LIVE UPDATES
Bota

Kina duhet t’u përgjigjet tani këtyre pesë pyetjeve!

20 Shkurt 2021, 10:47 Nga DOSJA
Kina duhet t’u përgjigjet tani këtyre pesë pyetjeve!

“Ata që kërkojnë të vërtetën, nuk duhet të frikësohen kur ta gjejnë atë”.

A e ka mashtruar Kina gjithë botën për origjinën e virusit korona?

Kjo pyetje ngrihet sot më shumë se kurrë pasi nanoshkencëtari i Hamburgut, profesor Roland Wiesendanger prezantoi studimin e tij shpërthyes për Kinën. Nga këndvështrimi i tij është e sigurt se:

-Virusi nuk e ka origjinën- siç pretendohet gjithmonë- nga tregu i botës së egër në qytetin kinez të Wuhan.

-Në vend të kësaj, virusi ka dalë nga një laborator i sigurisë së lartë aty pranë. Sipas Wiesendanger, 600 referenca flasin për një aksident të rëndë në laboratorin e institutit të virologjisë.

Një aksident laboratorik në Kinë është përgjegjës për krizën më të rëndë globale në dekada?

Kina ka hedhur poshtë të gjithë akuzat deri më tani. Në vend të kësaj, qeveria, shkencëtarët dhe media shtetërore janë përfshirë për muaj me radhë në përpjekje për të fajësuar vendet e tjera, përfshirë edhe Indinë, për shpërthimin.

Bota kërkon të dijë të vërtetën!

Ndaj gazeta BILD kërkon: Ju, presidenti Xi Jinping, duhet t’u përgjigjeni këtyre pesë pyetjeve!

Pyetja 1: A e pranoni që virusi korona ka dalë në botë nga një aksident laboratorik?

Pyetja 2: Përse nuk e keni paralajmëruar botën më herët?

Pyetja 3: Përse po eksperimentonte Kina me viruset korona?

Pyetja 4: Kur do i lejoni ekspertët e pavarur në laboratorin e Wuhan-it?

Pyetja 5: Si do e dëmshpërblejë Kina botën për këto dëme?

Marre nga BILD

(A.B)/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota kine xi jinping kine xi jinping

Sondazh

Poll

Bota 20 Shkurt 2021, 10:31

FLORIDA– Një komisionere në Florida, theu protokollin për shpërndarjen e drejtë të vaksinave, duke krijuar një ‘listë VIP’.Vanessa Baugh pranoi se ajo ...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE