LIVE UPDATES
Aktualitet

Koja: Vaksinimi s’është me detyrim, opsion është tamponi 120 Euro në muaj!

18 Tetor 2021, 21:14 Nga DOSJA
Koja: Vaksinimi s’është me detyrim, opsion është

TIRANË– Në emisionin Opinion tema kryesore e panelit është vaksinimi i studentëve nëse duhet të jetë i detyruar apo jo. Pedagogia Esmeralda Kromidha është shprehur se pjesëmarrja e studentëve në auditorë është një emergjencë kombëtare për përparimin e universitetit për 1 vit e gjysmë.

“Ajo që dua t’i bëj thirrje studentëve, ndërgjegjësimit të tyre, prindërve të tyre është që pjesëmarrja e studentëve në auditor për mua është një emergjencë kombëtare, është emergjiencë e madhe për përparimin e universitetit pas 1 vit e gjysmë”, është shprehur ajo.

Ndërsa ish-ministri i Shëndetësisë Gjergj Koja është shprehur se vaksinimi nuk është i detyruar përderisa ekziston dhe opsioni i tamponit. Sipas tij të gjithë studentët duhet të vaksinohen që të mos kthehen një vatër infektimi në auditorë dhe vektorë transmetimi tek familjarët e tyre.

Gjergj Koja: Nuk është i detyruar, përderisa ke të drejtë të vish me tampon, të ndjekësh mësimin, nuk është i detyruar.

Blendi Fevziu: Tampon, t’i kërkosh studentëve 120 Euro në muaj është e pamundur.

Gjergj Koja: Nëse duam të bëjmë një mësim në auditorë normal është shumë e qartë dhe e saktë nëse këto auditore kthehen në vatra infektimi, nuk do ketë më mësime në auditore, prandaj duhet të vaksinohemi.

Unë nuk e imagjinoj dot se si një student mjekësie të përfundojë në mësim online për shkak se auditorët të kthehen në vatra infektimi. Nuk është penalizimi qëllimi në vetvete për studentët për t’u vaksinuar. Vaksinimi është një proces që kërkon kohën e vetë, sensibilizimin e nevojshëm dhe durim.

Blendi Fevziu: Duhet të jetë vaksinimi i detyrueshëm apo jo?

Gjergj Koja: Nëse këto studentë nuk vaksinohen, do hyjnë në auditorë do infektohen dhe do kthehen në vektorë transmetimi edhe tek familjarët e tyre.

Blendi Fevziu: Po gjimnazistët nuk infektohen?

Gjergj Koja: Kemi shkencërisht të vërtetuar se që lejohet vaksinimi 18 vjeç e lart. Nëse ulet fasha moshore padyshim që do vazhdojmë të vaksinojmë dhe nën 18 vjeç.

Marrë nga Tvklan.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet gjergji koja gjergji koja

Sondazh

Poll

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe