LIVE UPDATES
Bota

Koronavirusi dhe frika e ndikimit në ekonominë botërore

29 Shkurt 2020, 20:33 Nga DOSJA
Koronavirusi dhe frika e ndikimit në ekonominë botërore

SHBA– Tregu amerikan i aksioneve pësoi të premten uljen më të madhe që nga kriza e vitit 2008. Në vende tjera, tregu i aksioneve ra edhe më shumë pas frikës që përhapur COVID-19, virusi që u shfaq për herë të parë në Kinë, por që më pas u përhap në disa vende të botës. Situata vazhdon të përkeqësohet. Shumë vende kanë marrë masa drastike pas identifikimit të rasteve të para me koronavirus. Frika nga ndikimi që mund të ketë në ekonominë botërore përhapja e koronavirusit, solli javën më të rëndë në tregun amerikan të aksioneve që nga kriza financiare e vitit 2008. Por drejtori i Këshillit Amerikan për Ekonominë tha se nuk ka vend për shqetësim. “Nuk mendoj se rënia momentale e tregut të aksioneve do të ketë ndikim afatgjatë”, tha Larry Kudlow.

Të premten, tregjet e aksioneve pësuan rënie edhe në vende tjera. “Në Azi, të gjitha tregjet ranë konsiderueshëm ashtu sikurse edhe në “Wall Street”, nga frika e përhapjes së koronavirusit. Ditët e fundit edhe Hong Kongu dhe Kina që ishin të qëndrueshme ndoqën ritmin e përgjithshëm”, tha drejtori për menaxhim të pasurive në korporatën “Amber Hill Capital”. Por, çfarë e shkaktoi gjithë këtë pasiguri?

“Arsyeja që shqetësohemi është se kjo është diçka e re dhe është tejet e paqartë se si do të përfundojë. Ndaj si epidemiolog e doktor, jam i çuditur, por jo i frikësuar sepse besoj në sistemin e shëndetit publik”, tha dekani i shkollës së shëndetit publik në Meriland, epidemiologu Boris Lushniak. Ndërkohë, disa vende të tjera kanë njoftuar raste të reja të infektimit, përfshirë edhe Nigerinë që është vendi më i populluar në Afrikë. “Rasti u konfirmua më 27 shkurt 2020”, tha Osagie Ehanire.

Ndërsa Arabia Saudite ende nuk ka identifikuar ndonjë rast, vendi ka anuluar vizitat për në vendin e shenjtë të myslimanëve për pelegrinazhin e njohur që zhvillohet në Mekë. Vendimi i pazakontë ngjalli dyshime nëse do të lejohen vizitat gjatë kohës së haxhit, kur miliona njerëz vizitojnë këtë vend. “Është normale që njerëzit të frikësohen, është shtëpia e Zotit, të cilën secili ka të drejtë ta vizitojë. Zoti nuk do të lëndojë njerëzit e tij, ai është i butë, ai na do”, tha një turist nga Tunizia.

Japonëzët kanë shprehur mosajtim me vendimin e Kryeministrit Shinzo Abe për mbylljen e shkollave, ndërsa vendi po përgatitet për organizim të lojërave olimpike verore. “Meqenëse semestri i tretë ende nuk ka mbarar mendoj se ndërprerja e shkollës do të shkaktojë probleme në kohën kur bëhet vlerësimi”, tha Haruna Hori, nënë e një studenti. Njoftimet e së premtes në Kinë kanë krijuar shpresë për përmirësim të situatës, e cila njoftoi 44 raste të reja të personave që kanë humbur jetën dhe 327 raste të reja të infektimit, shifrat më të ulta që nga përhapja e koronavirusit.

(Marrë nga Zëri i Amerikës)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota ekonomia pas koronavirusit frika nga koronavirusi koronavirusi ne bote ekonomia pas koronavirusit frika nga koronavirusi koronavirusi ne bote

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha