa grupi tjetër nga një ish-ministër që donte monopolin te procesi i reformës.Kur ndokush arrin të kalojë me ndihmën e një grupi , grupi tjetër bën intrigën e radhës duke përdorur komisionerin publik apo dhe ONM. Intrigat vazhdojnë dhe rubrika e thashethemeve do vazhdojë.

Prokurori i Apelit të Tiranës, Gentian Trenova u shkarkua nga detyra në vitin 2018, pas gjetjeve të hetimit administrativ që e akuzojnë subjektin për deklarim të rremë të pasurisë si dhe mbyllje të hetimeve për një prokuror të akuzuar për korrupsion dhe një person të përfshirë në trafik droge. Vendimi i Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, i cili përfaqësohej në këtë proces nga Lulzim Hamitaj, Brunilda Bekteshi dhe Olsi Komici u kundërshtua si i padrejtë nga avokati i Trenovës, i cili deklaroi se “Shqipëria nuk e ka luksin të humbasë magjistratë të kualifikuar”. Pash shkarkimit Trenova ka ijuar betejën e tij, por nuk ka arritur që të kthehet në detyrë.

(A.B. Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet gentian trenova komisioni i pavarur i kualifikimit vettingu i gjyqtareve gentian trenova komisioni i pavarur i kualifikimit vettingu i gjyqtareve

Sondazh

Poll

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat