LIVE UPDATES
Aktualitet

Komunikimi i akuzës nga SPAK, flasin avokatët e Luan Dacit: Ka vendim të formës së prerë për mungesë vepre penale, nuk m

23 Korrik 2020, 11:58 Nga DOSJA
Komunikimi i akuzës nga SPAK, flasin avokatët e Luan Dacit: Ka vendim

TIRANË- Avokatët e gjyqtarit Luan Dacit, Jordan Daci dhe Andi Dura kanë mbajtur të njëjtin qëndrim përsa i përket situatës ku ndodhet klienti i tyre. Pasi komunikimit të  akuzës, Jordan Daci është shprehur, se SPAK nuk paraqiti ndonjë të dhënë të re. Sipas Dacit ndaj klientit të tij ka një vendim të formës së prerë nga Gjykata e Apelit që vërteton se nuk ka vepër penale dhe procedimi është i paligjshëm.

Nuk është se kishte ndonjë të dhënë të re. I takon gjykatës që vendosë. Kemi të njëjtin qëndrim, se nuk ka vepër penale. Fakti që cështja po shkon në gjykim tregon se SPAK nuk e ka marrë parasysh vendimin e Apelit. Jemi përballë një situatë të ndryshme, ka një vendim të formë së prerë të gjykatës së apelit që vërteton se nuk ka vepër penale, nuk mund të jetë subjekt i një hetimi të ri“, tha Jordan Daci.

Në lidhje me një pezullim të mundshëm nga KPA, Daci tha se ky organ nuk ka fuqi mbi Gjykatën e Apelit

“Ka një vendim të gjykatës së apelit që i paraprin qëndrimit të mëprashëm. KPA është e zhveshur, sepse ka një vendim të formës së prerë. Përderisa ka ndalim për të proceduar më tej, se ka një vendim të formë së prerë, ata nuk mund të procedojnë me pezullimin e tij” vijoi ai më tej.

Ndërkohë avokati tjetër i tij, Andi Dura, u shpreh se përderisa ka një vend të formës së prerë, procedimi penal nuk duhej të kishte filluar, ndërsa mendon se gjyqtari i çështjes do të pushojë akuzën.

“Ka një vendim për procedim të paligjshëm dhe mungesë të veprën penale. Procedimi nuk duhet të kishte filluar, un të paktën personalisht mendoj se gjyqtari do vendosë pushimin e akuzës”, u shpreh Dura.

Avokatët shtuan më tej, se brenda 10 ditëve do të paraqesin një memo dhe pas këtij afati do të vendoset nëse çështja do kalojë apo jo për gjykim.

Jemi të parët që duam të përballemi me një gykatë. Ekzistenca e faktit nuk përligj veprën penale. Kemi 10 ditë kohë për të paraqitur memon. Pas 10 ditësh do të vendosin nëse do të kalojnë për gjyq, apo do ta pushojnë“, u shprehën avokatët.

Prokuroria e Posaçme i komunikoi sot akuzën gjyqatarit Luan Daci. Pas disa muajsh hetime, më 20 maj SPAK e pezulloi Dacin nga detyra. Aktualisht ai është pjesë e trupës kolegjiale të Komisionit të Posaçëm të Apelimit, organ ky që jep vendimin përfundimtar për fatin e funksionarëve të drejtësisë. Daci u denoncua nga ish-prokurorja Antoneta Sevdari, e cila e akuzoi për mashtrim të institucioneve shqiptare. Akuzat e Sevdarit u provuan edhe nga SPAK, e cila doli në konkluzionin se Daci nuk u largua nga sistemi, po u shkarkua për paaftësi në punë në vitin 1997.

(g.sh./dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet andi dura jordan daci luan daci andi dura jordan daci luan daci

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh