LIVE UPDATES
Aktualitet

Komisionerët e vettingut rezultojnë të pastër. Hetimi i SPAK i përgjigjet ankesave të të shkarkuarve

13 Korrik 2020, 14:37 Nga DOSJA
Komisionerët e vettingut rezultojnë të pastër. Hetimi i SPAK

TIRANË- Shumica e gjyqtarëve dhe prokurorëve te shkarkuar nga vettingu po e vazhdojnë betejën për rikthim ne gjykatën e Strasburgut, por te tjerë mendojnë se edhe SPAK duhet te vendosë pikat mbi “i” dhe ndaj kanë kërkuar hetime ndaj komsionerëve qe iu dhanë kartonin e kuq.

Prokurori Atin Dumani shprehet ne vendimin qe TCH disponon se nuk ka asnjë element dyshues për shpërdorim detyre nga tre komisionerët e vettingut Etelda Ciftja, Xhensila Pine dhe Brunilda Bekteshi te denoncuara nga ish gjyqtari Petrit Aliaj. Ky i fundit nuk u paraqit asnjëherë ne seancat e vettingut, por ju drejtua SPAK me argumentin se i kishin lënë vetëm tre ditë kohë për tu mbrojtur dhe se e kishin fyer. Ish gjyqtari ne denoncim solli ne vëmendje një vendim te mëparshëm te KPK ndaj një gjyqtari te konfirmuar ne detyrë, ku gjatë kontrollit te tij u lexua një raport i Dsik. Ky raport e hidhte dyshime se gjyqtari i konfirmuar gjatë ushtrimit te detyrës si inspektor ishte paguar nga gjyqtari mitdhënës Petrit Aliaj. SPAK thekson se komisonerët nuk kanë shpërdoruar detyrën dhe nuk ka asnjë element dyshues ndaj tyre.

Komisioni i pavarur i kualifikimit, argumenton SPAK, ka te drejtën eskluzive qe te grumbullojë prova dhe nuk mund te marrë përsipër bazueshmërinë e këtyre vendimeve qofshin ato te ndërmjetme apo përfundimtare pasi kjo është kompetencë e KPA dhe sa me sipër nuk ka asnjë indicie qe ne vendimin ndaj Aliaj komisionerët te jenë infektuar nga ndonjë interes tjetër jashtë gjyqësor ndaj shpallet mos fillimi.

Dosja tjetër e prokurorit Edvin Kondili sqaron kallëzimin e ish prokurores Rovena Gashi qe denoncoi se gjyqtarët e vettingu Natasha Mulaj , Luan Daci, Albana shtylla Ardian Hajdari, Rezarta Schuez dhe Ina Rama. Dyshimet e Gashit për hedhjen e shortit dhe caktimin e trupës ndaj saj u konsideruan te pabazuara nga prokurori i SPAK i cili shkruan ne vendimin e mos fillimit se kreu një sërë kqyrjesh ne zyrat e KPA.

Për pretendimin tjetër te Gashit qe denoncon se KPA shpërdoroi detyrën duke mos e zëvendësuar gjyqtarin Luan Daci sapo ai u pezullua për llogari te hetimeve te hapura kundër tij, SPAK vlerëson se nuk mund te ndërhyjë ne veprimtarinë e këtij institucioni.

Mos fillim është vendosur edhe për denoncimin e Alaudin Malaj ndaj Lulzim Hamitaj, Etleda Ciftja dhe Suela Zhegu, kjo e fundit e akuzuar nga gjyqtari se nuk kishte raportuar ne formulare , dënimin e bashkëshortit. SPAK thekson se Zhegu nuk ka qenë asnjëherë e dënuar dhe se nuk ekziston asnjë indicie dyshimi ndaj saj.

Në duart e prokurorëve janë nën verifikim edhe denoncimet e ish prokurorëve Antoneta Sevdari dhe Besnik Cami, qe kanë kallëzuar dy gjyqtarët e vettingut Ardian Hajdarin dhe Luan Dacin, ky i fundit i vetmi i hetuar nga SPAK nën dyshimet se mund te ketë falsifikuar dokumentat dhe për këtë shkak prokuroria e posaçme këmbënguli me rekurs pezullimin e tij nga detyra.

(Marrë nga Top Channel)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet atin dumani brunilda bekteshi etelda ciftja hetimi i spak xhensila pine atin dumani brunilda bekteshi etelda ciftja hetimi i spak xhensila pine

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh