LIVE UPDATES
Art&Argëtim

‘Klanifornia’ është një version i keq i ‘Portokallisë’

6 Tetor 2019, 16:16 Nga DOSJA
‘Klanifornia’ është një version i keq i

TIRANË Marina e hap siparin me një përshëndetje të thjeshtë, një hyrje të thjeshtë, fjalë të thjeshta, buzëqeshje të buta që s’thonë asgjë. Në një skenë që i ngjason kaq shumë asaj të “Portokallisë,” e vetme, Marina s’e mbart dot barrën e s’i jep dot zë heshtjes. Ngjan sikur diçka nuk shkon. Ndoshta është puntata e parë dhe s’ia ka marrë ende dorën, por ç’pamë, po shkruajmë.

Performanca hapëse ishin mariachi-t që folën në spanjisht, por nuk thanë asgjë. Ata i pasoi Jul Deda që imitoi Genc Cakajn, i cili u pasua nga Olsi Bylyku që rrëfeu peripecitë që hoqi për të gjetur skenën e spektaklit. Më pas, Lisa Kujofsa si Eni Çobani bëri një punë që mund ta quajmë të hajrit. Aty dëgjuam publikun të qeshte për herë të parë.

Minutat në vijim pasohen nga e njëjta çehre që pret të qeshë, e etur të argëtohet pak, por s’merr as humor, as argëtim mbrapsh. Kështu që e kuptojmë përdorimin e të qeshurave false në sfond në momente “kulminante.”

Është mëkat që një kastë kaq e zgjeruar aktorësh dhe talentet e tyre nuk shfrytëzohen siç meritojnë. S’jemi të vetmit që mendojmë kështu. Në seksionet e komenteve të Instagrameve të Tv Klan dhe Klanifornia, shikuesit shprehen të zhgënjyer. Madje, disa preferojnë “Duplex.” Por sa besë mund t’i zësh dikujt që pëlqen “Duplex?”

Dikush e krahasoi me “Al Pazar” që në mënyrën e vet është një version rural i “Portokallisë,” por Llakaj e gjeti audiencën e tij. A do ta gjejë “Klanifornia?”

Shtesë: Sapo ishte botuar ky artikull kur Jul Deda del në skenë si subjekti romantik i një personazhi të stereotipizuar gay. Oh Zot, fiks kur menduam se s’mund të ishte më keq se kaq.

Marrë nga Anabel 

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

showbiz showbiz klanifornia marina vjollca versioni i keq i portokallisë klanifornia marina vjollca versioni i keq i portokallisë

Sondazh

Poll
Art&Argëtim 6 Tetor 2019, 10:37

TIRANË– Bashkëshortja e kryetarit të bashkësisë për Tiranën, Ajola Xoxa ka ndarë një pozë të vjetër, në të cilën tregon se në ditën e fundit të shtatzënisë...

Dosja Sot Date 22 mars

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq

Vendimi i apelit për PD, kandidati i Klosit, Bedri Hoxha: Asnjë ndikim në elektorat

Rama flet para kancelarit për sukseset e Reformës: Rajoni të marrë shembull nga ne...

Scholz ia thotë Ramës në sy: Media e lirë dhe e pavarur, thelbi i demokracisë evropiane

Samiti i procesit të Berlinit do të zhvillohet më 16 tetor